napisałem w Opinia
Warszawa. Zmiana sposobu myślenia ludzi jest prawdopodobnie najtrudniejszą rzeczą w demokratyzacji. Przemierzając Polskę, kraj, który trzy dekady temu przeszedł głęboką transformację polityczną i gospodarczą, każdy zdałby sobie sprawę z wielkiego skoku, jaki dokonał się tutaj.
Polska, która stała się biedna, znajduje się dziś w grupie gospodarek o wysokich dochodach, z PKB na mieszkańca wynoszącym około 34 000 USD. Jego wzrost wyniesie 4,8 proc. i 5,2 proc. w 2021 i 2022 roku. Nawet 2,7 proc. skurczenie się polskiej gospodarki spowodowane pandemią COVID-19 było jednym z najniższych w Unii Europejskiej.
Płace nie osiągnęły jeszcze poziomu zachodnioeuropejskiego, ale Polacy już w czasach komunizmu cieszyli się niewyobrażalnym luksusem. Ludzie wciąż nie są szczęśliwi.
Narzekanie to mój ulubiony sport narodowy. Czasy jednak zmieniły się w mentalności rozumianej jako wspólna cecha społeczeństwa, bardzo obecna jest nienawiść, nieufność do innych i uogólniona krytyka.
Wszystkie te elementy pomogły walczyć z ciosami historii, ale dziś są ciężarem utrudniającym pełny rozwój kapitału społecznego Polaków. Wpływają także na politykę zagraniczną.
Po okresie entuzjazmu, który wprowadził kraj do Unii Europejskiej w 2004 roku, Polska nie jest już wzorowym uczniem, ale zrzędliwym, rezolutnym dorosłym, mającym obsesję na punkcie obrony suwerenności.
Do tego należy dodać wpływ, jaki Kościół katolicki nadal wywiera. Około 92 proc. populacji deklaruje, że ma jakieś powiązania z tą instytucją.
Narasta jednak krytyka szerokich kręgów pod adresem ingerencji struktur kościelnych w życie i politykę w Polsce, która odbywa się za zgodą rządu.
Konserwatyzm PiS, który rządzi od 2015 roku, budzi dezaprobatę w największych miastach i wśród najbardziej wykształconych. Jednak polityka rządu oparta na idei rodziny katolickiej ma poparcie w regionach o niskim poziomie rozwoju, w południowo-wschodniej części Polski. Przenoszenie tych grup w kierunku większej otwartości umysłu jest wyzwaniem.
Zmiana pokoleń, exodus Polaków i turystyka międzynarodowa sprzyjają zmianie mentalności w społeczeństwie charakteryzującym się dużą jednorodnością etniczną.
Podobnie rozwój małżeństw mieszanych między Polakami i obcokrajowcami pełni rolę transformacyjną, pozwalając wielu rodzinom i lokalnym sąsiedztwom uświadomić sobie, że świat jest inny.
Jednak wciąż jest wiele do zrobienia. Kilka dni temu Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Polsce w związku z łamaniem podstawowych praw osób LGBT na wsiach, które utworzyły „strefy wolne od ideologii LGBT”. Akceptacja mniejszości seksualnych to bez wątpienia nierozstrzygnięta kwestia w kilku miejscach w Polsce, która mentalnie pozostała w przeszłości.
Wojna Batów
Profesor Stosunków Międzynarodowych w EL TECNOLÓGICO DE MONTERREY
Umieść tweeta
tak
„Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie.”