288 aresztowano podczas międzynarodowego nalotu na ciemną stronę internetową

288 aresztowano podczas międzynarodowego nalotu na ciemną stronę internetową

Międzynarodowa operacja policyjna zamknęła portal „Dark Web”, ukrytą część Internetu, aresztowała 288 podejrzanych i przejęła ponad 54,8 miliona dolarów w gotówce i walutach wirtualnych, a także narkotyki i broń palną.

Europol poinformował we wtorek, że operacja antynarkotykowa skierowana na portal do „ciemnej sieci”, ukrytej części Internetu, aresztowała 288 podejrzanych i przejęła prawie 56 milionów dolarów w kilku krajach w Europie, Stanach Zjednoczonych i Brazylii. .

Agencja UE ds. Współpracy Policyjnej poinformowała, że ​​w ramach operacji nazwanej „SpecTor”, w której uczestniczyło dziewięć krajów, udało się przechwycić 850 kg narkotyków, 117 sztuk broni palnej i 50,8 mln EUR (55,9 mln USD) w euro i walutach wirtualnych. Europolu).

„W operacji koordynowanej przez Europol (…) siły bezpieczeństwa przejęły nielegalny rynek monopolowy i zatrzymały 288 podejrzanych o udział w kupnie lub sprzedaży narkotyków” – czytamy w oświadczeniu haskiej jednostki.

„Wielu z tych podejrzanych uznano za cele o dużej wartości” – powiedział Europol.

Nalot nastąpił po tym, co pojawiło się w 2021 r., kiedy to przejęto w Niemczech „infrastrukturę przestępczą” platformy.

Podmiot europejski szczegółowo opisał „Europol gromadzi informacje wywiadowcze na podstawie materiału dowodowego dostarczonego przez władze niemieckie”.

„Te ukierunkowane pakiety, które powstały na podstawie porównań i analizy zebranych danych i dowodów, posłużyły jako podstawa do setek dochodzeń w całym kraju” – dodała agencja.

Najwięcej aresztowań miało miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie aresztowano 153 osoby, następnie w Wielkiej Brytanii (55), Niemczech (52) i Holandii (10).

Aresztowania miały miejsce w Austrii (9), Francji (5), Szwajcarii (2), Polsce (1) i Brazylii (1).

Europol poinformował, że skonfiskowano ponad 258 kilogramów amfetaminy, 43 kilogramy kokainy, 43 kilogramy MDMA, surowce do produkcji tabletek ecstasy oraz ponad 10 kilogramów LSD i ecstasy.

„Przestępcy mogą myśleć, że są anonimowi w ciemnej sieci, ale tak nie jest” – powiedział w oświadczeniu Nan van de Covering z holenderskich służb śledczych.

Dodano: „W odpowiedzi na tę operację opublikowaliśmy listę w„ ciemnej sieci ”zawierającą wszystkie aliasy zatrzymanych sprzedawców, którzy zaprzestali swoich nielegalnych praktyk”.

– „Potężna wiadomość” –

„Czarna sieć”, równoległa wersja Internetu, która gwarantuje anonimowość użytkowników – a także posiada legalne strony mające na celu na przykład uniknięcie cenzury w niektórych krajach – była w ostatnich latach celem kilku międzynarodowych operacji.

W kwietniu 2022 r. Platforma została zdemontowana przez Hydra Market, ukrytą stronę internetową, która została uznana za „nielegalny rynek o największych obrotach na świecie” z obrotami w wysokości około 1230 mln euro w 2020 r.

Gazeta zacytowała w oświadczeniu dyrektor wykonawczą Europolu, Catherine de Paul, że ta nowa operacja „wysyła silny sygnał do przestępców z ciemnej sieci”.

„Kiedy ciemna sieć jest zamykana, oczywiście widzimy chwilowe zakłócenia” w działalności przestępczej, ale sieci „można ponownie skonfigurować i jest tam więcej ludzi”, ostrzegł w oświadczeniu prokurator generalny USA Merrick Garland. Prasa konferencyjna.

W 2021 roku 150 osób, które kupowały lub sprzedawały monety w „ciemnej sieci”, zostało aresztowanych w ogólnoplanetarnej operacji o nazwie „DarkHunTOR”, a w 2020 roku inna operacja o nazwie „DisrupTor” pozwoliła na aresztowanie 179 sprzedawców nielegalnych towarów.

Największy na świecie internetowy rynek skradzionych tożsamości i haseł ponad dwóch milionów ludzi, platforma Genesis, została usunięta w zeszłym miesiącu.

Ta operacja, w wyniku której dokonano 119 aresztowań, została przygotowana przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) i holenderską policję, przy udziale 17 krajów.

jhe/giv/an-jvb-js/mb

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *