Astronauci z pierwszej misji operacyjnej SpaceX wracają na Ziemię

Crew Dragon, z czterema astronautami na pokładzie, został odnaleziony w wodach Zatoki Meksykańskiej 2 maja 2021 roku. NASA TV / Reuters.

Statek kosmiczny SpaceX powrócił na Ziemię z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w niedzielę z czterema astronautami na pokładzie., Podczas pierwszego nocnego lądowania załogowego statku kosmicznego w Stanach Zjednoczonych od czasu misji Apollo 8 na Księżyc.

Kapsuła Dragon wypuściła spadochrony, by wylądować w Zatoce Meksykańskiej w pobliżu Panama City na Florydzie tuż przed 3 rano, kończąc drugi załogowy lot Elona Muska.

To była krótka podróż powrotna, zaledwie sześć i pół godziny.

Astronauci, trzej Amerykanie i jeden Japończyk, podróżowali z powrotem w tej samej kapsule – zwanej Resilience – w której wystartowali z NASA w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego w listopadzie.

Jego 167-dniowa misja jest najdłuższą w historii astronautów ze Stanów Zjednoczonych. Poprzedni rekord 84 dni został ustanowiony przez ostatnią załogę stacji Skylab NASA w 1974 roku.

Gdy wylatuje w sobotę wieczorem, na stacji kosmicznej nadal przebywa siedem osób, z których cztery przyleciały tydzień wcześniej lotem SpaceX.

Astronauta NASA Victor Glover napisał na Twitterze po opuszczeniu stacji. „O krok bliżej rodziny i domu!”

Glover, podobnie jak koledzy z NASA Mike Hopkin, Shannon Walker i japoński astronauta Soishi Noguchi, miał wrócić na Ziemię w zeszłą środę. Ale Morskie wiatry zmusiły Space X do rezygnacji z dwóch potencjalnych lądowań w ciągu dnia. Kierownictwo projektu wybrało niezwykłe lądowanie w ciemności, aby skorzystać ze spokojnego czasu.

SpaceX wyszkolił się do powrotu w nocy w oczekiwaniu na odzyskanie swojej ostatniej kapsuły ładującej w nocy w Zatoce Meksykańskiej. Kamery na podczerwień śledziły kapsułę wracającą do atmosfery, wystrzeliwując po nocnym niebie jak jasna gwiazda.

Wszystkie cztery spadochrony są rozkładane tuż przed lądowaniem i są również widoczne na zdjęciach w podczerwieni.

Misja Apollo 8, pierwszy załogowy lot NASA na Księżyc, zakończyła się spryskiwaczem wody na Oceanie Spokojnym, w pobliżu Hawajów, przed świtem 27 grudnia 1968 r. Osiem lat później radziecka kapsuła z dwoma astronautami wpadła w nocy w częściowe zamarznięcie . Jezioro w Kazachstanie po zniszczeniu przez śnieżycę.

Chociaż jest czasStraż Przybrzeżna rozmieściła duże rozmieszczenie w celu utrzymania 18 km (11 mil) strefy zamkniętej wokół kapsuły. Pierwszy załogowy powrót SpaceX zebrał wiele statków cywilnych, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Na pokładzie statku ratunkowego SpaceX astronauci zaplanowali krótką wycieczkę helikopterem na brzeg, a następnie podróż do Houston, aby spotkać się z rodzinami.

Jego kapsuła Resilience powróci na Cape Canaveral w celu remontu podczas pierwszej prywatnej załogowej misji SpaceX we wrześniu. Mechanizm dokowania stacji kosmicznej zostanie zastąpiony nowym oknem kopułowym.

Na wideo początek

(Informacje z Dzisiaj)

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *