Warunkowanie klasyczne poprzez stymulację mózgu

Warunkowanie klasyczne poprzez stymulację mózgu

streszczenie: Naukowcy odkryli, że aktywność mózgu może być uwarunkowana zewnętrzną stymulacją mózgu. Odkrycia mają implikacje dla stosowania TMS jako metody leczenia, co może prowadzić do bardziej bezpośredniego leczenia schorzeń takich jak choroba Parkinsona i depresja.

źródło: pocierać

Naukowcy z Ruhr University Bochum w Niemczech pomyślnie wdrożyli specjalną formę warunkowania klasycznego.

W grupie 75 osób wykazali, że efekty przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (TMS) można wywołać po prostu słuchając tonu.

Profesor Burkhard Pleiger z Oddziału Neurologii Perofsgenus Senschaftliches Hospital Bergmannschel wraz ze studentami medycyny Stefanem Ewersem i Timo Dreyerem oraz innymi współpracownikami opisuje odkrycia w czasopiśmie Raporty naukoweopublikowane w Internecie 16 kwietnia 2023 r.

Stymulacja magnetyczna powoduje skurcz mięśni kciuka

Aby wykonać TMS, cewka magnetyczna jest umieszczana na zewnątrz nad określoną częścią mózgu. Silne pole magnetyczne pobudza leżące u podstaw neurony do aktywacji.

Jeśli określony obszar kory ruchowej jest stymulowany w ten sposób, na przykład palec wskazujący lub kciuk będą się poruszać.

W swoich badaniach zespół z Bochum zastosował coś, co nazywa się przezczaszkową stymulacją magnetyczną (TMS) z podwójnym impulsem.

Obejmowało to dwa bodźce TMS oddalone od siebie o dwanaście milisekund, co skutkowało silniejszym skurczem mięśnia niż pojedynczy TMS.

W fazie kondycjonowania naukowcy zawsze łączyli ten podwójny puls z dźwiękiem, który uczestnicy słyszeli przez słuchawki podczas stosowania TMS.

Uwarunkowany ton zwiększa skurcz mięśni

W fazie testowej uczestnicy nie byli już narażeni na podwójny TMS, ale tylko na pojedynczy impuls TMS – w połączeniu z tonem uwarunkowanym lub tonem, którego uczestnicy wcześniej nie słyszeli.

Warunkowanie klasyczne poprzez stymulację mózgu
W swoich badaniach zespół z Bochum zastosował coś, co nazywa się przezczaszkową stymulacją magnetyczną (TMS) z podwójnym impulsem. Obraz jest w domenie publicznej

W tym samym czasie naukowcy ponownie zmierzyli intensywność skurczu mięśnia kciuka: było ono znacznie silniejsze, gdy uczestnicy słuchali warunkowego tonu, w przeciwieństwie do tonu, którego nie słyszeli podczas kondycjonowania.

Kondycjonowanie może być korzystne w zastosowaniach terapeutycznych

„Nasze podstawowe badania dowodzą, że warunkowanie konwencjonalne działa nie tylko ze świadomymi wzorcami zachowań” – podsumowuje Burkhard Pleager.

„Aktywność mózgu może być również uwarunkowana manipulacją przez zewnętrzną stymulację mózgu”.

Jest to interesujące, ponieważ TMS może być również stosowany jako podejście terapeutyczne, na przykład w celu poprawy ruchu osób z chorobą Parkinsona lub w leczeniu depresji.

Ogólnie rzecz biorąc, efekty TMS są tylko tymczasowe. Znika, jeśli stymulacja nie jest kontynuowana. Jeśli efekty te mogą zostać utrzymane dzięki uwarunkowanym odcieniom, zabieg może stać się bardziej zauważalny”, Pleasure opisuje jedną potencjalną korzyść z badań.

Informacje o tych wiadomościach z badań neurologicznych

autor: Mike Dressen
źródło: pocierać
Komunikacja: Mike Dressen – RUB
zdjęcie: Obraz jest w domenie publicznej

Oryginalne wyszukiwanie: otwarty dostęp.
Klasyczne warunkowanie sparowanych pulsacyjnych TMSWedług Burkharda Pleagera i in. Raporty naukowe


podsumowanie

Klasyczne warunkowanie sparowanych pulsacyjnych TMS

W tym badaniu sprawdzającym koncepcję zastanawialiśmy się, czy wpływ TMS na pobudzenie korowe można zastosować do warunkowania klasycznego. Dokładniej, zbadaliśmy, czy facylitacyjny wpływ podwójnego impulsu TMS na pobudliwość kory ruchowej człowieka można przenieść na bodziec słuchowy prezentowany jednocześnie poprzez warunkowanie.

Podczas fazy kondycjonowania 75 zdrowych młodych uczestników otrzymało 170 impulsów TMS sparowanych z twarzą (pierwszy impuls przy 95% statycznym progu motorycznym, drugi przy 130%, interfaza 12 ms), zawsze dostarczanych jednocześnie z jednym z dwóch bodźców akustycznych. W fazie testowej, po 20 minutach, zastosowaliśmy 100 pojedynczych impulsów TMS pseudolosowo (przy 130% mt), 50 sparowanych z tonem kondycjonowanym – 50 sparowanych z tonem kontrolnym.

Korzystając z testu rang Wilcoxona-Signeda, stwierdziliśmy znacznie zwiększone średnie amplitudy stymulowanych potencjałów motorycznych (MEP) związanych z tonem warunkowym w porównaniu z tonem kontrolnym, co wskazuje na pomyślne warunkowanie (S= 0,031, odsetek osób odpowiadających 55%, wielkość małego efektu r = −0,248).

To samo porównanie tylko u uczestników z podwójnymi amplitudami tętna <2 mV w fazie kondycjonowania zwiększyło wskaźnik odpowiedzi do 61% (n = 38), a wielkość efektu do umiarkowanego (r = -0,389). Gdybyśmy wzięli pod uwagę tylko tych uczestników ze średnią amplitudą podwójnego impulsu <1 mV, wskaźnik odpowiedzi wzrósł do 79% (n = 14), a wielkość efektu do r = -0,727 (tj. efekt znaczący).

Wyniki te wskazują na coraz silniejsze efekty kondycjonowania dla mniejszych amplitud MEP podczas kondycjonowania TMS z dwoma impulsami. Te odkrycia potwierdzające słuszność koncepcji rozszerzają zakres warunkowania klasycznego o sparowane pulsacyjne TMS.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *