Ekskluzywna ankieta – obywatele nie chcą, aby UE regulowała kryptowaluty

Ekskluzywna ankieta – obywatele nie chcą, aby UE regulowała kryptowaluty

Ponieważ wszystkie państwa członkowskie cierpią z powodu tragicznych skutków pandemii, Unia Europejska została zmuszona do realizacji bezprecedensowego planu fiskalnego na rzecz naprawy gospodarczej.

Decyzja sprawiła, że ​​instytucje brukselskie bardziej niż kiedykolwiek zaangażowały się w gospodarki narodowe. Co myślą Europejczycy? We współpracy z firmami badawczymi Redfield i Wilton Strategies, Euronews przeprowadził bezprecedensowe pobieranie próbek na całym kontynencie.

Większość Europejczyków chce, aby ich rządy regulowały kryptowaluty, podczas gdy rosnąca liczba będzie wspierać tworzenie krajowych walut cyfrowych, aby zapewnić pewną niezależność monetarną od Unii Europejskiej, wynika z sondażu Euronews.

Większość respondentów w każdym kraju wolałaby, aby to ich rząd ustanawiał regulacje finansowe, w porównaniu z około jedną czwartą, która wolałaby podejmować takie decyzje przez UE.

Zakrojone na szeroką skalę badanie, przeprowadzone wyłącznie dla Euronews przez Redfield & Wilton Strategies, jest największym tego typu badaniem przeprowadzonym w Europie na temat kryptowalut i regulacji finansowych.

Badanie zostało przeprowadzone od 4 do 10 sierpnia i mierzyło opinie 31 000 respondentów z 12 państw członkowskich UE: Niemiec, Estonii, Francji, Grecji, Węgier, Włoch, Łotwy, Litwy, Holandii, Polski, Portugalii i Hiszpanii.

część pieniędzy

Ustalenia pojawiają się, gdy Komisja Europejska rozpoczyna we wrześniu badania nad nowymi przepisami, aby stworzyć nowe ramy regulacyjne dla aktywów kryptograficznych w całej Unii Europejskiej.

Pandemia COVID-19 zaznaczyła rosnące zainteresowanie Unii Europejskiej kondycją finansową strefy euro, w tym zatwierdzenie bezprecedensowego funduszu naprawczego COVID-19 o łącznej wartości 750 miliardów euro w czerwcu.

Nastąpiło również znaczące odejście od gotówki na rzecz opcji cyfrowych, trend, który uważnie śledzą instytucje bankowe, takie jak Europejski Bank Centralny (EBC).

Jednak nadal istnieje znaczna różnica zdań co do stopnia wpływu, jaki Europejski Bank Centralny i ogólnie Unia Europejska powinny wywierać na gospodarki państw członkowskich.

Wyniki główne

Duża część obywateli Grecji (61%), Niemiec (34%) i Łotwy (31%) uważa, że ​​Unia Europejska i Europejski Bank Centralny zbyt mocno ingerują w gospodarkę ich kraju.

„Długi kac po kryzysie euro sprzed dekady wciąż jest odczuwalny w krajach takich jak Grecja i Włochy” – powiedział Euronews.next Dimitar Lilikov, badacz z Centrum Studiów Europejskich im. Wilfrieda Martinsa w Brukseli.

„Duża część społeczeństwa pozostaje przekonana, że ​​kryzys był spowodowany złymi decyzjami podejmowanymi na szczeblu UE, a nie poważnymi niedociągnięciami krajowego sektora bankowego, wysokim długiem publicznym i nieskorygowanymi rynkami pracy”.

Uczestnicy z Litwy (41%), Hiszpanii (39%), Portugalii (36%) i Estonii (36%) odpowiedzieli, że Unia Europejska i Europejski Bank Centralny interweniowały „wystarczająco”.

W kwestii tego, kto powinien odpowiadać za regulacje finansowe, większość respondentów (od 49% na Węgrzech do 76% w Holandii) uznała, że ​​powinno to być obowiązkiem ich rządu krajowego, a nie Unii Europejskiej.

W żadnym z badanych krajów nie ma wyraźnej preferencji dla regulacji finansowych kierowanych przez UE, ale jak podkreśla Lilkoff, decyzje finansowe są na ogół rozstrzygane w stolicach całej Europy, a nie w Brukseli.

„Chociaż strefa euro jest unią walutową, nie ma unii fiskalnej. Kraje europejskie koordynują politykę fiskalną (deficyt i dług), ale ostateczne decyzje w sprawach fiskalnych (tj. budżet krajowy i priorytety fiskalne) są ustalane przez rządy krajowe” powiedział.

Regulacje kryptograficzne w Europie

Pomysł stworzenia krajowej waluty elektronicznej specjalnie po to, by zapewnić niezależność monetarną od Unii Europejskiej, wywołał mieszane reakcje, które cechowały się również brakiem świadomości kryptowalut wśród Europejczyków. Wielu respondentów było nieco wspierających.

Najwyższe poparcie dla inicjatywy zdobyli Włosi (41%), Grecy (40%), Estończycy (39%) i Hiszpanie (37%), przy czym Holandia była jedynym krajem z większą liczbą przeciwników niż zwolenników (37%).

W Niemczech nie było zgody w tej kwestii, 30% wskazało, że ją poprze, a 30% jest przeciw.

Ponad jedna czwarta respondentów nie poparłaby lub sprzeciwiła się temu rozwiązaniu.

Ruchy mające na celu przyjrzenie się walutom cyfrowym – które w przeciwieństwie do zdecentralizowanych kryptowalut wspieranych przez bank centralny – rosną na całym świecie, a kraje takie jak Chiny, USA i Wielka Brytania rozważają możliwość stworzenia wirtualnej wersji swojej waluty fiducjarnej (fizycznej).

W Europie Europejski Bank Centralny ogłosił w lipcu, że aktywnie bada wprowadzenie cyfrowego euro lub „e-euro”, podczas gdy w Szwecji, kraju należącym do Unii Europejskiej, ale niebędącym członkiem strefy euro, realizowany jest projekt pilotażowy jest już w drodze do elektronicznej korony.

Ale Lilikov powiedział, że dla krajów korzystających z euro członkostwo we wspólnej walucie może spowolnić każdy krajowy system e-waluty.

„Kraje strefy euro, które chcą skorzystać z waluty cyfrowej, zostaną połączone z potencjalnym cyfrowym euro, prowadzonym przez Europejski Bank Centralny we współpracy z systemem bankowym strefy euro” – powiedział. „Aby kraj taki jak Grecja czy Holandia wybrał krajową walutę cyfrową inną niż euro (wirtualna e-drachma lub e-Guilder), oznaczałoby to opuszczenie strefy euro. Tak się nie stanie.”

Dla kontrastu, dodał Lilkoff, państwa członkowskie UE spoza strefy euro miałyby względną swobodę w eksploracji potencjalnych krajowych walut cyfrowych.

Ograniczona znajomość kryptowalut

Badanie pokazuje również, że większość Europejczyków tylko „trochę” słyszała o kryptowalutach. Brak wiedzy jest wymieniany jako główny powód unikania zakupu.

Mniejszość osób, które posiadają kryptowaluty, robi to ze względu na możliwość uzyskania wysokich zwrotów i ze względu na interes osobisty. Według ankiety Bitcoin jest również najpopularniejszą kryptowalutą.

Podobnie jak w regulacjach finansowych, jeśli chodzi o regulacje dotyczące kryptowalut, większość lub większość obywateli Grecji (51%), Włoch (47%), Estonii (46%), Holandii (41%), Niemiec (40%), Łotwy (39%) i Francja (37%) powiedziały, że wolałyby regulowanie kryptowalut przez ich rząd.

Chociaż według sondażu wykorzystanie kryptowaluty w całej Unii Europejskiej pozostaje na niskim poziomie (tylko od 8% do 15% w ogóle z niej korzystało), jej rosnąca popularność rodzi pytanie o regulacje, jak to się robi i przez kogo.

W analizie środowego sondażu Euronews Next, Louisa Edel, dyrektor European Insights w Redfield & Wilton Strategies, uważa, że ​​kwestie te będą kontrowersyjne.

„Zasadniczo regulatorzy na całym świecie mają do wyboru dwie opcje: ścisłą kontrolę i centralizację przyszłego kierunku aktywów kryptograficznych, na przykład poprzez stworzenie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) lub przyjęcie ram prawnych. Otwarte ramy regulacyjne, które pozwalają stablecoiny, w szczególności te powiązane z wieloma walutami, działają płynnie.”

„Jeśli Unia Europejska przyjmie pierwsze podejście do stworzenia cyfrowej waluty banku centralnego, jest mało prawdopodobne, aby wygrała”.

Jeśli chodzi o tworzenie i uchwalanie ustaw, ponad jedna trzecia ankietowanych we Francji uważa, że ​​instytucje społeczne narzuciły zbyt wiele reguł ekonomicznych, co podziela 28% Niemców. Włosi są ponownie podzieleni w tej kwestii, ale większość z nich w Hiszpanii uważa, że ​​nie było wystarczających regulacji finansowych.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *