Analiza: Z Tata Martino El Tri jest na dobrej drodze, aby osiągnąć ten sam poziom w Katarze 2022 lub gorzej

Spektakl, nieco zabawny, zaprezentowany przez reprezentację Meksyku w meczu w Glendale w Arizonie w środowy wieczór z Urugwajem, był szczerym odzwierciedleniem obecnego słabego poziomu futbolu Azteków. Rankiem po wygranym 3:0 meczu towarzyskim, meksykańska prasa zastanawiała się, czy Tata Martino powinien pozostać trenerem? Trudno odpowiedzieć na to pytanie bez dalszej analizy, ale odpowiedź jest jasna i smutna: to nie ma znaczenia, ponieważ Meksyk nie wejdzie do gry piątej z Martino lub bez niego.

Na niewiele ponad pięć miesięcy przed finałami Mistrzostw Świata w Katarze, gdzie zmierzą się z Polską, Argentyną i Arabią Saudyjską, trio Martino udowodniło, że jest gorsze w ostatnich meczach ze Stanami Zjednoczonymi i nie jest w stanie pokonać Kanady, najbardziej konkurencyjnego rywala CONCACAF. To powinno być samo w sobie niepokojące.

Ale jeśli chodzi o potwierdzenie złego momentu, Meksyk został pozbawiony czołowych rywali CONMEBOL, takich jak Argentyna i Urugwaj, a prawdziwy obraz Eltre jest dość zły. La Celeste, aktor, który zakwalifikował się na trzecim miejscu w CONMEBOL za Argentyną i Brazylią, przebił się z pół przepustnicy przeciwko tricolorowi, który nie tylko generuje wiele bramek, ale także ma dziecinne błędy w obronie, zwłaszcza stałe fragmenty (patrz porażki przeciwko Stanom Zjednoczonym). Przeciwko drużynom CONMEBOL zespół Martino stracił 12 bramek i strzelił tylko cztery.

– Brakuje zainteresowania zawieszoną piłką, ale w przypadku niektórych przeciwników niedociągnięcia nie są tak zauważalne. Musimy dalej próbować – powiedział Martino, który stał się ekspertem w ujawnianiu oczywistości w meksykańskim futbolu.

Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że Altree nie pokazał swojego charakteru, gdy przegrał z Urugwajem 3:0 i nie ma przywództwa w tym zespole, bo najlepszy moment dla ich kluczowych ludzi już minął. Ich kapitan nie przekazuje dobrych wiadomości futbolowych: Guardado nie wystarczy, by zagrać 90 minut, a Hector Herrera, najbardziej utalentowany pomocnik ostatnich dwóch mistrzostw świata, był na ławce rezerwowych z Atletico Madryt i wolałby pochodzić z Houston Dynamo od MLS. Wszystko wskazuje na to, że Guillermo Ochoa, na swoim trzecim z rzędu Pucharze Świata, będzie kapitanem, który po raz kolejny zapewni El Tri przywództwo. Niestety Meksyk po raz kolejny będzie polegał na ratowaniu, tak jak w przypadku dwóch mistrzostw świata.

Podczas gdy Argentyna jest niepokonana od trzech lat, a Meksyk jest na czele słabszej drużyny niż Biali, wszystko wskazuje na to, że El Tree w pierwszym meczu z Polską awansuje do drugiej rundy mundialu. Drużyna prowadzona przez Roberta Lewandowskiego pokonała Walię 2:1 w ostatnim występie w Lidze Narodów i opuściła Szwecję z mistrzostw świata. Jednak w kontaktach międzyludzkich meksykańskie trio to nie mniej niż Polska, ale ich poziom gry i nieufność wydaje się wyprzedzać mistrzostwa świata o pięć miesięcy.

O ile nie wydarzy się coś bardzo niezwykłego, Argentyna po cichu wygra swoją grupę, a Meksyk szczerze mówiąc nie widzi, jak mogą zaprezentować zaszczyt w Katarze 2022, tak jak to zrobili cztery lata temu przeciwko Niemcom, więc drugie miejsce jest najbliższą opcją.

Meksykańscy fani byli zawiedzeni, widząc Meksyk w Arizonie.

(Ross D. Franklin/The Associated Press)

Podstawą obecnego problemu Meksyku jest to, że bardzo niewielu jego piłkarzy ma się dobrze, a argentyński trener nie jest magikiem, który potrafi sprawić, by meksykańscy piłkarze grali w sposób, w jaki oni też nie grają w swoich klubach. Ale prawdziwym grzechem Martino jest to, że nie udało mu się przekonać swoich piłkarzy do dawania ekstra, a to osiąga dzięki motywacji i sztuce komunikowania się z wybranymi przez niego zespołami, jak wyjaśniali wówczas Miguel Herrera lub Javier Aguirre. Martino wydaje się być bardzo daleki od tej harmonii, nawet reprezentacja narodowa wydawała się mieć lepsze relacje z Kolumbijczykiem Juanem Carlosem Osorio cztery lata temu.

Historycznie Meksyk radził sobie dobrze, jeśli chodzi o zastępowanie trenerów w ostatniej chwili przed Mistrzostwami Świata, jak wtedy, gdy Herrera przejął stery sześć miesięcy temu w Brazylii 2014 lub gdy Aguirre uratował Azteków w tej konfrontacji na południe. Afryka 2010.

Na nieszczęście dla Meksykanów Puchar Świata w Katarze 2022 jest zupełnie inny. Do finałów Mistrzostw Świata zostało już tylko pięć miesięcy, dwie randki w FIFA, a Martino przyjmie swoich piłkarzy na kilka dni przed debiutem w Doha przeciwko Polsce. W tych okolicznościach bardzo trudno jest El Tri zdobyć klasę społeczną, jak przy innych okazjach, a to może prowadzić do żenującego udziału w Katarze 2022.

Obrońca Meksyku Jorge Sanchez (6) in

Meksykański obrońca Jorge Sanchez (6) i urugwajski obrońca Matias Oliveira (16) gonią piłkę podczas pierwszej połowy międzynarodowego meczu towarzyskiego w Glendale w Arizonie (AP Photo/Ross D. Franklin)

(Ross D. Franklin/The Associated Press)

Aby Meksyk zakwalifikował się do ćwierćfinału, czego nie był w stanie zrobić w ostatnich siedmiu mistrzostwach świata, musi się wydarzyć coś więcej niż cud. Aby uniknąć Francji, Tre musiał przejść przez grupę nad Argentyną, jedną z głównych drużyn do koronacji w Katarze. Nawet najbardziej optymistyczni meksykańscy kibice nie powinni myśleć, że tak się stanie, gdy zobaczą swoją drużynę przeciwko Urugwajowi. Meksyk może maksymalnie dążyć do zajęcia drugiego miejsca, a następnie zmierzenia się z Francją, która jest faworytem do wygrania swojej grupy.

Wierzcie lub nie, to optymistyczne prognozy tego, co wydarzy się na mundialu.

Pesymista z łatwością mógłby być postem, w którym El Tri odpada w pierwszych dwóch meczach.

Daleki od rozważania, czy Martino powinien kontynuować, czy nie, lepszym pytaniem jest: Czy naprawdę czegoś nowego nauczyłeś się, zatrudniając trenera jakości Martino? Nie sądzę. Nie wątpię w umiejętności Taty, ale stało się jasne, że argentyński trener nie jest odpowiednim trenerem dla Meksyku. Nie oznacza to, że nie jest dobry, po prostu nie jest odpowiednią osobą, aby wycisnąć jak największy potencjał meksykańskich graczy. A jeśli misją El Tri jest pokonanie Surinamu i Jamajki w rozgrywkach regionalnych lub pokonanie Nigerii w sparingach w Stanach Zjednoczonych, to zadanie może wykonać każdy trener meksykańskiego futbolu z mniejszymi możliwościami niż Martino.

To smutna prawda, którą ich menedżerowie wyjaśnili El Tri, który wydaje się robić to samo na każdym mundialu, ale marzy o innych wynikach.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.