Największy pałac na świecie należy do Zakonu Krzyżackiego (średniowiecznego zakonu religijno-wojskowego) i znajduje się w północnej Polsce, nad brzegiem rzeki Nogat. Zamek w Malborku znany jest jako doskonały przykład silnej budowli średniowiecznej. Jego najbardziej uderzającymi cechami są czerwone cegły i otaczające go grube mury.
Budowa zamku
Po podpisaniu w XIII w. przez księcia Konrada Mazowieckiego traktatów ejido z Zakonem Krzyżackim, Krzyżacy wprowadzili na ziemie chrześcijaństwo, a w 1274 sami podjęli się budowy zamku w Malborgu, który po latach stał się Polską. Rezydencja królewska.
Stolicą zakonu była Wenecja, ale do 1308 r. – po zdobyciu Pomorza (południe Bałtyku) Krzyżacy przenieśli stolicę do wybudowanego wcześniej zamku w Malborgu. Ponieważ nie spełniał oczekiwań i potrzeb Krzyżaków, postanowili przebudować go na trzy tysiące braci zakonu.
Znacząca zmiana od czasu przekształcenia domu klasztornego w twierdzę z podwójnymi murami obronnymi i fosami, oprócz kilku pomieszczeń, jest do dziś reprezentantem stylu architektonicznego Najświętszego Sakramentu. Kaplica Najświętszej Marii Panny, św. Anny i templariuszy.
Następnie przystąpili do budowy centralnej cytadeli, gdzie otrzymali rycerzy przywołanych z różnych części Europy Środkowej.
Do końca XIV wieku i do połowy XV wieku zakończono budowę fortu dolnego. Głównymi pracami są tu komora karawanowa – miejsce, w którym składowano armaty i pociski do bitew – magazyn nad brzegiem rzeki Nogat oraz kaplica San Lorenzo, przeznaczona dla pracowników fortu.
Wraz z budową tych budowli ówczesny zamek stał się zamkiem Malborg, największym średniowiecznym zamkiem w stylu gotyckim w Europie i jedynym zamkiem należącym do Zakonu Krzyżackiego.
Królewska rezydencja
Zamek w Malborku przetrwał różne bitwy, w tym bitwę pod Grunwaldem w 1410 roku, gdzie po raz pierwszy wojska polskie i lutuańskie najechały na Krzyżaków. Gdy stracili kontrolę nad fortem, bitwa była druzgocąca dla Zakonu.
Zniszczone bitewnie mury odbudowano w 1414 roku, choć zamek musiał wytrzymać inne ataki w latach 1440-1454. Ostatecznie w 1458 r. Zakon Krzyżacki przeniósł się do Kaliningradu po tym, jak król Polski Kazimierz IV zdecydowanie przejął kontrolę nad twierdzą Jagiellońską.
W 1466 roku podczas wojny trzynastoletniej PolskaPrusy i Zakon Krzyżacki Zamek w Malborgu stał się siedzibą monarchii polskiej i był zamieszkiwany przez różne pokolenia do 1772 roku, kiedy to Polska została podzielona i Malborg znalazł się pod panowaniem niemieckim.
Podczas II wojny światowej ponad połowa zamku została zniszczona, ale pod koniec wojny Malborg ponownie znalazł się w granicach Polski i został całkowicie odrestaurowany, zachowując średniowieczny styl gotycki.
Zamek w Malborgu dzisiaj
Zamek krzyżacki w Malborgu znajduje się pod najwyższą ochroną rządu polskiego. Od 1961 r. jest muzeum podlegającym Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w grudniu 1997 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa. UNESCO.
Podczas wizyty możesz odwiedzić zamek centralny, aby podziwiać oryginalną gotycką architekturę. Możesz również odwiedzić pierwsze piętro Pałacu Wielkich Mistrzów Zakonu.
Po przejściu mostu nad suchą fosą i dotarciu do kościoła Najświętszej Marii Panny, znajdziesz Zamek Wysoki, w którym – wiele z historii Zakonu Krzyżackiego – znajduje się zdrowie i bezpieczeństwo wieży. Gdanisko i pogrzeb wielkich mistrzów.
Pod koniec wycieczki możesz cieszyć się Pierogi (Tradycyjne polskie jedzenie). PwinickaRestauracja Fort.
Muzeum organizuje specjalne wydarzenia w lipcu i wrześniu, w których drzwi nie są otwarte dla publiczności; Możesz jednak Sprawdź terminy Przed zaplanowaniem wizyty i zakupem biletów Strona internetowa Z muzeum.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”