W sprawie pszenicy Ukraina pozywa Polskę, Węgry i Słowację

W sprawie pszenicy Ukraina pozywa Polskę, Węgry i Słowację

Wydział wyraził Mają nadzieję, że kraje te zniosą ograniczenia I wtedy „Nie będą musieli długo rozstrzygać spraw w sądzie.„.

Tymczasem wicepremier Ukrainy powiedział. Julia SviridenkoPodkreślił, że ta kwestia jest dla władz Kijowa istotna.

Dla nas to ważne (…) Udowodnić, że poszczególne państwa członkowskie nie mogą zakazać importu ukraińskich produktów. Dlatego złożyliśmy przeciwko nim pozwy w Światowej Organizacji Handlu.„, skomentował.

Wicepremier wyraził jednak taką nadzieję Warszawę, Bratysławę i Budapeszt Przemyśl swoją decyzję: Kijów chce uniknąć „długiej konfrontacji w sądzie”.

Sviridenko to zauważył Rząd ukraiński potrzebuje solidarności krajów europejskich Chodzi o ochronę interesów rolników.

Zdaniem ministerstwa, Z powodu Polski, Słowacji i Węgier ukraińscy eksporterzy ponieśli już i nadal ponoszą znaczne straty Z powodu przestojów, dodatkowych kosztów i braku możliwości wywiązania się z zagranicznych umów gospodarczych.

Ograniczenia

Pod koniec marca 2023 r. 5 krajów UE graniczących z Ukrainą (Bułgaria, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja) zwróciło się z apelem do Przewodniczącego Komisji Europejskiej, Urszuli von der LeyenPoproszenie go o interwencję w związku z kryzysem wynikającym z wjazdu zbóż z Ukrainy.

W dniu 05.02 Komisja Europejska przyjęła tymczasowe środki ograniczające, mające na celu wyeliminowanie trudności logistycznych związanych z tymi produktami w państwach granicznych Unii. W czerwcu przedłużono go do 15 września.

Ograniczenia oznaczają, że nasiona pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika pochodzenia ukraińskiego mogą w dalszym ciągu swobodnie rozprzestrzeniać się we wszystkich krajach UE, z wyjątkiem pięciu państw granicznych, które zobowiązały się do zniesienia jednostronnych środków wobec produktów rolnych dostarczanych przez Kijów.

Komisja Europejska podjęła w piątek 15 września decyzję o nierozszerzaniu ograniczeń w imporcie 4 rodzajów ukraińskich produktów rolnych na kilka krajów granicznych z UE, zmusiła jednak Kijów do wdrożenia środków kontroli eksportu.

Następnie Polska, Słowacja i Węgry jednostronnie nałożyły na Ukrainę embargo zbożowe. W szczególności Budapeszt rozszerzył zakres zakazu o 24 produkty znajdujące się na liście towarów objętych zakazem importu. Oprócz zbóż zawiera różne rodzaje mięsa, drobiu, jaj, miodu, warzyw i wina.

18 września Polska, Węgry i Słowacja odmówiły udziału w platformie koordynacyjnej Komisji Europejskiej ds. problemów z dostawami zbóż. Jak podała polska agencja PAP, powołując się na źródła, oba kraje zdecydowały się na ten krok w obawie, że Kijów wykorzysta przeciwko nim informacje uzyskane podczas interakcji.

————————

Inne odczyty z Urgente24:

10 kluczy do zwycięstwa Leandro Zedro w Chaco

Poważne pominięcie w programie debaty prezydenckiej

Poważne pominięcie w programie debaty prezydenckiej

Płatność potwierdzona przez Interior Consulting w dniu 14 września

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *