288 aresztowano podczas międzynarodowego nalotu na ciemną stronę internetową

Międzynarodowa operacja policyjna zamknęła portal „Dark Web”, ukrytą część Internetu, aresztowała 288 podejrzanych i przejęła ponad 54,8 miliona dolarów w gotówce i walutach wirtualnych, a także narkotyki i broń palną.

Europol poinformował we wtorek, że operacja antynarkotykowa skierowana na portal do „ciemnej sieci”, ukrytej części Internetu, aresztowała 288 podejrzanych i przejęła prawie 56 milionów dolarów w kilku krajach w Europie, Stanach Zjednoczonych i Brazylii. .

Agencja UE ds. Współpracy Policyjnej poinformowała, że ​​w ramach operacji nazwanej „SpecTor”, w której uczestniczyło dziewięć krajów, udało się przechwycić 850 kg narkotyków, 117 sztuk broni palnej i 50,8 mln EUR (55,9 mln USD) w euro i walutach wirtualnych. Europolu).

„W operacji koordynowanej przez Europol (…) siły bezpieczeństwa przejęły nielegalny rynek monopolowy i zatrzymały 288 podejrzanych o udział w kupnie lub sprzedaży narkotyków” – czytamy w oświadczeniu haskiej jednostki.

„Wielu z tych podejrzanych uznano za cele o dużej wartości” – powiedział Europol.

Nalot nastąpił po tym, co pojawiło się w 2021 r., kiedy to przejęto w Niemczech „infrastrukturę przestępczą” platformy.

Podmiot europejski szczegółowo opisał „Europol gromadzi informacje wywiadowcze na podstawie materiału dowodowego dostarczonego przez władze niemieckie”.

„Te ukierunkowane pakiety, które powstały na podstawie porównań i analizy zebranych danych i dowodów, posłużyły jako podstawa do setek dochodzeń w całym kraju” – dodała agencja.

Najwięcej aresztowań miało miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie aresztowano 153 osoby, następnie w Wielkiej Brytanii (55), Niemczech (52) i Holandii (10).

Aresztowania miały miejsce w Austrii (9), Francji (5), Szwajcarii (2), Polsce (1) i Brazylii (1).

Europol poinformował, że skonfiskowano ponad 258 kilogramów amfetaminy, 43 kilogramy kokainy, 43 kilogramy MDMA, surowce do produkcji tabletek ecstasy oraz ponad 10 kilogramów LSD i ecstasy.

„Przestępcy mogą myśleć, że są anonimowi w ciemnej sieci, ale tak nie jest” – powiedział w oświadczeniu Nan van de Covering z holenderskich służb śledczych.

Dodano: „W odpowiedzi na tę operację opublikowaliśmy listę w„ ciemnej sieci ”zawierającą wszystkie aliasy zatrzymanych sprzedawców, którzy zaprzestali swoich nielegalnych praktyk”.

– „Potężna wiadomość” –

„Czarna sieć”, równoległa wersja Internetu, która gwarantuje anonimowość użytkowników – a także posiada legalne strony mające na celu na przykład uniknięcie cenzury w niektórych krajach – była w ostatnich latach celem kilku międzynarodowych operacji.

W kwietniu 2022 r. Platforma została zdemontowana przez Hydra Market, ukrytą stronę internetową, która została uznana za „nielegalny rynek o największych obrotach na świecie” z obrotami w wysokości około 1230 mln euro w 2020 r.

Gazeta zacytowała w oświadczeniu dyrektor wykonawczą Europolu, Catherine de Paul, że ta nowa operacja „wysyła silny sygnał do przestępców z ciemnej sieci”.

„Kiedy ciemna sieć jest zamykana, oczywiście widzimy chwilowe zakłócenia” w działalności przestępczej, ale sieci „można ponownie skonfigurować i jest tam więcej ludzi”, ostrzegł w oświadczeniu prokurator generalny USA Merrick Garland. Prasa konferencyjna.

W 2021 roku 150 osób, które kupowały lub sprzedawały monety w „ciemnej sieci”, zostało aresztowanych w ogólnoplanetarnej operacji o nazwie „DarkHunTOR”, a w 2020 roku inna operacja o nazwie „DisrupTor” pozwoliła na aresztowanie 179 sprzedawców nielegalnych towarów.

Największy na świecie internetowy rynek skradzionych tożsamości i haseł ponad dwóch milionów ludzi, platforma Genesis, została usunięta w zeszłym miesiącu.

Ta operacja, w wyniku której dokonano 119 aresztowań, została przygotowana przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) i holenderską policję, przy udziale 17 krajów.

jhe/giv/an-jvb-js/mb

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *