UE w cyklu polskim

UE w cyklu polskim

„Pomimo zamknięcia granicy brukselsko-polskiej w konflikcie migracyjnym z Białorusią, Komisja wzywa Warszawę do wprowadzenia zasadniczych zmian w zbiorze zasad ustanawiających kontrolę rządu nad wymiarem sprawiedliwości. znakomity.

Czytelnicy już wiedzą, że Bruksela i Warszawa (na razie Budapeszt nie występuje na froncie) toczą ożywioną debatę na temat polityczno-administracyjnej struktury polskiego sądownictwa. Wyraźnie widać, że w rządzie w Polsce dzieje się niepowodzenie, nie tylko dla ekspertów unijnych, ale dla każdego obywatela, który choć trochę zaznajomiony jest z tym, co oznacza „dewolucja”. Władza wykonawcza wydaje się być zdeterminowana do podporządkowania się sądownictwa. Oczywiste jest, że jeśli władza wykonawcza zakłóci powoływanie sędziów i ograniczy stabilność ich struktury zawodowej, będzie miała możliwości wpływania na decyzje sądów.

Mamy do czynienia z przypadkiem osłabienia klasycznego podziału władzy i odejścia od podstawowych zasad demokracji przedstawicielskiej. W wielu krajach można oczywiście zaobserwować podobny poślizg. Problem polega na tym, że mówimy teraz właśnie o kraju rozwiniętym, członku grupy, która jest bardzo otwarta na kraje, które mogą zaklasyfikować jego rządy polityczne jako demokrację przedstawicielską.

Ta intencja obecnego polskiego rządu – odrzucona przez opozycję, zwłaszcza Donalda Tuska, byłego szefa Rady Europejskiej – powoduje rosnące napięcia w UE. Komisja potwierdziła, że ​​Trybunał UE [TJUE]Oficjalna polska postawa jest do wyobrażenia, nakłada znaczne kary finansowe na warszawski rząd, a Komisja rozważa możliwość podjęcia wyjątkowych działań, takich jak możliwość zatrzymania nowej generacji środków pierwotnie przeznaczonych dla Polski.

Oczywiście podejście Komisji nie będzie opierać się na zwykłym sprzeciwie, ale przystępując do UE każde państwo członkowskie musi działać wbrew temu, co jest dobrowolnie akceptowane. Ale tak jak ramy polityczne, w które wpisane są państwa członkowskie, są stosunkowo jasne, istnieją pewne niedociągnięcia w ramach prawnych, zgodnie z którymi Bruksela jest zobowiązana do zapewnienia zdolności reagowania.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *