Polska otwiera swoje drzwi dla hiszpańskich budowniczych, aby złagodzić niedobory mieszkań

P. Soto

Zaktualizowano:

Polska zdecydowała się jeszcze bardziej otworzyć drzwi swojej rozwijającej się gospodarki hiszpańskim firmom budowlanym, co mogłoby pomóc w przezwyciężeniu kryzysu, jaki przeżywa branża w Hiszpanii. Dodał: „Polska oferta jest dobra dla Hiszpanii, ponieważ jej firmy przeżywają trudny okres ze względu na kryzys gospodarczo-finansowy, a dla Polski, ponieważ proces wzrostu nie został zatrzymany, jak ma to miejsce w najsilniejszych gospodarkach świata”. Zachód.” „, zdaniem urzędnika odpowiedzialnego za organizacje biznesowe w kraju Europy Wschodniej.

Propozycję tę przedstawił kilka dni temu Minister Stanu ds. Gospodarki Adam Sejnfeld podczas spotkania zorganizowanego w Madrycie za pośrednictwem kancelarii Garrigues z hiszpańskimi biznesmenami, szczególnie z branży budownictwa, nieruchomości i energetyki odnawialnej, takimi jak Acciona. , Iberiolica, ASEC i Taiga Mistral.

„odpowiednia sugestia”

Według urzędników tego ministerstwa „polska propozycja jest bardzo adekwatna do momentu gospodarczego, w jakim znajduje się Hiszpania, aby jej najbardziej dynamiczne firmy budowlane i nieruchomościowe mogły inwestować w kraju, który tak jak Polska jest świadkiem pełnego rozwoju i modernizacji. ”

Hiszpania znajduje się w czołówce krajów, które inwestują w Polsce w branży budowlanej i deweloperskiej. W 2007 roku hiszpańskie firmy kupiły 60% polskich gruntów pod zabudowę. Duże firmy, takie jak Ferrovial, Acciona, Agofer, Parquesol, Sando, Riera i Chamartín, kontrolują dużą część branży budowlanej i nieruchomości.

Niektóre hiszpańskie międzynarodowe firmy przejęły lokalne firmy z branży nieruchomości, aby zwiększyć swoją obecność i wielkość działalności. Tak jest w przypadku Ferrovialu, który przejął polską firmę Budimex, czy Acciony, która przejęła firmę budowlaną Mostostal.

Polski wzrost – ok. 6% rocznie – nie został zmieniony przez kryzys gospodarczy. Na korzyść hiszpańskich inwestycji przemawiają także takie czynniki, jak silna klasa średnia, dobre przygotowanie zawodowe pracowników i niższe niż w Hiszpanii płace, choć różnica jest coraz mniejsza. Polska jest także krajem UE, który otrzyma największą kwotę środków spójności – 90 miliardów euro od 2013 roku – i w 2012 roku wraz z Ukrainą zorganizuje Mistrzostwa Europy w piłce nożnej.

okazja

Zdaniem Hiszpańsko-Polskiej Izby Gospodarczej w Warszawie „modernizacja Polski w zakresie infrastruktury stanowi szansę dla hiszpańskich firm, które odgrywają wiodącą rolę w tym sektorze”.

Polski rząd przeprowadza głęboką reformę legislacyjną mającą na celu pobudzenie inwestycji zagranicznych w kraju, w którym nie ma problemów z finansowaniem. Stopa bezrobocia sięgnęła 9% populacji aktywnej zawodowo, w porównaniu do około 22% dziesięć lat temu. Elementem sprzyjającym boomowi na rynku nieruchomości jest znaczący wzrost siły nabywczej Polaków.

Według różnych badań popyt na mieszkania przekracza dwa miliony rocznie, a buduje się jedynie od 60 000 do 90 000 domów. Wzrost cen mieszkań, które w ciągu dekady wzrosły o 100%, a które w takich miastach jak Warszawa są nieco niższe niż w Madrycie i Barcelonie, zmuszają obecnie wielu obywateli do lokowania oszczędności w cegiełkę.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *