W Polsce znajduje się największy gotycki zamek w Europie

W Polsce znajduje się największy gotycki zamek w Europie

Największy pałac na świecie należy do Zakonu Krzyżackiego (średniowiecznego zakonu religijno-wojskowego) i znajduje się w północnej Polsce, nad brzegiem rzeki Nogat. Zamek w Malborku znany jest jako doskonały przykład silnej budowli średniowiecznej. Jego najbardziej uderzającymi cechami są czerwone cegły i otaczające go grube mury.

Zdjęcie: Wikipedia

Budowa zamku

Po podpisaniu w XIII w. przez księcia Konrada Mazowieckiego traktatów ejido z Zakonem Krzyżackim, Krzyżacy wprowadzili na ziemie chrześcijaństwo, a w 1274 sami podjęli się budowy zamku w Malborgu, który po latach stał się Polską. Rezydencja królewska.

Stolicą zakonu była Wenecja, ale do 1308 r. – po zdobyciu Pomorza (południe Bałtyku) Krzyżacy przenieśli stolicę do wybudowanego wcześniej zamku w Malborgu. Ponieważ nie spełniał oczekiwań i potrzeb Krzyżaków, postanowili przebudować go na trzy tysiące braci zakonu.

Zdjęcie: Wikipedia

Znacząca zmiana od czasu przekształcenia domu klasztornego w twierdzę z podwójnymi murami obronnymi i fosami, oprócz kilku pomieszczeń, jest do dziś reprezentantem stylu architektonicznego Najświętszego Sakramentu. Kaplica Najświętszej Marii Panny, św. Anny i templariuszy.

Następnie przystąpili do budowy centralnej cytadeli, gdzie otrzymali rycerzy przywołanych z różnych części Europy Środkowej.

Zdjęcie: Wikipedia

Do końca XIV wieku i do połowy XV wieku zakończono budowę fortu dolnego. Głównymi pracami są tu komora karawanowa – miejsce, w którym składowano armaty i pociski do bitew – magazyn nad brzegiem rzeki Nogat oraz kaplica San Lorenzo, przeznaczona dla pracowników fortu.

Wraz z budową tych budowli ówczesny zamek stał się zamkiem Malborg, największym średniowiecznym zamkiem w stylu gotyckim w Europie i jedynym zamkiem należącym do Zakonu Krzyżackiego.

Zdjęcie: Wikipedia

Królewska rezydencja

Zamek w Malborku przetrwał różne bitwy, w tym bitwę pod Grunwaldem w 1410 roku, gdzie po raz pierwszy wojska polskie i lutuańskie najechały na Krzyżaków. Gdy stracili kontrolę nad fortem, bitwa była druzgocąca dla Zakonu.

Zniszczone bitewnie mury odbudowano w 1414 roku, choć zamek musiał wytrzymać inne ataki w latach 1440-1454. Ostatecznie w 1458 r. Zakon Krzyżacki przeniósł się do Kaliningradu po tym, jak król Polski Kazimierz IV zdecydowanie przejął kontrolę nad twierdzą Jagiellońską.

Zdjęcie: Wikipedia

W 1466 roku podczas wojny trzynastoletniej PolskaPrusy i Zakon Krzyżacki Zamek w Malborgu stał się siedzibą monarchii polskiej i był zamieszkiwany przez różne pokolenia do 1772 roku, kiedy to Polska została podzielona i Malborg znalazł się pod panowaniem niemieckim.

Podczas II wojny światowej ponad połowa zamku została zniszczona, ale pod koniec wojny Malborg ponownie znalazł się w granicach Polski i został całkowicie odrestaurowany, zachowując średniowieczny styl gotycki.

Zamek w Malborgu dzisiaj

Zamek krzyżacki w Malborgu znajduje się pod najwyższą ochroną rządu polskiego. Od 1961 r. jest muzeum podlegającym Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w grudniu 1997 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa. UNESCO.

Zdjęcie: Wikipedia

Podczas wizyty możesz odwiedzić zamek centralny, aby podziwiać oryginalną gotycką architekturę. Możesz również odwiedzić pierwsze piętro Pałacu Wielkich Mistrzów Zakonu.

Po przejściu mostu nad suchą fosą i dotarciu do kościoła Najświętszej Marii Panny, znajdziesz Zamek Wysoki, w którym – wiele z historii Zakonu Krzyżackiego – znajduje się zdrowie i bezpieczeństwo wieży. Gdanisko i pogrzeb wielkich mistrzów.

Zdjęcie: Wikipedia

Pod koniec wycieczki możesz cieszyć się Pierogi (Tradycyjne polskie jedzenie). PwinickaRestauracja Fort.

Muzeum organizuje specjalne wydarzenia w lipcu i wrześniu, w których drzwi nie są otwarte dla publiczności; Możesz jednak Sprawdź terminy Przed zaplanowaniem wizyty i zakupem biletów Strona internetowa Z muzeum.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *