Bruksela wzywa europejski wymiar sprawiedliwości do nałożenia na Polskę kary za naruszenie niezawisłości sądownictwa

Komisja Europejska robi kolejny krok w swoim pulsie z Polską w ramach reformy sądownictwa zapoczątkowanej przez ultrakonserwatywny rząd w Prawo i Sprawiedliwość przez które zamierza kontrolować wymiar sprawiedliwości. Bruksela zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) o nałożenie na Warszawę dziennej kary pieniężnej za niewdrożenie środków zapobiegawczych nakazanych przez sam Trybunał Europejski 14 lipca 2021 r., powołując się na powołaną przez rząd izbę dyscyplinarną, pozwala na karanie sędziów za treść ich orzeczeń. Wysokość grzywny wymaganej przez Sąd Najwyższy w Luksemburgu nie została określona, ​​więc musi o niej decydować sam TSUE.

„To nie był łatwy krok, ale uważamy, że jest to konieczne” – wyjaśnił źródło ze społeczności. Chodzi o zrobienie kroku naprzód w fundamentalnej konfrontacji między Komisją Europejską a Polską, która zasadniczo Kwestionuje pierwszeństwo prawa unijnego nad prawem krajowymPomimo tego, że traktaty są jasne co do rozprzestrzeniania się pierwszego. Rzeczywiście, 22 września polski Trybunał Konstytucyjny ma rozstrzygnąć ten spór na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, opierając się na tym, że traktaty europejskie zawierają elementy sprzeczne z polską konstytucją.

Kryzys w Polsce: upadek rządu i kontrowersyjna ustawa wprowadza chaos w parlamencie

EFE

Ponadto Komisja Europejska skierowała do polskiego rządu pismo z oficjalnym zawiadomieniem o niestosowaniu się do orzeczenia TSUE z dnia 15 lipca, dzień po zastosowaniu środków zabezpieczających, w którym Izba Dyscyplinarna została uznana za niezgodną z prawem unijnym kazał go zdemontować. „Jeżeli Komisja uzna, że ​​polska odpowiedź na dzisiejsze oficjalne pismo notyfikacyjne nie jest satysfakcjonująca, jako kolejny krok Komisja może skierować sprawę z powrotem do Trybunału Sprawiedliwości” – ostrzegła Bruksela w oświadczeniu.

Komisja Europejska, w pełnym konflikcie z Polską, ze względu na swój puls w polskiej konstytucji o pierwszeństwie prawa unijnego, postawiła Warszawie ultimatum do połowy sierpnia, aby zastosować się do orzeczeń TSUE. Ultrakonserwatywny polski rząd próbował rozluźnić stosunki z Brukselą i uniknąć kompletnego szoku, gdy latem lider PiS Jarosław Kaczyński Obiecałam zmiany w pokoju dyscyplinarnym.

„Komisja uważa, że ​​Polska nie podjęła wszystkich niezbędnych środków, aby w pełni wykonać nakaz sądowy”.

16 sierpnia rząd odpowiedział na pismo Komitetu Wykonawczego Wspólnoty z 20 lipca, w którym żądał zastosowania się do orzeczeń TSUE, zarówno wydanych 14, jak i 15 lipca. W liście tym zawarta była próba „deeskalacji” Warszawy, Ale Brukseli to nie wystarczyło. „Komitet uważa, że ​​Polska nie podjęła wszystkich niezbędnych środków, aby w pełni zastosować się do nakazu Trybunału” – zauważa Komitet. Dodaje, że „Polska zgłosiła zamiar demontażu Izby Dyscypliny w jej obecnym kształcie, ale bez podawania dalszych szczegółów”.

Systemy sądowe w całej Unii Europejskiej muszą być niezawisłe i sprawiedliwe. „Prawa obywateli UE muszą być gwarantowane w ten sam sposób, bez względu na to, gdzie mieszkają” – powiedziała w komunikacie prasowym Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Bez zmian, bez pieniędzy

Bruksela jest gotowa Aby korzystać ze wszystkich narzędzi na wyciągnięcie ręki Próbować zmusić Polskę do przestrzegania orzeczeń TSUE i generalnie do zaniechania reformy sądownictwa. Obejmuje to fundusz naprawczy, który przywódcy europejscy uzgodnili w lipcu 2020 r., aby ożywić gospodarkę UE po koronawirusie.

Zdjęcie: Dachian Seulos, lider Odrodzonej Europy w Parlamencie Europejskim.  (zdjęcie dzięki uprzejmości)
„Polska i Węgry muszą zdecydować, czy chcą pozostać częścią Unii Europejskiej”

Lucas Proto

Polski rząd poprosił: 23 900 mln euro przelewów i 12 100 mln euro użytecznych pożyczek. Ale jego plan nie został zatwierdzony, w przeciwieństwie do większości przedstawionych do tej pory. Pojawiło się już kilka głosów z Komisji Europejskiej, w tym komisarza ds. gospodarki Paolo Gentiloniego, który jasno dał do zrozumienia, że ​​batalia prawna z Brukselą może mieć wpływ na napływ środków z funduszu naprawczego, co wywołało ogromne oburzenie w Warszawa.

Polski rząd atakuje komisję na szczeblu politycznym, zapewniając testowany puls w reformie sądownictwa i możliwość zamrożenia funduszy Uszkodzenie wizerunku Unii Europejskiej w Polsce. Jednak prezes wspólnoty obiecał wykorzystać wszystkie dostępne mu narzędzia, aby powstrzymać autorytarny dryf w piątym co do wielkości kraju UE i wywiera silną presję ze strony eurodeputowanych, aby podjęli działania w tej sprawie. Kolejnym instrumentem, z którego może skorzystać Bruksela, jest przyjęty przez 27 państw mechanizm w ramach Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) na lata 2021-2027, który Umożliwia wyłączenie kurka z pieniędzmi dla krajów, które atakują praworządność.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *