Ukraińska imigracja do Europy ogromnie wzrosła od II wojny światowej

Ukraińska imigracja do Europy ogromnie wzrosła od II wojny światowej

Pierwsza zmiana:

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) mówi, że już milion cywilów ucieka z Ukrainy. Polska, licząca ponad 575 tysięcy mieszkańców, jest najbardziej przyjaznym krajem dla Ukraińców. Ponadto dwa miliony ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, w tym osoby wewnętrznie przesiedlone. Szacunkowa liczba czterech milionów ofiar byłaby wyższa niż wojna bałkańska na kontynencie.

Wojna Rosji z Ukrainą rozpętała problem imigracji wśród miejscowej ludności, zmuszając ją do ucieczki w obronie własnej. Od czwartku Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców – organizacja zajmująca się ochroną migrantów na całym świecie – wysłał już milion Ukraińców do innych krajów.

„W ciągu siedmiu dni widzieliśmy milion uchodźców uciekających z Ukrainy do krajów sąsiednich” – powiedział na Twitterze wysoki komisarz Filippo Grandi. „Dla kolejnych milionów ludzi na Ukrainie nadszedł czas, aby uciszyć broń, aby można było zapewnić ratującą życie pomoc humanitarną” – dodał.

Zapowiedział, że w najbliższych dniach sytuacja w Rumunii, Mołdawii i Polsce, trzech krajach o największej liczbie obywateli z sąsiednich krajów, zostanie oceniona osobiście i wsparcie zostanie zagwarantowane.

Ta ostatnia jest najbardziej dotknięta falami emigracji Ukraińców. Spośród milionów osób, które uciekły z kraju, ponad 575 000 przekroczyło granicę Polski. MSW obiecało, że „Polska udzieli schronienia każdej zagrożonej osobie, niezależnie od jej narodowości”.

„Liczba uchodźców rośnie z godziny na godzinę. Dopóki konflikt nas nie zatrzyma, Ukraińcy będą nadal uciekać” – powiedział Grandi. Według szacunków UNHCR liczba Ukraińców opuszczających kraj może sięgnąć czterech milionów.


Jeśli ta prognoza się spełni, wojna na Ukrainie stanie się impulsem do największego kryzysu migracyjnego w Europie od II wojny światowej. Ostatnim poważnym konfliktem była wojna bałkańska w latach 90., która wysiedliła trzy miliony ludzi w byłej Jugosławii.

Jednak od 2011 roku około 6,5 miliona ludzi uciekło ze swojego kraju, a wojna w Syrii nie dotarła. Według danych UNHCR w Turcji osiedliło się ponad 3,7 mln osób; Niemcy i Szwecja mają 600 000 mieszkańców.

Tymczasem liczba cywilów uciekających ze swoich domów na Ukrainie wzrasta do dwóch milionów, a prawie 900 000 osób zostało wewnętrznie przesiedlonych do innych miast w kraju, według wysokiej komisarz ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet. Rada Praw Człowieka.

Przed wybuchem konfliktu międzynarodowego UNHCR miał na Ukrainie tylko 53 500 uchodźców i osób ubiegających się o azyl, z czego 36 500 w Europie.

Wyjście Ukrainy wywołało skargi na jedność Europy i dyskryminację

W związku z całkowicie nadzwyczajną i pilną wojną na Ukrainie Unia Europejska i państwa trzecie na kontynencie zasygnalizowały swoje humanitarne zaangażowanie w natychmiastową reakcję ludności cywilnej opuszczającej wojnę.

Międzynarodowe agencje wzywały kraje przygraniczne do tworzenia udogodnień dla imigrantów, na co takie kraje jak Polska, Węgry, Rumunia, Mołdawia i Słowacja odpowiedziały zniesieniem antyrządowych restrykcji – tylko dla tych z Ukrainy – dla obcokrajowców.

Ze swojej strony układają plany noclegowe w prywatnych domach z Warszawy; Bratysława oferowała bezpłatny transport publiczny i zatrudnienie. W miniony wtorek Unia Europejska promowała debatę na temat zapewnienia trzyletniej ochrony ofiarom, w tym 27 członków, którzy mają pozwolenie na pobyt i pracę.

Cudzoziemcy czekają na wjazd do Polski 1 marca 2022 r. na ukraińskim przejściu granicznym w Szekini.
Cudzoziemcy czekają na wjazd do Polski 1 marca 2022 r. na ukraińskim przejściu granicznym w Szekini. © Emmanuel Duparcq / AFP

Jednak europejskie współczucie dla Ukraińców sprzeciwiało się wrogim przepisom wobec imigrantów z innych części świata, takich jak Afryka i Bliski Wschód, wywołując oskarżenia o dyskryminację rasową.

Uciekający z Ukrainy obywatele Afryki, Azji i Wschodu napotkali duże trudności w przyjęciu do krajów przyjmujących: równoległe kolejki i wolne tempo postępujących procedur administracyjnych.

Za pośrednictwem portali społecznościowych zagraniczni studenci pokazali, że nie mogą wsiąść do pociągów wyjeżdżających z kraju. „Zatrzymali nas na granicy i powiedzieli, że czarni nie mają wstępu. Ale widziałem białych idących w ten sposób ”- powiedział Maustaba Bagi Silla, student z Gwinei.

Sprawy te stworzyły międzynarodowe roszczenie dla Unii Afrykańskiej poprzez oświadczenie. „Doniesienia, że ​​Afrykanie są traktowani w niedopuszczalnie inny sposób, eksplodują skandaliczny rasizm i prawo międzynarodowe. W związku z tym prezydenci wzywają wszystkie narody do okazywania takiej samej sympatii i wsparcia wszystkim ludziom uciekającym przed wojną, niezależnie od ich tożsamości etnicznej” powiedział.

Z EFE

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *