Nowe badanie opublikowane w tym tygodniu sugeruje, że zdrowe usta mogą również pomóc w utrzymaniu zdrowego mózgu. Badanie, obszerny przegląd istniejących dowodów, wykazało, że zły stan zdrowia zębów wiązał się z wyższym ryzykiem późniejszego pogorszenia funkcji poznawczych i demencji. To zwiększone ryzyko było szczególnie widoczne w przypadku osób, które straciły część lub wszystkie zęby.
Kilka badań wykazało, że zdrowie naszych zębów i dziąseł może wpływać na organizm w innych miejscach, w tym: mózg. Ale inne badania były mniej jednoznaczne i nadal istnieje wiele niepewności co do siły i kierunku tego związku. Możliwe jest na przykład, że powiązanie to może być wyjaśnione przez osoby, które rozwijają słabe zdrowie zębów w wyniku wczesnej demencji, a nie na odwrót – przykład czegoś, co naukowcy nazywają odwrotną przyczyną.
W nowych badaniach przeprowadzonych przez zespół z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii szukali zaktualizowanej metaanalizy dotychczasowych dowodów, która będzie próbą wyjaśnienia tych luk w wiedzy. Zebrali i przeanalizowali 47 badań podłużnych, które śledziły stan zdrowia jamy ustnej i mózgu ludzi w czasie, przyglądając się w szczególności osobom, u których na początku badania nie zdiagnozowano demencji.
W końcu odkryli, że osoby o złym stanie zdrowia jamy ustnej były o 23% bardziej narażone na wystąpienie pewnego stopnia pogorszenia funkcji poznawczych, a o 21% bardziej narażone na rozwój demencji. Wśród różnych badanych mierników zdrowia jamy ustnej odkryli również, że szczególnie utrata zębów była niezależnie powiązana z pogorszeniem funkcji poznawczych i demencją.
„Zły stan dziąseł i utrata zębów wydają się zwiększać ryzyko zarówno pogorszenia funkcji poznawczych, jak i demencji” – napisali autorzy w swoim artykule badawczym. opublikowany Czwartek w Journal of the American Geriatrics Society.
G/O Media może otrzymać prowizję
Ostrzegają, że zbadane przez nich dowody są wciąż ograniczone i zawierają wiele zastrzeżeń, więc trudno jest wyciągnąć jednoznaczne wnioski. Wiele badań dotyczyło lub obserwowało różne grupy ludzi (niektóre obejmowały tylko osoby w wieku powyżej 65 lat) lub obserwowały je przez różne okresy czasu, podczas gdy inne mogą mieć problemy metodologiczne w ich projektowaniu. Ale autorzy twierdzą, że ich recenzja jest jak dotąd największa tego typu. Próbowali również wyjaśnić odwrotną przyczynowość w oddzielnej analizie i odkryli, że może to wyjaśnić niektóre, ale nie wszystkie obserwowane tutaj korelacje.
Innymi słowy, chociaż może istnieć prawdziwy związek przyczynowo-skutkowy między złym stanem zdrowia jamy ustnej a demencją, potrzebne są bardziej jakościowe badania, aby lepiej zrozumieć szczegóły tego związku, w tym dokładne mechanizmy, które za nim stoją. Niektórzy badacze stawiają na przykład hipotezę, że: bakteria znalezione u osób z chorobami przyzębia może pomóc w katalizie lub przyspieszeniu złożonego łańcucha zdarzeń, które prowadzą do demencji. Zespół stojący za tym artykułem zauważył również, że utrata zębów może zaszkodzić starzejącemu się mózgowi, pozbawiając ludzi znanych doznań. Możliwe, że istnieją inne czynniki, które mogą jednocześnie negatywnie wpływać zarówno na jamę ustną, jak i mózg, takie jak niedobory żywieniowe.
Oczywiście utrzymywanie ust w dobrej kondycji Wiele korzyści, w tym zdrowie serca. Tak więc, nawet jeśli jest tu jeszcze wiele do nauki, to kolejny powód do codziennego mycia zębów i regularnych wizyt u dentysty. Autorzy podkreślają również, że należy zrobić więcej, aby zapewnić ludziom wysokiej jakości opiekę dentystyczną przez całe życie.
„Biorąc pod uwagę wpływ pogorszenia funkcji poznawczych na zdrowie przyzębia, higienistki jamy ustnej są w dobrej pozycji, aby śledzić i interweniować wczesne zmiany w zdrowiu dziąseł i samoopieki jamy ustnej, ale tylko wtedy, gdy usługi dentystyczne będą kontynuowane w miarę upływu czasu i zapewnione zostanie odpowiednie wsparcie w zakresie zdrowia jamy ustnej w warunkach domowych, kiedy Określanie pogorszenia samoopieki” – napisali.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”