Polski sąd zwróci się do UE o uznanie małżeństw osób tej samej płci

Polski sąd zwróci się do UE o uznanie małżeństw osób tej samej płci

Naczelny Sąd Administracyjny (TSA) ogłosił w czwartek, że zwróci się z wnioskiem do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Małżeństwa osób tej samej płci zawarte w innym państwie członkowskim są uznawane w Polsce.

Obecnie nie cieszy się ona uznaniem prawnym w Polsce Artykuł 18 Konstytucji stwierdza to „Małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety, Musi być rodzina, macierzyństwo i ojcostwo szczególnie chronione przez państwo”.

Wielu ekspertów prawnych popiera jednak interpretację szczególnej ochrony osób międzypłciowych Nie oznacza to zakazu innych form małżeństw czy związków prawnych.

Polski wymóg TSA wynika z wniosku dwóch obywateli Polski, którzy pobrali się w Berlinie i stanęli w obliczu niemożności uznania ich małżeństwa przez polską administrację.

Popyt też jest oparty Swoboda przemieszczania się i przepisy dotyczące mieszkalnictwa socjalnego, Zobowiązuje wszystkich partnerów europejskich do uznawania legalności małżeństw zawieranych przez ich obywateli w innym państwie Unii.

Jeżeli TSUE wyda orzeczenie na korzyść powodów, nie będzie można się od niego odwołać. A polski wymiar sprawiedliwości i wszystkie instytucje rządowe muszą automatycznie uznawać ważność każdego małżeństwa osób tej samej płci sformalizowanego w dowolnym kraju Unii Europejskiej (UE).

Adwokat reprezentujący parę, która wszczęła proces, określił decyzję TSA jako „kamień milowy” i przyznał, że „po latach zajmowania się podobnymi sprawami straciłem nadzieję, że coś takiego kiedykolwiek nastąpi”.

Naczelny Sąd Administracyjny jest organem orzekającym wyłącznie w sprawach z udziałem administracji publicznej. Jedyne ważne wydarzenie prawne w kraju, na które kontrowersyjna reforma sądownictwa nie miała wpływu Polski rząd przeprowadził w 2015 r., gdyż w swoich działaniach nie przewidywał implikacji politycznych.

Strategia prawna polskiego małżeństwa została zainspirowana precedensem wyroku TSUE z 2018 r. przeciwko Rumunii, której rząd odmówił udzielenia zezwolenia na pobyt małżonkowi obywatela rumuńskiego spoza UE.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *