Według nowego raportu katastrofa ekologiczna na Odrze (Polska) była jeszcze większa.

Według nowego raportu katastrofa ekologiczna na Odrze (Polska) była jeszcze większa.

Kraków (Polska). – Z opublikowanego w piątek kompleksowego raportu przygotowanego przez kilka niezależnych organizacji ekologicznych w Polsce wynika, że ​​ubiegłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze była większa, niż wcześniej sądzono.

Dokument koryguje w górę dane dotyczące śmiertelności ryb i mięczaków zawarte w oficjalnym raporcie polskich agencji rządowych i podkreśla, że ​​latem ubiegłego roku rzeka straciła 60% swojej biomasy.

Katastrofa ekologiczna

Po pracy kilkudziesięciu naukowców zastosował inną metodę niż poprzednie badania i za pomocą programu komputerowego porównał wyniki z instytucjami międzynarodowymi. Uważa się, że w polskiej części Odry zginęło co najmniej 150 milionów mięczaków i około trzech i pół miliona ryb.

Skutki katastrofy ekologicznej są najbardziej widoczne w dolnym biegu rzeki, gdzie naukowcy pod kierunkiem dr Agnieszki Slavor-Lukaszewskiej z Uniwersytetu Szczecińskiego ustalili, że zginęło 95% zwierząt.

Z drugiej strony ostrzega, że ​​woda w rzece jest „silnie zanieczyszczona” i ma „wysoką zawartość soli”, co prowadzi do namnażania się „złotych glonów” – wynika z raportu polskiego rządu. W rezultacie wyczerpanie się tlenu ma negatywny wpływ na cały ekosystem.

Dr. Według Szlauer-Lukaszewskiej kolejnym zagrożeniem dla Odry jest wymieranie bezkręgowców, które „odgrywają ważną rolę w cyklu rozkładu składników pokarmowych i stanowią źródło pożywienia dla poziomów troficznych”. wysoki”, jak ryba.

Inwazyjne stworzenie

Również masowe wymieranie gatunków pełniących rolę kontrolną wobec szkodników w Odrze może doprowadzić do pojawienia się gatunków inwazyjnych, jeszcze bardziej destabilizując i tak już niebezpieczny stan rzeki.

„Wzywa się władze do ochrony rzeki i regulowania działalności zakładów przemysłowych zlokalizowanych wzdłuż jej brzegów, a także do zachęcania do budowy pomostów, ostróg oraz terenów do wędkowania rekreacyjno-sportowego i rewitalizacji pastwisk”. oraz lasy na niektórych obszarach, gdzie przemysłowe wykorzystanie rzeki jest bardziej intensywne.EFEverde


Chcesz nam pomóc? Udostępnij nasz cotygodniowy biuletyn #ZrównoważonaPlaneta Z przyjaciółmi, współpracownikami…może być zainteresowany.

Jeśli jeszcze go nie otrzymałeś, możesz dołączyć do naszej listy mailingowej tutaj:

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *