Coś sprawia, że ​​Ziemia kręci się szybciej, a dni krótsze

Kris Holt

W ciągu ostatnich dwóch lat Poczuj się bardziej tajemniczy niż kiedykolwiek. Otrzymasz wybaczenie, jeśli pomyślisz, że dni mijają coraz szybciej. Zdaniem naukowców taka perspektywa nie jest błędna. 29 czerwca północ osiągnęła 1,59 ms szybciej niż oczekiwano. To był najkrótszy dzień od ponad pół wieku, przynajmniej odkąd naukowcy zaczęli śledzić tempo obrotu Ziemi w 1960 roku.

To też nie było jednorazowe wydarzenie. W 2020 roku planeta doświadczyła 28 najkrótszych w tamtych czasach dni w zapisanej historii. A w zeszłym tygodniu, 26 lipca, dzień trwał 1,5 milisekundy krócej niż zwykle. „Od 2016 roku Ziemia przyspiesza” – powiedział Leonid Zotov, badacz z Moskiewskiego Uniwersytetu im. Łomonosowa. . A w tym roku rotuje szybciej niż w 2021 i 2020 roku.

Dni stały się znacznie dłuższe od powstania Ziemi. takie jak Zauważa, że ​​około 1,4 miliarda lat temu obrót Ziemi trwał mniej niż 19 godzin. Dni wydłużają się o około 74 000 milisekund każdego roku. Jednak rotacja planety może codziennie się zmieniać.

Naukowcy uważają, że istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na obrót Ziemi, w tym trzęsienia ziemi i silne wiatry , rozmrażanie i ponowne zamrażanie oraz klimat księżycowy. Niektórzy sugerują, że tak zwane „chybotanie Chandlera” może mieć również wpływ na rotację. Zjawisko to to „małe nieregularne odchylenie w punktach obrotu Ziemi względem Ziemi stałej” odłóż to.

Aby uwzględnić wahania długości dni, od 1972 r. zdarzały się sporadyczne sekundy przestępne – dodając jedną sekundę do czasu UTC. Jeśli obecny trend utrzyma się przez krótsze dni, istnieje możliwość, że potrzebna będzie ujemna sekunda przestępna, aby zegary były zgodne z obrotem planety. W związku z tym czas UTC przeskoczy o jedną sekundę.

Sekundy przestępne już sieją spustoszenie w systemach o ultrawysokiej rozdzielczości. tylko w zeszłym tygodniu, , który spowodował przerwy w działaniu Reddit i Cloudflare w ciągu ostatniej dekady. Ujemna sekunda przestępna może doprowadzić do jeszcze większego chaosu.

„Ponieważ zmienia się schemat rotacji Ziemi, jest bardzo prawdopodobne, że w przyszłości osiągniemy ujemną sekundę przestępną” – inżynierowie META Oleg Oblukhov i Akhmed Biagoy. . „Negatywny efekt drugiego przestępu nie został gruntownie przetestowany; może mieć niszczący wpływ na oprogramowanie, które opiera się na zegarach lub harmonogramach”.

Wszystkie polecane przez Engadget produkty są starannie dobierane przez naszą redakcję, niezależnie od firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki afiliacyjne. Jeśli kupisz coś przez jeden z tych linków, możemy otrzymać prowizję partnerską.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *