LEST, Słowacja (AP) – Słowacja, były sowiecki satelita, jest członkiem NATO od 2004 roku, ale rzeczywistość przynależności do największego na świecie sojuszu wojskowego naprawdę wystartowała po inwazji Rosji na Ukrainę rok temu.
Ten mały środkowoeuropejski kraj gości obecnie tysiące żołnierzy NATO, a przyjazne samoloty patrolują jego niebo, co pozwala rządowi słowackiemu rozważyć pomysł przekazania nieaktywnych myśliwców MiG-29 sąsiedniej Ukrainie. Jeśli ostatecznie zgodzi się przekazać Kijowowi swoje myśliwce, stanie się pierwszym krajem NATO, który to zrobi. Jednocześnie w Bratysławie trudno jest latać jednocześnie samolotom z czasów radzieckich.
Słowa podziękowania złożył minister obrony Słowacji Jaroslav Knot.
„Powiedziałbym, że Republika Słowacka jest bezpiecznym krajem w mniej bezpiecznym świecie”, powiedział Associated Press podczas wywiadu w Bratysławie, stolicy Słowacji i największym mieście.
Odnosząc się do sowieckiej inwazji wojskowej na byłą Czechosłowację w 1968 roku, powiedział: „Dobrze pamiętamy, że na naszym terytorium byli okupanci. Reżim.
5,4-milionowy naród gości grupę bojową z żołnierzami z Niemiec, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Holandii, Polski i Czech, ponieważ NATO starało się wzbudzić obawy dotyczące potencjalnego zagrożenia dla najbardziej wysuniętych na wschód członków.
„Przesłanie rozmieszczenia wszystkich tych jednostek jest proste” – powiedział AP dowódca grupy bojowej, czeski płk Karel Navratil. „Naszym zadaniem jest uniemożliwienie… potencjalnemu agresorowi rozszerzenia swojej agresji na państwa członkowskie NATO”.
Po pełnej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku podobne jednostki powstały na Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii. Jednostki uzupełniają cztery inne jednostki rozmieszczone w trzech krajach bałtyckich i Polsce w 2017 r. w celu rozszerzenia obecności NATO od Bałtyku po Morze Czarne.
Na poligonie Lest pośród ośnieżonych gór w środkowej Słowacji żołnierze przeprowadzili ostatnio wspólne ćwiczenia, które mogą obejmować przeprowadzanie uderzeń dronów lub artylerii, reagowanie na atak chemiczny lub wyzwalanie obszarów zajętych przez wojska.
Oczekuje się, że wielonarodowe siły będą „gotowe do walki” w marcu, mówi Navratil.
Słowacja pracuje również nad dostosowaniem własnej armii do standardów NATO, a znaczna część starej słowackiej broni ciężkiej z czasów sowieckich okazała się dobrodziejstwem dla oblężonej Ukrainy.
Obejmuje to pociski obrony powietrznej S-300, helikoptery, tysiące wielowyrzutniowych rakiet Krat i dziesiątki pojazdów opancerzonych. W zamian Słowacja otrzymała amerykańskie baterie obrony powietrznej Patriot stacjonujące z oddziałami amerykańskimi, niemieckimi i holenderskimi oraz niemieckie czołgi Panther i systemy obrony powietrznej Mantis.
W sumie Słowacja dostarczyła Ukrainie broń o wartości prawie 168 mln euro (179 mln dolarów) i odzyskała 82 mln euro (87 mln dolarów) dzięki specjalnym funduszom unijnym.
W związku z odnowionymi zamówieniami na myśliwce z krajów zachodnich, Słowacja rozważa dostarczenie Ukrainie 10 z 11 sowieckich myśliwców MiG-29, z czego 11 przeznaczony jest dla słowackiego muzeum, powiedział minister obrony Knott.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił o loty bezpośrednio od słowackiego premiera Eduarda Hegera podczas szczytu UE w Brukseli w lutym.
Jeśli Słowacja zgodzi się przekazać Kijowowi swoje myśliwce, stanie się pierwszym krajem NATO, który to zrobi.
Po powrocie rosyjskich techników do domu słowacki rząd uziemił latem swoje MiG-y z powodu braku części zamiennych i specjalistów od konserwacji. Jednak Siły Powietrzne Ukrainy, które latają już na myśliwcach MiG-29, cieszą się z ich posiadania.
„Nie używamy już MiG-ów” — mówi Knott. „Nie mają dla nas żadnej wartości. Jeśli przekażesz je Ukrainie, mogą pomóc uratować życie.
Ostateczna decyzja spodziewana jest za kilka dni lub tygodni.
Od czasu uziemienia słowackich MiG-ów Polska i Czechy – także członkowie NATO – monitorują słowacką przestrzeń powietrzną. Węgry dołączą do nich jeszcze w tym roku.
Bratysława podpisała umowę na zakup 14 myśliwców F-16 Block 70/72 z USA, ale rozpoczęcie ich dostaw przesunięto o dwa lata do początku 2024 roku.
Knott twierdzi, że jego kraj odpowiedział na zapotrzebowanie Ukrainy na broń pomimo długiego kryzysu politycznego wynikającego z upadku rządu w grudniu po głosowaniu nad wotum nieufności.
„Absolutnie w naszym interesie narodowym i państwowym, zarówno bezpieczeństwa, jak i bezpieczeństwa, leży, aby Ukraina mogła obronić się przed rosyjską agresją” – mówi.
Jednak nie wszyscy na Słowacji tak uważają.
Prezydent Słowacji Zuzana Czaputowa wezwała rząd do pozostania na stanowisku, choć z ograniczonymi uprawnieniami, aż do przedterminowych wyborów we wrześniu, w których opozycja ma duże szanse na wygraną.
Jej liderami są populistyczny były premier Robert Fico, który sprzeciwia się militarnemu wsparciu Ukrainy i unijnym sankcjom wobec Rosji. Fico stwierdził również, że słowacki rząd nie ma żadnych zamówień na dostawy myśliwców na Ukrainę.
Rząd czeka na opinię prawną w tej sprawie.
Mimo to Knott mówi AP, że umowa z Mickiem jest „naprawdę korzystna dla wszystkich zaangażowanych”.
„Z tego punktu widzenia nie wyobrażam sobie nikogo, kto rozsądnie wierzy, że nie chce pomóc Ukrainie i ratować życia, zwiększając jednocześnie nasze bezpieczeństwo” – dodaje.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”