Von der Leyen wzywa całą UE do przygotowania się na całkowite odcięcie gazu

Von der Leyen wzywa całą UE do przygotowania się na całkowite odcięcie gazu

Przewodnicząca Komisji Ursula van der Leyen w Strasburgu wczoraj. / AFP

Francja zapowiada, że ​​przejmie 100% spółki energetycznej EDF, aby wzmocnić jej autonomię energetyczną

Przy pełnym wzroście cen i powszechnym kryzysie energetycznym najgorsze jeszcze przed nami. Takie przesłanie zasygnalizowała wczoraj szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, ostrzegając dwadzieścia siedem osób, że „musimy przygotować się na dalsze zakłócenia w dostawach gazu, w tym całkowite odcięcie od Rosji”. Biorąc pod uwagę obawy, Francja zdecydowała się na podjęcie działań poprzez ogłoszenie przez rząd zamiaru pełnej nacjonalizacji międzynarodowego koncernu energetycznego EDF, o czym zapowiedział premier Francji Élisabeth Bourne.

„Potwierdzam, że rząd planuje kontrolować sto procent kapitału ETF” – powiedział Bourne podczas przemówienia w Zgromadzeniu Narodowym. Dyrektor, który jest już właścicielem 83,88% kapitału spółki, chce wzmocnić niezależność energetyczną kraju w obliczu obecnych niedoborów. W Hiszpanii, przed obecnym kryzysem, ale wzrost cen energii elektrycznej już się rozpoczął, rozwiązaniem była publiczna spółka energetyczna.

„Widać, że rosyjski prezydent Władimir Putin nadal używa energii jako broni” – powiedział szef Komisji Europejskiej w swoim przemówieniu przed sesją plenarną Parlamentu Europejskiego we francuskim Strasburgu. Na dowód tego przypomnieli, że kilkanaście krajów w klubie doznało już całkowitych lub częściowych cięć gazu. Na przykład Bułgaria, Finlandia i Polska mają całkowicie odcięte dostawy, podczas gdy Niemcy, Włochy, Holandia i Austria otrzymują mniej niż potrzebują. Aby złagodzić ostry kryzys, niemiecka energetyka już musiała ponownie uruchomić elektrownie węglowe, aw miastach takich jak Hamburg lokalni politycy już proponują dystrybucję ciepłej wody.

Gaz został odcięty w Bułgarii, Finlandii i Polsce, a inne kraje, takie jak Niemcy, otrzymują mniej, niż potrzebują.

Z tego powodu wezwał państwa, aby nie zapominały o „gorzkiej lekcji” z pierwszych miesięcy pandemii, kiedy „egoizm i protekcjonizm” niektórych krajów doprowadziły do ​​blokad i braku integracji w Unii Europejskiej.

Van der Leyen chciał wysłać spokojną wiadomość, wyjaśniając, że przedstawi plan stworzenia „europejskiego planu awaryjnego” do „połowy lipca”. Podobnie na 26. posiedzeniu zwołano nadzwyczajne spotkanie ministrów ds. energii UE, aby przeanalizować inicjatywę brukselską i plany krajowe każdego kraju.

Przewodniczący Komisji określił to jako „dobre”, że rządy europejskie już przygotowywały krajowe plany awaryjne, ale opowiedział się za potrzebą „skoordynowanych i wspólnych działań” w całej UE.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *