Bruksela, 7 października (EFE) Prawo, jedna z podstawowych zasad Unii Europejskiej.
„Dzisiejszy werdykt w Polsce nie może pozostać bez konsekwencji. Priorytet prawa unijnego musi być niezaprzeczalny. Naruszenie go jest wyzwaniem dla jednej z fundamentalnych zasad naszej Unii” – powiedział Sasoli na portalu społecznościowym Twitter.
„Prosimy Komisję Europejską o podjęcie niezbędnych kroków” – dodał.
Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że część traktatów europejskich nie ma zastosowania do Magna Carta, w orzeczeniu zażądanym przez radykalny rząd Prawa i Sprawiedliwości Partii Konserwatywnej (PiS), który wezwał Polskę do priorytetowego traktowania prawa lub UE.
Zdaniem polskiego sądu „UE nie ma prawa oceniać polskiego wymiaru sprawiedliwości i jego funkcjonowania”, odrzucając tym samym apele o zniesienie przez polski rząd reformy wymiaru sprawiedliwości z 2015 roku.
Spór nęka warszawskie i europejskie firmy od miesięcy. W rzeczywistości Komisja Europejska odłożyła już zatwierdzenie polskiego planu naprawczego, badając implikacje tego orzeczenia z innymi kwestiami.
Bruksela ma praktykę znaną jako Artykuł 7 przeciwko Polsce w kwestiach takich jak rządy prawa, zwłaszcza niezawisłość sądownictwa, co może ostatecznie doprowadzić do cofnięcia prawa kraju do głosowania w Radzie. EFE
lpc / kot / vh
(Więcej informacji o UE na Euroefe.euractiv.es)
F EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części Treści Usług EFE jest wyraźnie zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencji EFE SA.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”