W Chinach odkryto nowego dinozaura, zwierzę o najdłuższej szyi, jakie kiedykolwiek chodziło po Ziemi

W Chinach odkryto nowego dinozaura, zwierzę o najdłuższej szyi, jakie kiedykolwiek chodziło po Ziemi

Około 160 milionów lat temu, pod koniec słynnego okresu jurajskiego, po krajobrazach Chin przemierzał dziwny gatunek dinozaura. ochrzczony w imię Mamenchizaur sinocanadorumTen zauropod miał wyjątkowo długą szyję, sięgającą 15 metrów. Rekord więcej niż jakiekolwiek zwierzę obecne lub kiedykolwiek chodzące po ziemi. Dla porównania, jego szyja była sześć razy dłuższa niż u współczesnych żyraf i 1,5 razy dłuższa niż w autobusie piętrowym.

Gatunek ten został odkryty w regionie Xinjiang Uyghur w północno-zachodnich Chinach w 1987 roku, ale naukowcy nie znali jeszcze maksymalnej długości jego szyi. Pomimo tej cechy, mamenchizaur Daleko mu do największego znanego dinozaura ze względu na stosunkowo mały ogon i ciało.

Naukowcy uważają, że zauropody wyewoluowały długie szyje w ramach swojej strategii żywieniowej, co pozwoliło im spożywać tony pożywienia w okolicy bez zużywania dużej ilości energii na poruszanie się. Co więcej, długa szyja prawdopodobnie ułatwiała im pozbycie się nadmiaru ciepła ciała poprzez zwiększenie powierzchni ciała, podobnie jak uszy słonia.

Wojna o bicie głową

Paul Barrett, ekspert od dinozaurów z Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku i autor badania opublikowanego w czasopiśmie „Journal of Systematic Paleontology”, Uważa, że ​​szyja tych zwierząt może mieć coś wspólnego z tą próbą osiągnięcia lepszej diety, ale nie wyklucza to również innych funkcji, takich jak pokaz seksualny. „Samce mogły używać szyi do uderzania głową podczas walki o samice lub terytorium, zachowanie, które zachowują dziś żyrafy. Ale nie możemy powiedzieć na pewno. W tym momencie to tylko spekulacje.”

Zauropody to grupa bardzo dużych roślinożernych dinozaurów znanych z wyjątkowo długich szyj i ogonów. Znani członkowie tej grupy to m.in Diplodok, brachiozaur I cholera Patagotytanjedno z największych zwierząt, jakie kiedykolwiek żyły.

Ten sposób życia, gigantyczny czworonóg, okazał się bardzo udany dla zauropodów, których rodowód pojawił się na wczesnym etapie historii ewolucji dinozaurów i trwał do ostatnich dni ery mezozoicznej, kiedy to asteroida zmiotła z powierzchni ziemi wszystkie dinozaury z wyjątkiem te, które później stały się ptakami.

Ale, Mamenchizaur sinocanadorum Był mniejszy, co jest bardzo niezwykłe wśród tego typu dinozaurów i dziwne dla naukowców. „Naprawdę nie mamy pojęcia, jak to zwierzę działa mechanicznie”. Barrett przyznaje. „Potrzeba by było dużo mięśni, aby utrzymać tak dużą szyję, a potem pojawia się pytanie, w jaki sposób powietrze dostaje się do płuc i wycofuje” – mówi.

Ten punkt „może potwierdzać teorię, że te szyje były cechą selektywną seksualnie, ponieważ tylko najsilniejsze i najlepiej przystosowane dinozaury, które mogły nosić tak gigantyczne szyje w imponujących pokazach, mogły kopulować”.

Znaleziono tylko jeden egzemplarz Mamenchizaur sinocanadorum . Jest to niekompletny szkielet składający się z przedniego końca szyi, w tym imponującego żebra i niektórych kości czaszki, w tym dolnej szczęki. Brak kompletnego szkieletu utrudniał naukowcom zorientowanie się w ogólnych rozmiarach tego dinozaura, do porównania potrzebny był inny, lepiej zachowany szkielet zauropoda.

W 2012 roku odkryto nowy gatunek zauropoda olbrzymiego z Chin, tzw Sinciangtańskiktórego szyja była pełna. Naukowcy porównali niekompletne skamieliny mamenchizaur Z zauropodami jak Sinciangtański Aby określić długość szyi. „Zrobiliśmy to z odrobiną elementarnej matematyki” — wyjaśnia Barrett.

„Po prostu patrzymy na proporcje poszczególnych kręgów w całej szyi i używamy tego jako wskazówki do pomiaru całej szyi Mamenchizaur sinocanadorum niekompletny”.

„Zmierzyliśmy więc kręgi jednego dinozaura i odpowiadającą im kość drugiego i ustaliliśmy różnicę. Następnie pomnożyliśmy długość każdego kręgu obecnego w całej szyi przez ten współczynnik, aby uzyskać oszacowanie długości szyi w mamenchizaur– podsumowuje badacz.

Naukowcy próbują dowiedzieć się dokładnie, ile różnych gatunków zauropodów wędrowało w tym czasie po terenach dzisiejszych Chin, wówczas odizolowanego dużego kontynentu wyspiarskiego, i w jaki sposób były one spokrewnione z innymi zauropodami w innych częściach świata.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *