Astronomowie są zaniepokojeni tym satelitą, który jest jaśniejszy niż większość gwiazd

To nie jest ptak, to nie jest samolot i na pewno nie jest to Superman. Około 530 mil nad powierzchnią Ziemi znajduje się komercyjny satelita, który przyćmiewa większość gwiazd i w rezultacie zagraża gromadzeniu przez astronomów danych o naszym nocnym niebie. Oczekuje się, że zanieczyszczenie światłem będzie się nasilać, ponieważ firmy planują wysłać w przestrzeń kosmiczną tysiące dodatkowych satelitów bez regulacji określających ich jasność.

W 2022 roku firma AST SpaceMobile z siedzibą w Teksasie wystrzeliła w przestrzeń kosmiczną satelitę BlueWalker 3, aby zapewnić transkontynentalne usługi telefonii komórkowej. Jednak ambitny projekt świecił tak jasno, że według jednego z badań znalazł się wśród 10 najjaśniejszych obiektów na niebie. Badanie opublikowane w tym tygodniu.

„Satelita znalazłby się wśród 10 najjaśniejszych obiektów, jeśli liczyć gwiazdy i słońce. To niesamowite” – powiedział Siegfried Eagle, współautor badania i inżynier lotniczy na Uniwersytecie Illinois Urbana-Champaign. „Myślę, że to produkt uboczny faktu, że nie wzięto pod uwagę tych względów środowiskowych.” ogólnie.”

Nowe badanie określa ilościowo jasność satelity w okresie 130 dni. Astronomowie amatorzy i zawodowi zarejestrowali przeloty nad głową z Chile, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Nowej Zelandii, Holandii i Maroka. Naukowcy ocenili poświatę w skali wielkości, przy czym mniejsze liczby oznaczały jaśniejsze obiekty. Na przykład Gwiazda Północna ma jasność plus dwa. Zespół odkrył, że BlueWalker 3 zarejestrował jasność na poziomie +0,4.

Problemem satelity BlueWalker 3 jest jego rozmiar. Układ antenowy ma powierzchnię 64 metrów kwadratowych i jest największym komercyjnym systemem antenowym, jaki kiedykolwiek wdrożono na niskiej orbicie okołoziemskiej. Duża antena pomaga sygnałom komórkowym odbijać się tam i z powrotem po całym świecie; Im większa antena, tym lepsza jakość rozmów. Ale antena odbija również dużo światła z powrotem na Ziemię, przez co wydaje się ona bardzo jasna na niebie.

„Kiedy wypuścił swoje anteny, stał się 100 razy jaśniejszy lub więcej” – powiedział Brad Young, astronom amator pracujący w obserwatorium. Centrum ochrony ciemnego i cichego nieba przed zakłóceniami konstelacji satelitarnych. „że to [a] „Znaczące zwiększenie powierzchni anteny odbijającej światło.”

Dodatkowe światło ma wiele implikacji dla astronomów, ale także dla osób niebędących naukowcami. Eagle powiedział, że światło zakłóca gromadzenie danych. Na przykład paski satelitów mogą maskować obiekty bliskie Ziemi, takie jak asteroida. Poprzednie badanie przeprowadzone przez Eagle wykazało, że te linie w danych mogą mieć wpływ na część obiektów bliskich Ziemi.

Zanieczyszczenie światłem wpływa również na rytmy dobowe ludzi i wzorce migracji innych zwierząt.

Astronomowie już radzą sobie z niektórymi z tych problemów, korzystając z rojów satelitów, w tym satelitów komunikacyjnych Starlink firmy SpaceX. Tysiące satelitów Starlink podróżuje po nocnym niebie w formacji pociągu, czasami wyglądając jak UFO z innego świata. Eagle powiedział, że każdy pojedynczy satelita Starlink jest 10 razy jaśniejszy, niż chce społeczność astronomiczna. SpaceX planuje wystrzelić 40 000 satelitów.

Ale satelita BlueWalker może szybko pogorszyć warunki. W pełni wysunięty satelita jest znacznie większy i jaśniejszy niż satelita Starlink. Po najnowszym wystrzeleniu prototypu AST SpaceMobile planuje wysłać w przestrzeń kosmiczną setki kolejnych. Niektóre są potencjalnie większe.

Nawet bez dodatkowego światła transmisja satelitarna może stanowić problem w przypadku wystrzeliwania innych obiektów. W wyniku kolizji może powstać rój odłamków, który może uderzyć lub nawet uszkodzić inne satelity na swojej drodze.

„Jako astronomowie nie chcemy być odbiorcami rozwoju gospodarczego ani odbiorcami nowych krajów rozwijających się, które pojawiają się jako aktorzy na scenie kosmicznej” – powiedziała kosmolog Aparna Venkatesan, która nie była zaangażowana w nowe badania. „Ale w tej chwili nieuregulowany teren oznacza, że ​​nie przeprowadzamy OOŚ ani wpływu na środowisko Wpływ zanieczyszczenia światłem Lub wiele innych konsekwencji tego w systematyczny sposób.

Celem byłoby połączenie firm pod parasolem regulacyjnym, w ramach którego operatorzy mogliby dzielić się między sobą swoimi specyfikacjami, jasnością satelitów, używanymi powłokami filmowymi i innymi metodami zaciemniania swojej działalności, powiedział Venkatesan z Uniwersytetu w San Profesor Franciszek. Satelity.

Astronom Fabio Falchi, który nie był zaangażowany w badania, również wezwał do wprowadzenia rygorystycznych przepisów, ale zakazów, a nie łagodzeń. Twierdzi, że astronomowie są zbyt elastyczni, pozwalając firmom na wystrzeliwanie rojów jasnych satelitów, i nalega, aby większa liczba astronomów zajęła stanowisko. Artykuł z komentarzem opublikowany w marcu.

„Zakłócanie dziewiczego stanu nocnego nieba jest nieuchwytnym i bezprecedensowym atakiem na dziedzictwo kulturowe zgromadzone na nocnym niebie” – napisał Falchi, badacz z Instytutu Nauki i Technologii Zanieczyszczenia Światłem, do „Washington Post”. „Nigdzie na świecie nie będzie możliwości zobaczenia rozgwieżdżonego nieba bez satelity, który zepsuje wrażenia”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *