W ramach swojej misji opracowania alternatywy dla dysków twardych Microsoft był w stanie przechowywać 7 TB przestrzeni dyskowej na szkle

W ramach swojej misji opracowania alternatywy dla dysków twardych Microsoft był w stanie przechowywać 7 TB przestrzeni dyskowej na szkle

  • System wykorzystuje laser femtosekundowy do pisania na kryształach

  • Dane, jak obiecuje Microsoft, mogą przetrwać około 10 000 lat

Od dziesięcioleci do przechowywania danych wykorzystujemy nośniki magnetyczne. Od przechowywania taśm, takich jak te używane przez sondy Voyagera, po… Dyskietki i dyski twarde. Jednak te opcje nie są idealne do przechowywania jakichkolwiek informacji przez długi czas, ponieważ mają tendencję do niszczenia.

Wyobraź sobie, że chcesz stworzyć cyfrowy „skarbiec zagłady”. Będziesz potrzebował nośnika danych, który jest na tyle mocny i niezawodny, że pozostanie niezmieniony przez tysiące lat. Microsoft doskonale o tym wie i choć może to zabrzmieć dziwnie, pracuje nad zupełnie nowym systemem tworzenia kopii zapasowych.

Projekt Silica, projekt, który się rozwija

Gigant z Redmond uruchomił w 2016 roku inicjatywę znaną jako Project Silica. Polega ona na przechowywaniu informacji w Kryształy kwarcu Aby zachować go na przestrzeni czasu. Firma, nie tylko na papierze, ogłosiła rok później, że udało jej się uratować Supermana w małej jednostce.

Z biegiem czasu ta alternatywna dla tradycyjnych dysków technologia znacznie się udoskonaliła i na tej samej powierzchni Microsoft może obecnie przechowywać 7 terabajtów pamięci, czyli pojemność, która oczywiście mogłaby być przydatna do przechowywania około 3500 filmów lub 1,75 miliona piosenek. A co najważniejsze, gwarantujemy, że będzie działać przez około 10 000 lat.

Jesteśmy zatem świadkami na własne oczy, jak przechowywanie w kryształach kwarcu staje się rzeczywistością. Na razie tak, jest to po prostu zamierzone Do badań laboratoryjnych. Tak czy inaczej, ciekawie jest wiedzieć, w jaki sposób firma stojąca za systemem Windows dokonała tego imponującego wyczynu. Zobaczmy.

Mechanizmy przechowywania są opracowywane w kilku etapach. Laser femtosekundowy zapisuje informacje na krysztale kwarcu, wrażliwy na polaryzację system mikroskopowy odczytuje informacje, a system komputerowy je dekoduje. Kryształy kwarcu są przechowywane w określonym miejscu w bibliotece.

System został zaprojektowany w taki sposób, aby biblioteka mogła realizować swoją funkcję przechowywania każdej z szyb bez nich Elektryczne zasobyIstnieje jednak zautomatyzowany system, który odpowiada za kontrolę półek danego urządzenia i przekazanie ich do systemu mikroskopu elektronowego.

Ci z Redmond zauważyli, że laserowy system pisania był początkowo nieskuteczny, ale udało im się go znacznie ulepszyć. W szczególności, jak powiedzieliśmy, pojedyncza jednostka szklana może przechowywać wiele bulw i może przetrwać ponad 10 000 lat bez konieczności szczególnej opieki, a przede wszystkim bez prądu.

Firma przewiduje przyszły system przechowywania danych w chmurze oparty na projekcie Silica. To bardzo ciekawy pomysł, ale wszystko wskazuje na to, że jeszcze tego nie zrobiliśmy Poczekaj, żeby zobaczyć to w akcji. Projekt stanowi obecnie weryfikację koncepcji i wymaga „trzech do czterech dodatkowych faz rozwoju”, zanim będzie można go wdrożyć.

Obrazy: Microsoft

W Chatace: Przechowywanie w chmurze można również zdecentralizować. Jest to system, z którego korzysta również CERN

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *