Ceny domów w UE27 spadały o 1,1% rocznie na koniec pierwszego półrocza (pierwsza połowa 2023 r.). Według najnowszych danych opublikowanych przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat).
Organizacja zauważa, że ceny w europejskim sektorze mieszkaniowym nie odnotowały spadku od 2014 roku. W tym sensie ceny mieszkań były najbardziej wysokie w Chorwacji, bo tylko o 13,7% w porównaniu do I poł.
Według raportu Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego (Esbr) wzrost cen w kraju wynika z faktu, że znaczna część popytu w niektórych regionach odpowiada nabywcom zagranicznym.
Innym powodem tego wzrostu są dwa trzęsienia ziemi w Chorwacji, które w 2020 r. zniszczyły część zasobów mieszkaniowych, a także brak standardów jakości przed 1960 r., co spowodowało wykluczenie wielu mieszkań z rynku.
obok, Stopniowa naprawa uszkodzonych domów może zawyżać ceny ze względu na zwiększoną aktywność budowlaną i jej pozytywny wpływ na gospodarkęzgodnie z notatką EjePrime.
Należy zauważyć, że również w 2020 roku rząd chorwacki rozszerzył plan wsparcia mieszkaniowego, dodając do rządowego planu osoby kupujące po raz pierwszy, Co pobudziło popyt.
W sumie aż 17 innych krajów odnotowało wzrosty cen domów: Bułgaria, Litwa, Portugalia, Słowenia, Polska, Łotwa, Estonia, Malta, Hiszpania, Cypr, Irlandia, Węgry, Norwegia, Belgia, Francja, Włochy i Rumunia.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”