Zaktualizowano · Czytanie:
W polskim mieście Wuniki, położonym w powiecie lubelskim, znajduje się starożytny średniowieczny zamek, otoczony innymi budynkami (takimi jak drewniany kościół i cmentarz). Dom rycerza, który żył w tym miejscu między XIV a XV wiekiem. Dom był krótko badany w XIX w. przez Dział Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i podczas tych eksploracji odkryto także pozostałości drewnianej wieży rozebranej między XIII a XV wiekiem. W takim razie strona nie zasługuje na zbytnią uwagę.
Co prawda działalność rolnicza prowadzona na tym terenie zniszczyła większość pozostałości archeologicznych, jednak dzięki badaniom geofizycznym przeprowadzonym przez zespół badaczy z Uniwersytetu Łódzkiego zachowały się pozostałości tej średniowiecznej rezydencji rycerskiej. Może kop głębiej. Tak naprawdę archeolodzy dokonali w domu ważnego odkrycia: Znane również jako wiszące w kształcie krzyża Enkolpion.
Polscy archeolodzy prowadzą wykopaliska w domu rycerskim w Woźniackim.
Polscy archeolodzy prowadzą wykopaliska w domu rycerskim w Woźniackim.
Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego
Potężny talizman
Archeolodzy także podczas wykopalisk w domu Odkopali pozostałości dolnego piętra oraz przedmioty żelazne, takie jak piekarnik, gliniane garnki i okucia drzwi, zamek, klucz, gwoździe, haczyki, zszywki i carda (kawałek drewna na wełnę) zbudowane pod koniec XIII lub XIV wieku.
Widok z lotu ptaka na prace archeologiczne w Domu Rycerskim na stanowisku Woźniackich.
Widok z lotu ptaka na prace archeologiczne w Domu Rycerskim na stanowisku Woźniackich.
Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego
Dodatkowo, Potwierdzono także funkcję militarną obiektu Dzięki odkryciu trzech żelaznych strzemion, podkowy, kilku grotów strzał z kuszy i różnych kawałków liny. Znaleziono także srebrne monety oraz elementy garnituru z paskiem.
Podczas prac wykopaliskowych archeolodzy znaleźli przedmioty z żelaza, takie jak gliniane garnki i okucia do drzwi.
Fragment wisiorka w kształcie krzyża odkrytego niedawno u Woźniackiego.
Fragment wisiorka w kształcie krzyża odkrytego niedawno u Woźniackiego.
Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego
Ale, jak wskazano, być może najciekawszą rzeczą jest odkrycie Enkolpion (pisane również encolpion i encolpion), co w starożytnej Grecji oznacza „skrzynię”. Wykonany ze stopu miedzi, ten wisiorek był symbolem noszonym na piersi przez chrześcijan w średniowieczu. Jest opatrzony cytatami lub ilustracjami z Biblii. W tym przypadku EnkolpionZe względu na zły stan zachowania został przekazany do Laboratorium Wrocławskiego w celu restauracji i konserwacji.
Kto nosił takie rzeczy? On Enkolpion Prowadzili ją zazwyczaj biskupi prawosławni i katoliccy Przykłady są wykonane w różnych formach: owalny, zaokrąglony, czworokątny… często otoczony klejnotami (najczęściej wykonanymi z makaronu) i zwieńczony ukosem w stylu orientalnym. Według badaczy, Enkolpion Niedawne odkrycie może świadczyć o głębokiej wierze chrześcijańskiej jego właściciela, być może mężczyzny, który mieszkał w tym domu.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”