Powiązane wiadomości
UkrainaPomimo sytuacji, przez którą kraj przechodzi z powodu inwazji Rosjaz sześcioma sportowcami w puchary świata wewnętrzna ścieżka Belgrad, która odbędzie się między 18 a 20 dniami, będzie małą wyprawą, która pojedzie do stolicy Serbii, tylko sześciu i wszystkie z nich to kobiety. Oprócz aspiracji sportowych są uważani w swoim kraju za wysłanników dyplomatycznych. Rosjaukarani, nie startują.
Jolanta Hrubachsekretarz generalny Federacja Ukraińskawyjaśnił, że uczestnictwo jest możliwe dzięki wsparciu Stowarzyszenie Europejskietwój oficjalny partner, Asicsnawet Polska Federacjaktóry połączył siły, aby odebrać sportowców z granicy i zabrać ich do Warszawa I umieścić je w hotelu.
„W czasie wojny w kraju udział Ukraińców w zawodach ma szczególną wartość. Teraz sportowcy zostali wysłannikami dyplomacji narodów świata. Media rozpowszechniają swoje słowa na całym świecie. Wierzymy w nasze i mamy nadzieję, że przyniesie chwałę Ukrainie na całym świecie i pokaże naszą siłę w sporcie”.
Ukraińscy sportowcy, którzy wezmą udział w światowym wydarzeniu, będą: Anna Plotitsyna (60 płotków), Marina Bech Romańczuk (skok w dal/potrójny skok), Jarosław Mahoszejk (Wysokość), Irina Hirashenko (Wysokość), Jana Gładychuk (słup) i Julia Le Pen (Pentathlon), grupa medalistów olimpijskich, światowych i europejskich.
Niech zagra ukraiński hymn
Na czele ekspedycji stoi Yaroslava Mahochic, skoczka wzwyż, brąz w Tokio 2020, srebro świata w 2019 i mistrz Europy w 2021. Jej celem w Belgradzie jest nikt inny, jak grany na stadionie hymn Ukrainy na podbój złota. Ma największe szanse, mimo że ma dopiero 20 lat. Miał trzecią najlepszą ocenę w sezonie (1,96) i nie musiałby walczyć z rosyjską mistrzynią olimpijską Marią Lasitskene w zamian za obalenie sportowców z kraju na czele z Władimirem Putinem.
Yaroslava Magochic, Tokio 2020
Reuters
Mahochich mówił o wojnie na początku inwazji wojsk rosyjskich: „Kilka dni temu prawie cała Ukraina obudziła się od eksplozji i strzałów. Rosja rozpoczęła z nami wojnę, ale jesteśmy silnym narodem i stawiamy opór. Wszyscy Ukraińcy pomagają naszej armii, pomagają sobie nawzajem, wszystko, co możemy, wszyscy to zniesiemy”.
Dodał przesłanie skierowane do atakującego kraju i jego sportowców: „Do Rosjan: przestańcie udawać, że nie ma wojny! Rosja zaatakowała Ukrainę! Bombardują miasta i strzelają do cywilów i to jest nasza rzeczywistość! Bezczynnością wspieracie wojnę! Nie chcemy wojny, ale będziemy bronić naszej ojczyzny”.
Drugą wybitną zawodniczką ukraińskiej ekspedycji jest Marina Bekh-Romanchuk, która zmierzy się w dwóch konkurencjach: skoku w dal i trójskoku. Zajęła pierwsze miejsce, będąc mistrzynią Europy w 2021 roku i srebrem świata w 2019 roku. Potępiła też wojnę: „Mój kraj jest w stanie wojny, ale my chcemy żyć w wolnym kraju, bez rosyjskiej pomocy i bez Rosji. Wspierajmy Ukrainę i chodźmy marzenie o wolności. Niezależność. Odważny. Silny. Wszystko dla Ukrainy! Jesteśmy silnym i niezależnym krajem. Kocham cię, Ukraino.
Wiadomość do świata
Turniej odbywający się w Belgradzie w Serbii jest również symboliczny. To jeden z krajów, w których ogólne stanowisko w sprawie wojny jest niejednoznaczne. Choć odbywały się demonstracje potępiające akcje aranżowane przez Putina, w tej samej stolicy odbywały się także wiece na rzecz strategii rosyjskiego przywódcy. Związki z Rosją są jasne, a obecność ukraińskich sportowców w tym kraju będzie godna uwagi.
Z kolei w ten weekend, od 12 do 13 marca, Puchar Europy w rzucaniu Na czyta (Portugalia). To będą kolejne zawody, w których Ukraina również będzie obecna wśród sportowców: będą rywalizować Irina Klimts (Młot), Alina Strzał (Młot), Daria Garkosza (dyskoteka, do 23 lat), Olina Chamza (Młot, poniżej 23 lat) oraz Michael Kokhan (Młot).
Ukraina chce wysłać światu wiadomość, której nie może wysłać w innych zawodach lekkoatletycznych ze względu na bliskość początku i skutków inwazji. A ostatnio zorganizował rajd lekkoatletyczny w Madrycie, w którym spodziewano się udziału sportowców z Ukrainy i Rosji, którzy odrzucili zaproszenie.
malowane raulprezydent Hiszpańska Federacja LekkoatletykiBył zaniepokojony sytuacją i zaproponował pomoc organizacji: „Oddaliśmy się do dyspozycji Ukraińskiej Federacji Lekkiej Atletyki, aby udzielić im wsparcia, współpracować z nimi, służyć im i zapewnić im program sponsorski, aby mogli bezpiecznie trenować. problem praw człowieka… dlatego nie możemy poprzeć ani uzasadnić tych decyzji.”
[Más información: Novak Djokovic, de héroe nacional a ídolo caído: apoya a Ucrania y en Serbia se respalda a Rusia]
Wojna Rosji i Ukrainy
Śledź tematy, które Cię interesują
„Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie.”