(StudyFinds.org) – Smoki wydają się być bardziej mitem niż prawdziwym stworzeniem, które znajdujemy w muzeach, ale nowe badanie pokazuje, że przerażające gady, które zlatywały z nieba, by zaatakować prehistoryczne ofiary, mogą być najbardziej zbliżone do tych mitycznych bestie. Naukowcy z Australii twierdzą, że gigantyczny pterozaur jest największym latającym gadem, jaki kiedykolwiek odkryto na kontynencie, a jego historia sięga czasów dinozaurów.
„To najbardziej zbliżona rzecz do prawdziwego smoka” – mówi doktor z University of Queensland. Kandydat Tim Richards w Informacja prasowa.
„Nowy pterozaur, którego nazwaliśmy Thapunngaka shawi, byłby przerażającą bestią z ustami podobnymi do włóczni i rozpiętością skrzydeł około siedmiu metrów. W zasadzie była to tylko czaszka z długą szyją, osadzona na parze długich skrzydeł ”.
„To mogło być całkiem dzikie” – dodaje badacz z Laboratorium Dinozaurów w Szkole Nauk Biologicznych Uniwersytetu Queensland. „Mógł rzucić cień na lekkie drżenie. dinozaur Którego nie usłyszałbyś, dopóki nie było za późno.
Autorzy badania odkryli i przeanalizowali skamieniałość szczęki Thapunngaka shawi po jej odkryciu w kraju Wanamara w północno-zachodnim Queensland.
Horror na lądzie i morzu
Tim Richards)
Richards donosi, że czaszka latającego gada ma ponad 1 metr długości i zawiera około 40 zębów. Naukowcy są przekonani, że dzięki temu szczęki pterozaurów były idealne do zlatywania w dół, aby łowić ryby w starożytnym Morzu Iromanga w Queensland.
Richards kontynuuje: „Kuszę pomyśleć, że mógł skoczyć jak sroka w okresie godowym, przez co ukłucie twojej sroki domowej wyglądało na tak nieistotne – żadna ilość zamków błyskawicznych nie byłaby w stanie cię uratować”. „Chociaż, żeby było jasne, nie przypominały ptaka ani nawet nietoperza – pterozaury były odnoszącą sukcesy, różnorodną grupą gadów – były pierwszymi zwierzętami z tylnymi kośćmi, które dźgały w locie z napędem”.
Naukowcy dodają, że nowa skamielina należy do grupy pterozaurów zwanych anhanguerianami. Zespół twierdzi, że te stworzenia zostały znalezione na każdym kontynencie w ostatnich dniach Wiek dinozaurów. Pterozaury generalnie miały wydrążone kości, które idealnie nadawały się do latania. Niestety jest to odkrycie Skamieliny z nich są niezwykle rzadkie.
„To absolutnie zdumiewające mieć skamieliny tych zwierząt” – wyjaśnia Richards. „Według światowych standardów, rekord australijskich pterozaurów jest słaby, ale odkrycie Thapunngaca znacząco przyczynia się do naszego zrozumienia różnorodności australijskich pterozaurów”.
Zespół dodaje, że nowa skamielina jest dopiero trzecią rodzaje pterozaurów anhanguerskich Odkryty w Australii. Trzej naukowcy odkryli w West Queensland.
Czy szczęka dinozaura pomogła mu lepiej latać?
Dr Steve Salisbury, współautor badania i doktor Richarda. Moderator, mówi, że szczęka pterozaura mogła odgrywać ważną rolę u gadów umiejętność latania. Naukowcy odkryli masywny grzebień kostny w jego dolnej szczęce i wierzą, że pojawił się również w górnej szczęce.
„Te oznaczenia mogły odegrać rolę w dynamice lotu tych stworzeń i mamy nadzieję, że przyszłe badania dostarczą bardziej definitywnych odpowiedzi” – wyjaśnia dr Salisbury.
Nowa nazwa gatunkowa honoruje ludy First Nations z australijskiego regionu Richmond. Naukowcy pierwotnie odkryli skamielinę tutaj w 2011 roku. Nazwa zawiera również słowa z wymarłego już języka narodu Wanamara.
Nazwa rodzaju, Thapunngaka, obejmuje tapun [ta-boon] i lekarz [nga-ga]Słowa Wanamara oznaczają odpowiednio „włócznię” i „usta””, podsumowuje dr Salisbury.„Nazwa gatunkowa Shui nawiązuje do odkrywcy skamielin Lin Shuo, więc nazwa oznacza usta włóczni Shu”.
Badanie ukazuje się w Czasopismo Paleontologii Kręgowców.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”