Procedura ta została zaakceptowana przez prawie 80% ludności, która poszła do głosowania. Pozwala to Szwajcarii na wdrożenie wielonarodowej reformy podatku od osób prawnych przyjętej przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz Grupę Dwudziestu.
Szwajcaria ustali minimalną stawkę podatkową w wysokości 15% dla dużych międzynarodowych korporacji, w zależności od pozytywnego wyniku uzyskanego w referendum zaproponowanym przez rząd, aby umożliwić krajowi przystąpienie do zasad Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Środek został zaakceptowany przez prawie 80% elektoratu, co pozwoliłoby Szwajcarii na wdrożenie reformy podatkowej dla korporacji wielonarodowych przyjętej przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz Grupę Dwudziestu po kryzysie finansowym z 2008 roku, która przewiduje minimalna stawka 15% od zysków. Spośród grup, których obrót przekracza 750 mln euro. Do tej kategorii zalicza się sto szwajcarskich firm i tysiące filii zagranicznych grup.
Reforma ta była konieczna, ponieważ w przeciwnym razie państwa, w których dana firma ma swoją siedzibę, domagałyby się niepobranych podatków.
Szacuje się, że wpływy z podatku uzupełniającego w pierwszym roku będą oscylować między 1000 a 2500 mln euro, które zostaną rozdzielone między szwajcarskie kantony, w których podatek jest niższy niż obecnie, i które otrzymają 75%; i stan centralny (25%).
Lewica, związki zawodowe i niektóre organizacje pozarządowe uznały ten projekt za nierówny, ponieważ dodatkowy dochód trafiłby do kantonów, które są uważane za bogate i mają dużą liczbę międzynarodowych firm, takich jak Basel City i Zouj.
Nie jest to jedyny kraj, który podjął ten krok naprzód
Unia Europejska podjęła taką decyzję już w grudniu ubiegłego roku. Porozumienie stało się możliwe podczas późniejszego szczytu przywódców UE w Brukseli Polska i Węgry wycofają swoje zastrzeżeniaS. musi mierzyć W Unii Europejskiej wchodzi w życie 31 grudnia tego roku.
Taka była skala Przedmiot przełomowego porozumienia osiągniętego w 2021 roku przez 137 krajów w koordynacji Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
komisarz europejski ds. gospodarki, Paweł Gentiloni, Zauważył w notatce, że przyjęcie tego minimalnego podatku „jest Klucz do sprostania wyzwaniom stworzonym przez zglobalizowaną gospodarkę.. Według Gentiloni, „To była długa podróż, z wybojami na każdym kroku. Dziś panuje jedność, z której korzystają wszystkie państwa członkowskie i wszyscy obywatele Unii Europejskiej.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”