Biden nie docenia demokracji

Niepewność sama w sobie nie jest wartością: po prawie dwóch latach pandemii można nam wybaczyć tęsknotę za stabilniejszą przyszłością. Jednak niepewność demokracji jest zasadniczo wynikiem wolności obywateli. Nie wiemy, co się wydarzy, bo ludzie mogą zmienić zdanie lub wymyślić coś zupełnie nowego.

Za tym kryje się coś nieodłącznego od demokracji: wiara w obywateli. Nigdy nie przestawaj wierzyć w ludzi, których uważasz za swoich politycznych rówieśników. Oczywiście najpierw powinieneś je jako takie poznać. Między innymi wielu zwolenników Trumpa ma tendencję do zaprzeczania porażkom wyborczym, ponieważ nie postrzegają czarnych i czarnych jako części prawowitej większości. Ale oznaką zdrowej demokracji nie jest to, że wszyscy są mili, ponieważ konflikty mogą być bałaganiarskie. Zauważając, że nie ma rozróżnienia między obywatelami pierwszej i drugiej kategorii ani między „prawdziwi ludzie„Uwielbiany przez prawicowych populistów i wszystkich innych.

Małżeństwo pewności i niepewności nadaje demokracji jej charakterystyczny charakter. Alexis de Tocqueville Zauważył dziwne współistnienie w demokracjach pozornego chaosu i nieładu oraz głębokie zaufanie obywateli do siebie nawzajem i do ich systemu politycznego. Oczywiście nie ma żadnych gwarancji. Jednym ze złudzeń podzielanych przez wielu ludzi Zachodu po zimnej wojnie było to, że demokracje zawsze same się naprawiały i regenerowały. Nie tylko to, ale także na własnej skórze nauczyliśmy się, że autokratyczni liderzy mogą uczyć się na swoich błędach.

Nie mogą jednak zapewnić obywateli o równej pozycji politycznej. Mogą generować dobrobyt, ale nie poczucie otwartej przyszłości:społeczna stabilność„Promowana jest przez intelektualistów, którzy popierają Komunistyczną Partię Chin, jest partią, w której ludzie nie mogą naprawdę cieszyć się swoimi wolnościami, ponieważ potężni mogą nagle zwrócić się przeciwko nim. Autorytarne postacie, które zostały zaproszone na szczyt – takie jak Modi i prezydent Brazylia, Jair Bolsonaro – należy krytykować przede wszystkim za podżeganie do nienawiści wobec części ludności, którą przewodzi.

Najstarsze demokracje powinny krytykować się nie dlatego, że brakuje im stabilności lub cierpią z powodu „nadwyżka demokracjiJak mówią chińscy urzędnicy. Powinni zajmować się czymś dokładnie odwrotnym: tym, że ich reżimy mogą się nieco zmienić i że niektórzy nie są politycznie równi. W swoim kraju Biden ma dużo do zrobienia. Stany Zjednoczone są nadal zagrożone przez plutokratyczny populizm, toksyczna mieszanka wojny kulturowej na dole, a na górze superbogatych próbujących dokooptować system polityczny.

Ostrzegając, że szczyt nie zamieni się w sesję zdjęciową i trzyminutowe przemówienia 100 liderów, Biden poprosił swoich gości o wskazanie konkretnych zobowiązań, które mogłyby być omówione na przyszłorocznym spotkaniu. Nawet jeśli trudno sobie wyobrazić, by Irak, Angola, czy nawet Polska podjęły kroki, by zwiększyć niepewność obecnych władców, to Stany Zjednoczone powinny przodować, wzmacniając prawo do głosowania i uniezależniając władzę polityczną od pieniędzy.

Te konkretne reformy będą szczególnie skuteczne, jeśli zostaną połączone z utrzymaniem zalet demokracji, które wykraczają poza oczekiwane rozmowy o dobrej woli. Tak, demokracja nie zawsze może przynieść natychmiastowe rezultaty. Ale to jedyny system, który może zagwarantować wszystkim równą pozycję polityczną oraz rywalizację polityczną, która nie zawsze wygrywa nawzajem. Tak naprawdę nie można za to wycenić.

Jan-Werner Müller jest profesorem polityki na Uniwersytecie Princeton i członkiem New Institute w Hamburgu w Niemczech. Wśród jego książek Czym jest populizm? s zasady demokracji.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *