Biden kieruje się na wschodnią flankę NATO po niespodziewanej wizycie w Kijowie

Bidena na Ukrainie


  • Prezydent USA Joe Biden jest we wtorek i środę w Warszawie na spotkaniach wysokiego szczebla z przywódcami Polski i pozostałych dziewięciu bukaresztańskich narodów.


  • Bukaresztańska Dziewiątka Międzynarodowa Grupa składa się z dziewięciu krajów ze wschodniej strony NATO: Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii i Czech.

W nielegalnej agresji Rosji na Ukrainę istnieje scenariusz gorszy niż nowa ofensywa. Oznacza to, że ten konflikt się rozprzestrzenia i dociera do krajów Europy Wschodniej.

Ta troska z pewnością będzie niepokoić prezydenta USA Joe Bidena, kiedy we wtorek i środę spotka się z przywódcami krajów wschodniej części NATO, grupy krajów znanej jako B-9 lub Dziewiątka Bukaresztu. Ta grupa składa się z krajów z Polska, Bułgaria, Rumunia, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia i Czechy. Powstał w 2015 roku w wyniku agresywnych zachowań geopolitycznych Rosji.

Zagrożenie ze strony Rosji jest najbardziej dostrzegane w tych krajach UE. Biden wie o tym aż za dobrze, bo do Warszawy przyjechał w poniedziałek po złożeniu w Kijowie niespodziewanej wizyty u prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Nie na próżno w czerwcu ubiegłego roku na szczycie NATO w Madrycie Biden zapowiedział, że kwatera główna 5. Korpusu Armii USA będzie w Polsce.

Od zeszłego lata baza ta znajduje się w Poznaniu, mieście w zachodniej Polsce, położonym 300 kilometrów od Warszawy. Stany Zjednoczone mają obecnie około 22 000 personelu wojskowego w Poznaniu, dwa razy więcej niż przed inwazją Rosji na Ukrainę. Jej obecność w Polsce jest na usługach „Zwiększenie interoperacyjności NATO na całej wschodniej stronie”, Na własnych warunkach Bidena.

NATO zwiększyło również swoją obecność w całej Europie Wschodniej w wyniku zagrożenia ze strony Rosji. Nie w ciężarówceAlbo że „Rosja jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa aliantów oraz pokoju i stabilności w regionie euroatlantyckim”, jak uznali w NATO.

Jako kraje bliskie rosyjskiej nielegalnej agresji na Ukrainę, kraje B-9, z wyjątkiem Czech, są gospodarzami batalionów NATO. Według relacji NATO w batalionach tych rozmieszczono prawie 40 000 żołnierzy NATO. Hiszpania jest obecna w batalionie łotewskim.

Po wizycie w Kijowie Biden udziela wsparcia potrzebującemu East Wing

Biden, który w tym tygodniu odwiedzi Polskę po raz drugi od niespełna roku, czeka w Warszawie na spotkania bilateralne m.in. z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Jego kraj stał się jednym z najbardziej znanych w Europie, jeśli chodzi o wspieranie Ukrainy.

Do Dudy i reszty rozmówców, z którymi prezydent USA spotka się w stolicy Polski, Biden przekaże wiadomość mającą na celu „Potwierdzenie niezachwianego wsparcia dla bezpieczeństwa NATO”Mówią, że w Białym Domu. „Nie mogę się doczekać podróży do Polski, aby spotkać się z prezydentem Dudą i przywódcami naszych sojuszników po wschodniej stronie” W wydanym w poniedziałek oświadczeniu Biden stwierdził, że administracja USA zgłosiła jego wizytę w Cave.

„Te kraje, takie jak Polska, zostały docenione za to, co robią, ale potrzebują też wsparcia” – powiedział. Simon Schlegel, analityk z International Crisis Group (ICG), szanowanego ośrodka zajmującego się badaniem międzynarodowych konfliktów, wyjaśnia NIUS z Kijowa. Na przykład Polska była głównym celem w Unii Europejskiej dla milionów bezdomnych pozostawionych przez rosyjską inwazję, zwłaszcza kobiet i dzieci.

Kraje europejskie, które uciekały się do Ukrainy bardziej niż inne

Według danych Międzynarodowego Portalu Statystycznego statystykaOd 24 lutego 2022 r., w dniu rozpoczęcia nielegalnej agresji Rosji na Ukrainę 9,9 mln osób zostało przesiedlonych przez granicę Ukrainy z Polską. Oprócz tego wsparcia humanitarnego istnieje bardzo znaczące wsparcie wojskowe.

Warszawa wysłała na Ukrainę dziesiątki sowieckich czołgów. Ponadto ze stolicy Polski przeprowadzane są zwykle ochotnicze ćwiczenia geopolityczne w celu wzmocnienia zachodniego wsparcia wojskowego dla kraju Wołodymyra Zełenskiego. „Warszawa i kraje bałtyckie były najszybsze pod względem wsparcia militarnego i nie było takich niepewności jak w Niemczech czy we Francji” wspomina Schlegel, analityk ICG.

Na przykład, Powiedzieli, że wyślą myśliwce na Ukrainę, jeśli będą mogli; To kraje, których czerwone linie wykraczają poza linie berlińskie. Schlegel obfituje. Poza tym to właśnie państwo Duda wraz z państwami bałtyckimi najbardziej wspierało Ukrainę pod względem PKB do tej pory.

Biden: Światowe przywództwo wesprze Ukrainę

Według relacji Al Kiloński Instytut Gospodarki Światowej (IfW od niemieckiego akronimu), Estonia wysłała Ukrainie pomoc wojskową, finansową i humanitarną o wartości 1% jej PKB. Jej sąsiadka Łotwa jest prawie równa temu krajowi (0,93%). Polska otrzymuje pomoc w wysokości nieco ponad 0,5% jej PKB. Hiszpańskie poparcie, według statystyki IfW, należy do najniższych wśród państw członkowskich NATO (0,03%).

kraje na wschodnim krańcu NATO, „Prawdopodobnie już są bardziej wspierający niż Stany Zjednoczone, jeśli porównać, co oznacza pomoc dla Ukrainy dla każdego obywatela” – mówi Simon Schlegel. Z tych wszystkich względów Biden z pewnością uważa to za główne skrzydło w „koalicji państw na rzecz Ukrainy”, czyli „przesuwaniu się znad Atlantyku na Pacyfik”, Według tego, co powiedział w poniedziałek w Kijowie prezydent USA.

Innym wielkim pomysłem, który sprowadził Bidena do wschodniego skrzydła NATO w szczególności w tym tygodniu, jest przedstawienie jego przemyśleń na ten temat W jaki sposób Stany Zjednoczone będą nadal przewodzić światu we wspieraniu Ukrainy i podstawowych wartości praw człowieka i godności zapisanych w Karcie Narodów Zjednoczonych, które jednoczą nas na całym świecie?Na warunkach najemcy Białego Domu.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *