Dwudziestu siedmiu nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie pierwszej od dwóch dekad reformy rynku energii elektrycznej | Gospodarka

Dwudziestu siedmiu nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie pierwszej od dwóch dekad reformy rynku energii elektrycznej |  Gospodarka

Ministrowie ds. energii Unii Europejskiej nie zdołali w poniedziałek w Luksemburgu zamknąć propozycji reformy rynku energii elektrycznej, pierwszej od ponad dwóch dekad, która zobowiązuje odnawialne źródła energii do zmniejszenia zależności Europy od paliw kopalnych i ograniczenia zmienności cen na rachunkach za energię. Ucierpieli także w zeszłym roku. Główną przeszkodą w porozumieniu jest kwestia energii jądrowej w kontraktach długoterminowych, co stawia Francję, która jest w dużym stopniu uzależniona od energii atomowej, z Niemcami, które obawiają się „zakłóceń na rynku”. Wcześniej Paryż był już zmuszony do ponownego otwarcia innej karty, dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii, w celu obrony tego samego źródła energii.

Choć szwedzka prezydencja w Unii Europejskiej zasygnalizowała, że ​​negocjacje będą kontynuowane niezwłocznie na szczeblu ambasadorów, trzecia wiceprzewodnicząca Teresa Ribera wyraziła gotowość zwołania w lipcu nadzwyczajnego spotkania ministrów w celu sfinalizowania reformy, która jest „ priorytet”. Za rotacyjną prezydencję hiszpańską, która rozpocznie się za niecałe dwa tygodnie. „Są zasadnicze różnice, ale nie są one nie do pokonania” – oświadczył po przeciągającym się, dłuższym niż oczekiwano spotkaniu, na które przyjechały praktycznie wszystkie narody z zamiarem wyjazdu ze wspólną zgodą w ręku. Szwedzki wicepremier i minister energii Ebba Bosch potwierdził, że nie jest to możliwe, ale „zbliżano się do sytuacji”.

Zarówno prezydencja szwedzka, jak i hiszpańska chcą promować porozumienie 27, aby przyspieszyć poważną reformę konsumentów, przemysłu i producentów energii, poszukujących gwarancji dla zwiększonych inwestycji w odnawialne źródła energii. Państwa członkowskie muszą uzgodnić wspólne stanowisko, aby po zatwierdzeniu przez Parlament również własnego tekstu, co spodziewane jest we wrześniu, mogły rozpocząć trójstronne negocjacje przy wsparciu Komisji (tzw. Potroić), aby osiągnąć konsensualne porozumienie pod koniec roku, najlepiej podczas prezydencji hiszpańskiej.

Stanowisko to podziela Komisja Europejska. Potrzebujemy bardziej odpornego rynku energii elektrycznej w obliczu każdej przyszłości zaszokować Musimy więcej inwestować w odnawialne źródła energii. Po jej przybyciu do Luksemburga i po zakończeniu spotkania komisarz ds. energii powiedziała: „Musimy to zrobić jak najszybciej”.

Reforma jest jeszcze jednym elementem większej i złożonej układanki uzgodnionych środków lub będących w fazie negocjacji planu przemysłowego Europejskiego Paktu Zielonego, który ma na celu poprawę konkurencyjności europejskiego przemysłu przy zerowej emisji netto i przyspieszenie przejścia na klimat neutralność.

Pomimo dobrych intencji wyrażonych na początku spotkania, szybko pojawiło się to, co Ribera określił jako „otwarte krytyczne aspekty”, szczególnie w odniesieniu do kontraktów długoterminowych na różnice kursowe (CFD) oraz na rynkach mocy, gdzie decyzja była ostateczna -protokół decyzji prezydencji szwedzkiej o uwzględnieniu wniosku Polski o dalsze dotowanie elektrowni węglowych, co potęgowało napięcie spotkania.

I chociaż było to w pierwotnej propozycji Brukseli, wiele krajów stanowczo sprzeciwiało się pomysłowi, że kontrakty CFD, które Komisja chce uczynić obowiązkową ścieżką dla wszystkich wspieranych ze środków publicznych inwestycji w odnawialne źródła energii, obejmują również energię jądrową, czy to w nowych inwestycjach mających na celu zwiększenie ich mocy, czy Przedłuż życie już istniejących roślin.

Kontrakty CFD to umowy podpisywane między producentem energii elektrycznej a organem rządowym w celu uzgodnienia gwarantowanej „ceny wykonania”, która zapewnia stabilność cen, unikanie zmienności i niezrównoważonych zysków. Cena stała to tak naprawdę zakres, w którym ceny mogą się swobodnie zmieniać. Jeśli jest poniżej tego przedziału, państwo musi zrekompensować producentowi; Ale jeśli zostanie przekroczony, kraj może wykorzystać dodatkowy dochód na inwestycje w pomoc rodzinom i firmom.

Sprzeciw wobec energii jądrowej Hiszpanii i Niemiec

Dla Francji, która pilnie potrzebuje odnowienia znacznej części swojego parku jądrowego, który jest jej głównym źródłem energii, możliwość sfinansowania rozbudowy jej zawieszonych stacji atomowych za pomocą tego mechanizmu jest niezwykle ważna w obliczu „wielkich trudności w bezpieczeństwo dostaw i zdolność do osiągania celów klimatycznych” – zaznaczył minister ds. transformacji energetycznej Agnès Pannier-Runacher. Ale kraje takie jak Niemcy czy Hiszpania sprzeciwiły się temu, co uważają za możliwe „zakłócenia rynku”, a minister energii Luksemburga, Claude Tormes, nazwał to „ogromnym darem dla francuskiej energii jądrowej”.

„Tutaj nikomu nie dają prezentów” – zaprzeczył szwedzki minister Bush. „Musimy znaleźć model rynku, który zachęca do wytwarzania nowej i większej ilości energii elektrycznej oraz jest atrakcyjny dla inwestycji we wszystkie formy produkcji wolnej od paliw kopalnych” – dodał.

Oprócz francuskiej dokumentacji jądrowej ministrowie nie osiągnęli stanowisk w sprawie mechanizmów zdolności wytwórczych, systemów, które powinny gwarantować zasięg lub systemu wspomagania, aby zapewnić, że przerwy w dostawie prądu nie wystąpią w czasie, gdy odnawialne źródła energii osiągają szczytową produkcję na niskim poziomie z powodu braku słońca lub wiatru i trzeba korzystać z rezerw innych rodzajów energii. W celu uczynienia umowy bardziej przyjemną dla Polski prezydencja szwedzka zaproponowała Warszawie dalsze subsydiowanie elektrowni węglowych, co rozgniewało kraje, które postrzegają to jako wysyłanie „mieszanych” sygnałów zarówno do przemysłu, jak i do krajów spoza UE. . w sprawie zobowiązania do wyjścia z paliw kopalnych z Unii Europejskiej.

Ribera przyznał, że Polsce, ze względu na swój status kraju granicznego z Ukrainą, zależy szczególnie na bezpieczeństwie dostaw energii elektrycznej i podkreślił znaczenie „znalezienia wygodnego dla Polski rozwiązania”, ale jednocześnie „utrzymania bez marginesu wątpliwości lub błędu”, który „gwarantuje spójność całego pakietu”. Równowaga, która teraz pozostaje w rękach ambasadorów po powrocie do Brukseli.

Śledź wszystkie informacje dot Gospodarka I Praca W Facebook I Świergotlub na naszej stronie Biuletyn tygodniowy

Plan pięciu dni

Najważniejsze daty gospodarcze danego dnia wraz z kluczami i kontekstem, aby zrozumieć ich zakres.

Odbierz go na swoją pocztę

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *