Naczelny Sąd Administracyjny (TSA) ogłosił w czwartek, że zwróci się z wnioskiem do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Małżeństwa osób tej samej płci zawarte w innym państwie członkowskim są uznawane w Polsce.
Obecnie nie cieszy się ona uznaniem prawnym w Polsce Artykuł 18 Konstytucji stwierdza to „Małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety, Musi być rodzina, macierzyństwo i ojcostwo szczególnie chronione przez państwo”.
Wielu ekspertów prawnych popiera jednak interpretację szczególnej ochrony osób międzypłciowych Nie oznacza to zakazu innych form małżeństw czy związków prawnych.
Polski wymóg TSA wynika z wniosku dwóch obywateli Polski, którzy pobrali się w Berlinie i stanęli w obliczu niemożności uznania ich małżeństwa przez polską administrację.
Popyt też jest oparty Swoboda przemieszczania się i przepisy dotyczące mieszkalnictwa socjalnego, Zobowiązuje wszystkich partnerów europejskich do uznawania legalności małżeństw zawieranych przez ich obywateli w innym państwie Unii.
Jeżeli TSUE wyda orzeczenie na korzyść powodów, nie będzie można się od niego odwołać. A polski wymiar sprawiedliwości i wszystkie instytucje rządowe muszą automatycznie uznawać ważność każdego małżeństwa osób tej samej płci sformalizowanego w dowolnym kraju Unii Europejskiej (UE).
Adwokat reprezentujący parę, która wszczęła proces, określił decyzję TSA jako „kamień milowy” i przyznał, że „po latach zajmowania się podobnymi sprawami straciłem nadzieję, że coś takiego kiedykolwiek nastąpi”.
Naczelny Sąd Administracyjny jest organem orzekającym wyłącznie w sprawach z udziałem administracji publicznej. Jedyne ważne wydarzenie prawne w kraju, na które kontrowersyjna reforma sądownictwa nie miała wpływu Polski rząd przeprowadził w 2015 r., gdyż w swoich działaniach nie przewidywał implikacji politycznych.
Strategia prawna polskiego małżeństwa została zainspirowana precedensem wyroku TSUE z 2018 r. przeciwko Rumunii, której rząd odmówił udzielenia zezwolenia na pobyt małżonkowi obywatela rumuńskiego spoza UE.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”