Madryt. Niektórzy eksperci przewidzieli już scenariusz „ryczących lat dwudziestych” lub „szalonych lat dwudziestych” dla całej gospodarki.a w szczególności rynki finansowe, gdy pandemia Covid-19 jest już za nami. Trzeba jednak być ostrożnym i istnieją dobre powody, aby przyjąć podejście uwzględniające różne sytuacje w regionach i krajach.
Nie jest tajemnicą, że nastąpiły podwyżki cen w USA. Naszym zdaniem ta kontynuacja wzrostu inflacji stanowi duże wyzwanie dla ryzykownych aktywów. Jednak kwietniowe dane o inflacji w USA są sygnałem, że wzrost i inflacja będą prawdopodobnie silniejsze niż podczas kryzysu finansowego z 2008 roku.
a) tak, Inwestorzy mogą potrzebować dalszych dostosowań, aby uwzględnić tę zmianę w postrzeganiu ryzyka inflacji. Dlatego uważamy, że ta dynamika powinna zachęcić inwestorów do odejścia od aktywów długoterminowych i skupienia się na tych akcjach, które mają lepszą pozycję i które korzystają z odbicia presji cenowej: cykliczność/wartość oraz waluty rynków wschodzących.
Chociaż rentowność obligacji skarbowych w USA, Europie i Japonii rosła w tym roku, amerykańskie obligacje skarbowe idą w górę, odzwierciedlając bardziej zrelaksowaną postawę Rezerwy Federalnej. Wszystko to stwarza możliwości:
- Pozycje długoterminowe w krajach, w których banki centralne mają możliwość znacznego obniżenia stóp procentowychDługie kontrakty o stałym dochodzie w Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Chinach, Meksyku i RPA w porównaniu z kontraktami krótkoterminowymi w Wielkiej Brytanii, Japonii, Niemczech i Polsce.
- Obligacje indeksowane inflacją w krajach rozwiniętych, w których naszym zdaniem ochrona przed inflacją jest tania: Głównie w Nowej Zelandii, a także małe targi we Włoszech i Japonii.
Podobnie z UBS AM wierzymy, że Warto wykorzystać możliwości poza krajami G7 w ramach zdywersyfikowanego portfela obligacji. Rynki obligacji G7 spotkały się w bardzo podobnym momencie.
Pamiętaj, że obligacje japońskie i obligacje strefy euro o ujemnej nominalnej rentowności nie mają żadnej poduszki. To główny powód, by opowiadać się za bardziej elastycznym i ekspansywnym podejściem do globalnej alokacji długoterminowych obligacji, które powinno obejmować wszystkie możliwości G-20, w tym kraje rozwijające się, które są częścią rozwijającej się gospodarki światowej.
Alvaro Cabeza jest dyrektorem krajowym UBS AM Iberia
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”