Amerykańscy weterani ochotnicy do walki na Ukrainie

Amerykańscy weterani ochotnicy do walki na Ukrainie

Kiedy Matthew Parker, 22-letni amerykański żołnierz armii amerykańskiej, usłyszał, że siły rosyjskie zaatakowały Ukrainę, pomyślał o ukraińsko-amerykańskim żołnierzu, który służył razem z nim w siłach amerykańskich w Iraku i zdecydował, że chce pomóc Ukraińcom bronić swojej ojczyzny.

Powiedział: „Miałem ze sobą w Iraku żołnierza z Ukrainy”. Głos Ameryki O swojej decyzji przyłączenia się do tego, co nazywa walką o sprawiedliwość i przyjaźń.

Został obywatelem USA, wstąpił do wojska i opowiedział mi o domu. Opowiedz mi o jego rodzinie io tym, jak są dumni. „Pamiętam, jak opowiadał mi o swojej młodszej siostrze” – powiedział Parker.

„Teraz… chciałabym pomyśleć, że jadąc na Ukrainę, być może ochroni mamę, młodszą siostrę i dom. Może w prosty sposób dziękuję za tę służbę, robiąc coś takiego.”

Parker, który walczył w Bośni i Iraku, nie jest sam.

Przedstawiciel Ambasady Ukrainy w Waszyngtonie Głos Ameryki 3000 amerykańskich ochotników odpowiedziało na wezwanie narodu do służby w międzynarodowym batalionie, który miałby pomóc przeciwstawić się siłom najeźdźców z Rosji. Wielu złożyło swoje wnioski z innych krajów, głównie z krajów postsowieckich, takich jak Gruzja i Białoruś.

En un emotivo video publicado en su canal de Telegram el jueves, el Presidente ucraniano Volodymyr Zelenskyy se refirió una „legión internacional” de 16,000 voluntarios extranjeros, a quienes dijo que se les pide que „se unan a la defensa the naukowiec” .

„Nie mamy nic do stracenia poza naszą wolnością” – powiedział prezydent.

PLIK - Ukraińscy żołnierze patrolują obszar niedaleko spalenia ciężarówek wojskowych na ulicy w Kijowie na Ukrainie, 26 lutego 2022 r. Według doniesień ponad 3000 amerykańskich ochotników udaje się na Ukrainę, aby pomóc swoim żołnierzom w walce z inwazją armii rosyjskiej.

PLIK – Ukraińscy żołnierze patrolują obszar niedaleko spalenia ciężarówek wojskowych na ulicy w Kijowie na Ukrainie, 26 lutego 2022 r. Według doniesień ponad 3000 amerykańskich ochotników udaje się na Ukrainę, aby pomóc swoim żołnierzom w walce z inwazją armii rosyjskiej.

Wezwanie Zełenskiego zostało powtórzone w poście na Facebooku ukraińskich sił zbrojnych, które zapewniały, że poszukują osób z doświadczeniem bojowym „którzy staną po stronie Ukrainy przeciwko [la] Inwazja rosyjska. Rząd już tymczasowo zniósł obowiązek wizowy dla wolontariuszy.

Dla Parkera, siwowłosego ojca czwórki dzieci, decyzja o walce na Ukrainie pojawiła się przed apelem Zełenskiego.

Początkowo on i 12 weteranów, z którymi służył przez lata, planowali wejść na pokład samolotu lecącego do Polski, dotrzeć do granicy z Ukrainą i wraz z innymi ukraińskimi ochotnikami zaciągnąć się do regionalnych jednostek obronnych.

Jednak droga naprzód stała się jaśniejsza po tym, jak Zełenski wezwał do utworzenia Korpusu Międzynarodowego, a ukraiński rząd ustanowił procedurę dla osób, które chciały pomóc.

„Kiedy nie mieliśmy wymaganych dokumentów, proces pojawiania się odbywał się na granicy” – wyjaśnił Parker, który urodził się w amerykańskim stanie Karolina Południowa. Wyjaśnił, że w latach poboru do armii amerykańskiej szkolił i dowodził żołnierzami w sytuacjach bojowych.

Matthew Parker, karabin centralny, instruuje innych amerykańskich żołnierzy, aby używali karabinu szturmowego AK-47 podczas jego służby wojskowej w Tikrit w Iraku w 2006 roku. [Cortesía: Matthew Parker]

Matthew Parker, karabin centralny, instruuje innych amerykańskich żołnierzy, aby używali karabinu szturmowego AK-47 podczas jego służby wojskowej w Tikrit w Iraku w 2006 roku. [Cortesía: Matthew Parker]

„Mogą umieścić mnie tam, gdzie muszą być” – powiedział Parker. „Albo mogą po prostu zostawić mnie jako trenera w Legionie, aby uczyć Ukraińców różnych systemów uzbrojenia. Więc teraz mają wybór, mogą mnie wciągnąć w bójkę lub wykorzystać mnie jako trenera, ale cieszymy się, że możemy pomóc we wszystkim”.

Dla Parkera walki na Ukrainie to coś więcej niż obrona kraju w Europie Środkowej, który został niesprowokowany zaatakowany przez większego sąsiada. Podobnie jak wielu ochotników czuje, że demokratyczne prawa Amerykanów będą zagrożone, jeśli Rosja wygra.

„Ukraińcy walczą z bandytami, walczą z osobą, która nie przestrzega prawa międzynarodowego, nie dba o kobiety i dzieci, a my walczyliśmy już z takimi ludźmi” – powiedział Parker.

„Uniemożliwiamy łobuzowi krzywdzenie kobiet i dzieci”.

Jeden z byłych bojowych przyjaciół Parkera pochodził z Gruzji, gdzie Rosja stoczyła podobną wojnę w 2008 roku.

Służyli u mego boku żołnierze z Gruzji w Iraku. Wiem, jak to było być w ich towarzystwie, gdy ich kraj był atakowany. Teraz atakowany jest kolejny wolny kraj, taki jak Gruzja.

Parker powiedział, że wraz z rodziną i trzema psami opuszcza swoją pracę w zakresie szkolenia bezpieczeństwa w Południowej Karolinie i w przyszłym tygodniu udaje się na Ukrainę.

Powiedział, że rosyjski prezydent Władimir Putin „zajął już Krym”. „Co nigdy nie powinno było być dozwolone. To była słabość organizacji międzynarodowej. Nie można mu pozwolić na zajęcie reszty Ukrainy”.

Połącz się z Voice of America! Subskrybuj nasz kanał youtube Włącz powiadomienia lub śledź nas w mediach społecznościowych: FacebookA Świergot A Instagram.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *