David de Jong: „Najbogatsza dynastia przemysłowa w Niemczech skrywa mroczną nazistowską przeszłość”

okładka-pieniądze-moc.jpg

dziennikarz śledczy David Dejong zebrane w Pieniądze i władza w III Rzeszy (książki główne) Opowieść o tym, jak najbogatsze niemieckie dynastie przemysłowe zgromadziły ogromne fortuny, współpracując z nazistami, odnoszącymi sukcesy biznesmenami, którzy wspierali finansowo reżim, finansowali obozy koncentracyjne, przejmowali żydowskie firmy i wykorzystywali pracę przymusową w swoich fabrykach. „oczekuje się, że Od dwunastu do dwudziestu milionów Europejczyków Była częścią tej struktury pracy przymusowej. Te firmy były w zmowie z Hitlerem, kolaborowały i spiskowały z nazistami, wykorzystując system, który pozwolił na te okrucieństwa”.

david-de-jong.jpg
Dziennikarz śledczy David de Jong z Madrytu.

„To, co najbardziej przykuło moją uwagę, to to, że pomyślałem naiwnie, że będą… Czując wyrzuty sumienia za popełnione zbrodnie, Ale wydaje się, że wybrali całkowite zaprzeczenie. Zdumiewa mnie, jak daleko zaszli, po prostu chcieli zarobić pieniądze i nigdy nie przeprosili”.

Jego zdaniem był jednym z najgorszych biznesmenów Friedrich Flick, jedyna osoba kiedykolwiek osądzona i skazana za zbrodnie przeciwko ludzkości. Po spędzeniu zaledwie trzech lat w więzieniu ponownie był najbogatszym człowiekiem w Niemczech pod koniec lat pięćdziesiątych.

flick-sentencia.jpg
Friedrich Flick słucha jego werdyktu.

Publikacja tej książki nie spowodowała trzęsienia ziemi w Niemczech, aby „poznać własną historię”, chociaż zwiększyła presję na niektóre firmy. Gunther QuantOstatecznie naziści aresztowali patriarchę jednego z najsłynniejszych niemieckich imperiów przemysłowych i dynastii, która teraz kontroluje BMW, ale został uniewinniony i nadal się rozwijał. „Ta książka zwiększyła presję na te firmy. BMW otrzymało listy od firm finansowych, w których zarzucają brak przejrzystości w tej sprawie, a Porsche, które wejdzie na giełdę w nadchodzących tygodniach i wie, że ta kwestia może ich dotyczyć, wyraziła swoje żałuję z powodu jego zwolnienia. Rosenberger – założyciel Porsche i Żyd – z firmy w 1935 roku”.

Porsche w zbiorniku.  jpg
Porsche na czołgu

W tej książce autor nie dąży do bojkotu konsumenckiego tych firm, ale raczej „poinformuje je, aby doszły do ​​własnych wniosków i wiedziały, że ich pieniądze mogą trafić do instytucji, muzeów, katedr naukowych i trofeów noszących nazwę nazistowskich zbrodniarzy wojennych”.

bez kary

Większość założycieli tych wielkich dynastii handlowych uciekła” Decyzje polityczne podjęte przez Stany Zjednoczone na początku zimnej wojny„kiedy ważniejsze było „posiadanie silnej gospodarki niż szukanie odpowiedzialności”. David de Young widzi dzisiaj, jak pozbawieni skrupułów spadkobiercy przedsiębiorstw cieszą się bogactwem, które zdobyli dzięki „wykorzystywaniu pracy przymusowej i wywłaszczaniu korporacji i Żydów z okupowanych ziemie”. „Wielu twierdzi, że zapłacili tym pracownikom. Mówią: czego więcej od nas chcesz? Problem polega na tym, że nie byli transparentni i starali się ukryć historię, a o założycielach tych wielkich firm mówią tak, jakby byli bohaterami czego osiągnęli w świecie biznesu. Nie chcą słyszeć o swoich zbrodniach wojennych.

Na przykład w 2019 roku Verena Bahsen, Dwudziestosześcioletnia dziedziczka ciastek Sen, Miał na myśli robotników przymusowych zatrudnionych przez jego firmę w okresie III Rzeszy, głównie kobiety z Ukrainy i okupowanej Polski. Powiedział: „Traktujemy ich dobrze”.. To wrzawa skłoniła firmę do wydania oświadczenia, w którym uznano jej historyczną i etyczną odpowiedzialność.

Dla de Jonga większość z tych biznesmenów była „zwykłymi oportunistami, którzy próbowaliby prosperować w dowolnym systemie politycznym”, z wyjątkiem Rodzina Oetkerów jest ideologicznie bliska HitlerowiPodjęli nawet decyzje biznesowe wbrew własnym interesom, aby dołączyć do nazistów”.

„Nie było innego wyboru.”

Jednym z najczęstszych argumentów uzasadniających te działania jest niemożność znalezienia innego wyjścia, czemu De Jong kategorycznie zaprzecza: „Gdyby naprawdę nie chcieli uczestniczyć, odeszliby. znany biznesmen w Madrycie: Thyssen. Był wczesnym zwolennikiem Hitlera w handlu w 1925 r., ale w 1939 r. postanowił głosować przeciwko inwazji na Polskę. Miało to poważne konsekwencje gospodarcze. Jego firma, jedna z największych w Europie, została skonfiskowana. Reszta mogła zrobić to samo, gdyby chciała, ale zamiast tego zaangażowała się we wszystko”.

Dziennikarz jest głęboko przekonany, że te wielkie imperia muszą ponosić swoją odpowiedzialność w historii, „czego nigdy nie zrobiły niemieckie korporacje jako całość i najpotężniejsze rodziny w Niemczech”.

David de Jong. Pieniądze i władza w III Rzeszy. Dyrektor ds. Książek 2022. Tłumaczenie: Marina Rodel. ISBN: 978-84-18216-43-5. Stron: 496 stron. Policja szybkiego reagowania: 22,90 €

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.