Polska, kraj, który nie przyjął euro, osiągnęła wzrost na poziomie 15,8%, podczas gdy inne kraje ucierpiały z powodu kryzysu

Polska, kraj, który nie przyjął euro, osiągnęła wzrost na poziomie 15,8%, podczas gdy inne kraje ucierpiały z powodu kryzysu

28.01.2013

Zaktualizowano o 15:50.

Nikt nie spodziewał się niczego specjalnego po Polsce, kiedy w 2004 roku znalazła się w gronie najlepszego klubu Europy. Co prawda miała umiarkowany wzrost gospodarczy i dobrze prosperujący przemysł, ale polska gospodarka nawet się nie zjednoczyła. Kryteria konwergencji gospodarczej narzucone przez Maastricht Dlatego nie mógł przyjąć euro. Będzie musiał jeszcze trochę poczekać, aż jego waluta stanie się wystarczająco stabilna.

Dzięki wykluczeniu z gry skromna polska gospodarka ledwo odczuła upadłość Lehman Brothers, a gdy kryzys gospodarczy stał się globalny i W połowie Europy przygotowywano idealny koktajl na recesję Polska zaczęła rozwijać się w niemożliwym do zatrzymania tempie. oczekuje się, że W latach 2008–2011 gospodarka byłej władzy komunistycznej wzrosła o 15,8%. Twój sekret? Polska była nadal swoim panem.

Ekonomicznie darmowe

Dzięki podwójnemu statusowi Polska uniknęła gorzkiej strony przynależności do strefy euro. Z jednej strony była częścią Unii Europejskiej, a z drugiej Od 2007 r. skorzystała z aż 37 miliardów euro z Europejskiego Funduszu Spójności Odpowiada to 10% produktu krajowego brutto.

Z drugiej strony pozostając poza unią gospodarczą Nie musiał wkładać ani grosza do okupu Które przyznano Grecji, Portugalii czy Irlandii. Nie musiał też wdrażać polityki oszczędnościowej ani dostosowań.

Przy populacji liczącej 38 milionów Polaków z łatwością można żyć samotnie. Zakładają Bardzo silna konsumpcja lokalna System quasi-protekcjonistyczny, który Pomogło im to stać się mniej zależnymi od świata zewnętrznego. OECD wyjaśniło gazecie, że w obliczu „europejskiego spowolnienia Polska miała pole manewru, aby zaabsorbować szok”. „Le Monde”.

Gotowy na przyjęcie euro?

Ale Polska nie może wiecznie żyć w izolacji w bańce. Efekty czegoś Kryzys w strefie euro zaczyna odbijać się na dynamicznie rozwijającej się polskiej gospodarce Eurosceptycyzm jest wyraźny.

Kiedy nadszedł czas, Polsce udało się zdewaluować swoją walutę, aby sprzedać ją taniej biednej Europie. Szacuje się, że aż 78% polskiego eksportu trafia do Unii Europejskiej Jedna czwarta trafia do Niemiec. Teraz Kryzys dociera także do gospodarki niemieckiej Konsekwencje odczuwa bilans handlowy Polski.

Stopa bezrobocia w Polsce wzrosła w grudniu ubiegłego roku Do 13,4%, co oznacza ożywienie o 0,9% Rocznie. „Coraz więcej słyszy się o masowych zwolnieniach. w tym 1500 osób wraca do domu, do fabryki Fiata, a ponad 500 osób do sektora bankowego „Stracili lub stracą” – wyjaśnia Ewa Sobolewska, polska studentka.

w zeszłym roku Polska rośnie zaledwie o 2% Są to liczby, za które Hiszpania dałaby się zabić, ale oznaczają one niemal „minirecesję”. Ale czy szukają winnych?

„Polacy zawsze byli podzieleni w sprawie europejskiej gospodarki. Biorąc pod uwagę kryzys, jakiego doświadcza Unia Europejska, myślę, że tak „Ludzie powoli przestają wierzyć w koncepcję zjednoczonej Europy” – mówi Sobolewska.

Polska Euro powinno zostać przyjęte w 2012 roku Chociaż nadal nie spełnia niektórych wymagań Maastrich, Generalnie teraz to Polacy mówią „nie, dziękuję”. Wybory Wynika z nich, że za odejściem od złotego opowiada się niespełna jedna trzecia społeczeństwa.

„Polska musi być gotowa na euro i rząd musi się na tym skupić” – powiedział kilka dni temu polski prezydent Bronisław Komorowski.

„Według obliczeń dokonanych przez rząd, 1 stycznia 2016 r „To realna data przystąpienia Polski do strefy euro” – dodał. Przewidział to niedawno Roman Kuźniar, doradca rządu i ważny politolog.

„Musimy o tym pamiętać Im dłużej będziemy to robić, tym będzie to trudniejsze, ponieważ strefa euro się wzmocni. Tam będzie Więcej standardów i więcej traktatów do ratyfikacji w ciągu pięciu, sześciu lub siedmiu lat Dodał w wypowiedziach przygotowanych przez dziennik Polska Viva.

Ale niezależnie od tego, jak pilna jest klasa polityczna, do przejścia na wspólną walutę dla Polaków jest jeszcze daleka droga. Trudno ich w tym momencie przekonać, że byłoby im lepiej, gdyby przyjęło euro.

Artykuł tylko dla subskrybentów

Dostęp bez ograniczeń Za najlepsze dziennikarstwo

Zobacz komentarze


You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *