Sześć kubańskich hokeistek na trawie i sportsmenka tej samej narodowości opuściły kubańską delegację w Pan American Village, gdzie zawodniczki przebywały podczas Igrzysk Panamerykańskich w Santiago de Chile, a od poniedziałkowego wieczoru miejsce ich pobytu jest nieznane. Rząd Gabriela Buricia poinformował, że nikt nie przedstawił jeszcze żadnych wymagań dotyczących osiedlenia się w kraju oraz że posiada 90-dniową wizę, którą można przedłużyć na kolejne 90 dni. „W takich przypadkach zawsze istnieje niepokój” – powiedziała rzeczniczka La Moneda Camila Vallejo, twardogłowa komunistka. Doniesienia lokalnych mediów wskazują, że rozważana w Chile hipoteza, choć nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona, wskazuje na dezercję. Często zdarza się to wśród sportowców na wyspie, którzy opuszczają Kubę, aby wziąć udział w zawodach.
Policja Śledcza (PDI) wyjaśniła, że wizy sportowców – dotyczące wyłącznie sześciu kobiet – zachowają ważność do 12 listopada, zgodnie z oświadczeniem opublikowanym przez Fundację Santiago 2023, utworzoną przez Narodowy Instytut Sportu (IND) i Stowarzyszenie Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Chilijski Komitet Olimpijski. Ani rząd, ani Międzyamerykańska Organizacja Sportowa, znana jako Panam Sports, nie potwierdziły tych informacji, ponieważ Kuba oficjalnie tego nie ogłosiła. Nie ma nawet zgody co do ich liczby, bo niektóre lokalne media wspominały jedynie o sześciu hokeistach, inne zaś o brązowym medaliście w biegu z przeszkodami Yoao Ilasa.
On był Kubański dziennikarz sportowy Francis Romero To on jako pierwszy podzielił się tą wiadomością w mediach społecznościowych, co w kolejnych godzinach zmusiło wyższe władze do przekazania sprawy. W sobotę o godzinie 20:16 reporter poinformował, że sześciu hokeistów „wycofało się” z kubańskiej delegacji po udziale i na dzień przed zakończeniem turnieju. Wcześniej napisał na Twitterze: „Zawodnicy stracili koncentrację w południe po zakończeniu meczu o piąte miejsce, w którym przegrali z Urugwajem (3:0). Korespondent baseballowy i autor książki Historie migracji kubańskiego baseballu (1960–2018) Potwierdził, że zawodnikami, o których mowa, byli Ionia Milanes – kapitan drużyny – Jennifer Martinez, Yaquira Guillén, Lesmarie Gonzalez, Hilik Carta i Jeddy Morales. Romero powiedział, że około 61 kubańskich sportowców rozwiązało w tym roku kontrakty lub opuściło delegacje.
Odpowiadając na pytanie na ten temat, Lautaro Carmona, szef Partii Komunistycznej wchodzącej w skład rządu Burica, uczcił „supermocarstwo” Kuby piątym miejscem w tabeli medalowej Igrzysk Panamerykańskich (30 złotych, 22 srebrne, 22 srebrne ). 17 brąz) Podkreślił, że „Takie sytuacje zdarzały się już wcześniej i dla tych sportowców nie oznaczają nic innego jak fakt wyboru. Inni wracają, ale to są wybory tych sportowców.” „Jakie znaczenie mogę nadać temu argumenty pojawiające się w niektórych wersjach? Warunki, w jakich żyją na Kubie. Kto stwarza takie warunki, jeśli nie blokada gospodarcza?” – dodała Carmona, odnosząc się do sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone. Przedstawiciel Partii Odnowy Narodowej, reprezentującej tradycyjną prawicę, Diego Schalper, potwierdził: „To, co przydarzyło się kubańskim sportowcom, można zakwalifikować jako przypadek azylu politycznego”.
Chilijski minister sportu Jaime Pizarro potwierdził, że ani delegacja kubańska, ani szef misji nie przekazali informacji w tej kwestii. To medium próbowało skontaktować się z obydwoma, ale bezskutecznie. „Istnieje możliwość, że będą mogli opuścić kraj lub że będą mogli pozostać przez jakiś czas, ponieważ zezwolenie na wjazd jest nadal ważne. Będziemy musieli poczekać na odpowiedni proces” – dodał Pizarro.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Manuel Monsalve zaapelował o ostrożność, zanim określił zdarzenie jako „wyciek”. „Trzeba pamiętać, że sportowcy, którzy wzięli udział w igrzyskach, posiadają wizę, która pozwala im na pobyt w Chile przez 90 dni. Znajdują się zatem w sytuacji prawnej z imigracyjnego punktu widzenia” – zauważył. Rzecznik Vallejo dodał, że jeśli istnieją jakiekolwiek prośby lub wymagania związane ze statusem wizowym. Należy je kierować za pośrednictwem rządowego Krajowego Urzędu Imigracyjnego.
Jednym z najbardziej charakterystycznych przypadków Igrzysk Panamerykańskich był przypadek Santiago Forda, pochodzenia kubańskiego, który pod koniec ubiegłego roku przyjął obywatelstwo Chile. Sportowiec opuścił wyspę ze względów sportowych. Na Mistrzostwach Świata Juniorów 2016 w Polsce zajął czwarte miejsce i czuł, że nikt go nie docenia. W 2018 roku wsiadł do samolotu do Gujany, a stamtąd odbył długą podróż drogą lądową do Chile, kraju, do którego dotarł pieszo przez pustynię. W tych igrzyskach podziękował krajowi Ameryki Południowej, przyznając mu złoty medal w zawodach dziesięcioboju.
„Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie.”