Android: Co to jest jądro mobilne i skąd wiesz, którą wersję posiadasz?

Android: Co to jest jądro mobilne i skąd wiesz, którą wersję posiadasz?
Co to jest jądro Androida? Zdjęcie: Xataka.

urządzenie Android Jest jednym z najczęściej używanych i ma dużą liczbę wersji. Jednak niewielu wie, jak uruchomić jądro, które ma Twój telefon komórkowy, nie ma to znaczenia dla Ciebie jako użytkownika, Ciekawość lub doświadczenia z niestandardowymi ROM-ami mogą sprawić, że wpadniesz na pomysł konsultacji lub zmiany jądra urządzenia mobilnego z Androidem. O czym on mówi?

Według portalu cyfrowego Xataka jądro jest jądrem systemu operacyjnego, co wskazuje na to, że mamy je w zdecydowanej większości systemów. Na przykład na telefonach komórkowych z urządzeniem z systemem Android dostępna jest zmodyfikowana wersja jądra Linux. iJest to jądro monolityczne, w którym cała praca jest wykonywana w przestrzeni jądra: różni się od mikrojądra, takiego jak HarmonyOS.

Jądro jest odpowiedzialne za łączenie komponentów sprzętowych i aplikacji, z kilkoma pośrednimi krokami.

Również w jądrze znajduje się plik Sterowniki komponentów, takich jak wyświetlacz, dźwięk i wbudowane kamery lub zarządzanie energią. Ponadto posiada inne funkcje: zarządzanie zasobami procesora, pamięcią, systemami plików, podstawowymi zadaniami pracy mobilnej oraz procesami każdej aplikacji. Kluczowe dla poprawy wydajności urządzenia.

KERNEL DE LINUX EN ANDROID

W przypadku Androida istnieje „okrojone” jądro Linuksa, które nie dotyczy telefonów komórkowych w celu dodania odpowiednich komponentów. Wersje jądra, które użytkownicy mają zwykle w tyle za najnowszymi wersjami Linuksa.

Z drugiej strony jądro urządzenia z Androidem komunikuje się z urządzeniami mobilnymi: jest jak mózg telefonu komórkowego.. Jądro jest po prostu podstawową częścią systemu operacyjnego, Komunikuje się bezpośrednio ze sprzętem, w tym zarządzaniem pamięcią i procesorem.

Pierwotne wydanie kończy się modami Google, Qualcomm, Samsung i nie tylko. Zakłada to funkcjonalność we własnych aktualizacjach jądra systemu. Wspomniane koncepcje to powody, dla których Google od dłuższego czasu ma pomysł na stworzenie publicznego jądra dla Androida.

Architektura Androida z jądrem Androida u jego podstaw.  Zdjęcie: Xataka.
Architektura Androida z jądrem Androida u jego podstaw. Zdjęcie: Xataka.

Kroki, aby sprawdzić wersję KERNEL na urządzeniu mobilnym

Dane znajdziesz w ustawieniach mobilnych, w dziale Informacje o urządzeniu. Wtedy w każdej warstwie Androida dane znajdują się w nieco innym miejscu. Dlatego zawsze będziesz musiał korzystać z wyszukiwarki na górze. Pojawia się obok danych jako wersja pasma podstawowego w wersji jądra.

Najpopularniejsza obecnie wersja to 4.x lub 3.x. , chociaż jądro Linuksa jest już po wersji 5.0. Trzeba pamiętać, że posiadanie „starej” wersji nie jest niczym złym.

Trzy różne telefony komórkowe z trzema różnymi wersjami jądra.  Zdjęcie: Xataka
Trzy różne telefony komórkowe z trzema różnymi wersjami jądra. Zdjęcie: Xataka

Czytaj

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *