Stany Zjednoczone walczą z uchwaloną przez Polskę nową ustawą medialną

Stany Zjednoczone walczą z uchwaloną przez Polskę nową ustawą medialną

Kontrowersyjna nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, mająca na celu kontrolę kapitału zagranicznego w mediach, została w środę wieczorem zatwierdzona przez polski parlament, nie tylko karząc kryzys w koalicji, która pozwoliła premierowi rządzić radykalnym konserwatyzmem. Matthews Moraviki, Wręcz przeciwnie, wywołał sprzeciw ze strony Stanów Zjednoczonych, a minister spraw zagranicznych Anthony Blinken zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, by nie podpisywał się w czwartek. Powodem jest to, że ta ustawa może zmusić amerykańską komisję Odkrycie Sprzedaj większość swoich akcji Prywatny kanał telewizyjny TVNJedyne ważne medium audiowizualne, jakie pozostało w Polsce.

Więcej informacji

W oświadczeniu krążącym w swoich sieciach społecznościowych Blinken nie podkreślił „głębokiego zaniepokojenia” Waszyngtonu prawem, które według polskiej opozycji ma na celu uspokojenie kanału amerykańskiego kapitału. W słabo zawoalowanej groźbie szef amerykańskiej dyplomacji dodał: „Wolne i niezależne media wzmacniają naszą demokrację, dalej sprzeciwiają się Sojuszowi Atlantyckiemu i mają fundamentalne znaczenie dla naszych stosunków dwustronnych”.

Blingen ostrzegł też, że nowa polska ustawa medialna będzie szkodliwa dla klimatu inwestycyjnego w Polsce. Wartość kanału TVN To ponad 1000 mln dolarów (ok. 3 843 mln) i największa inwestycja USA w kraju.

Podczas emocjonującej sesji parlamentarnej, na której uchwalono nową ustawę, zatwierdzono kolejny tekst prawny, który wywołał krytykę ze strony Blingen. Jest to zasada zabraniająca dochodzenia roszczeń od zagrabionego mienia po upływie 30 lat. W praktyce taki jest cel prawa Uniemożliwić polskim Żydom odbieranie mienia zabranego przez hitlerowców. Po klęsce III Rzeszy w Polsce część tych aktywów nie trafiła w ręce wysokich urzędników reżimu komunistycznego. Sekretarz stanu USA zwrócił się do Warszawy o uznanie „światowego prawa odzyskiwania mienia” ofiar nazizmu.

W następstwie tego ostrego oświadczenia polski premier Matos Morawicki starał się w ten czwartek uciszyć sprawę przed prasą radykalnej Konserwatywno-Nacjonalistycznej Partii Prawo i Sprawiedliwość (PIS). „Nasi amerykańscy przyjaciele nie mają się czego obawiać” – powiedział. Później zaprzeczył krytyce Blingena, argumentując, że nowe prawo audiowizualne „nie było skierowane przeciwko żadnej konkretnej stacji”.

Śledź wszystkie wiadomości i czytaj bez ograniczeń Dołącz teraz do EL PAÍS

Zapisz się tutaj

Demonstracja przeciwko

Ani polska opozycja, ani krajowi analitycy nie podzielają tego poglądu, który wprowadza zakaz pracy w Polsce dla mediów, które nie należą do krajów położonych gospodarczo. europejski Tysiące Polaków protestowało w całym kraju we wtorek wieczorem przeciwko nowemu prawu audiowizualnemu. W rzeczywistości reforma ta nazywana jest „ustawą anty-TVN”, ponieważ te media, których doniesienia różnią się od ich doniesień wywiadowczych, są dotknięte tylko w praktyce. W 2018 roku ten telewizor wyemitował kilka filmów Spotkanie polskich neonazistów Świętujemy urodziny Adolfa Hitlera w mundurach SS i swastyce. Wśród uczestników zidentyfikowano osobistego asystenta posła PiS. Rząd oskarżył łańcuch o „szerzenie nienawiści”.

Gniewna reakcja Ameryki pojawia się podczas głębokiego kryzysu, dla rządu, którego stabilność ucierpi. Sesja sejmowa, na której uchwalona została nowa ustawa medialna, jest zwieńczeniem 24-godzinnych napięć Moraviki porzuca koalicję rządzącą w mniejszości, umiarkowaną umowę z Partią Konserwatywną, w pierwszej kolejności odrzuca ten przepis. Premier niespodziewanie zwolnił we wtorek wiceprezydenta i lidera Porozumienia Jarosława Kowina, po rezygnacji trzech wiceministrów.

W swoim wystąpieniu w ten czwartek Mathews Moraviki ogłosił „natychmiastowe” zmiany w swoim rządzie, ruchu, który stara się przeciwdziałać podziałowi w koalicji Zjednoczonej Prawicy, która do tej pory pozwalała mu rządzić. Porozumienie, które zapewniało mu 10 mandatów do środy, stworzyło własną komisję parlamentarną

31 sierpnia coraz bardziej kruchy polski rząd będzie musiał zmierzyć się z innym frontem, na którym jest otwarty. Na, dwukrotnie opóźniony wyrok Trybunał Konstytucyjny o prymacie Konstytucji RP nad prawem europejskimSpór, który pogorszył stosunki między Warszawą a Brukselą i jego następstwa, otworzy drzwi „Bolexitowi”, który wywołał krytykę ze strony szefa układu i przyczynił się do kryzysu sojuszu rządowego. 7 sierpnia Polska ogłosiła decyzję o wycofaniu się z systemu sądownictwa, domagając się, aby jego wycofanie naruszało niezawisłość sędziów.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *