Bertranda Picarda
Szczerze mówiąc, czy jest powód do obaw, że COP28 będzie gorszą porażką niż poprzednie? Biorąc pod uwagę to, co wydarzyło się w ostatnich latach, dlaczego ktoś miałby chcieć ignorować w szczególności Dubaj? W krajach produkujących węgiel, w Polsce i Niemczech, odbyło się już kilka konferencji klimatycznych. Z wyjątkiem Paryża w 2015 r. świat czekał na ambitne wyniki, które nigdy nie nadeszły. W Glasgow Indie i Chiny zlekceważyły ostateczną deklarację, w ostatniej chwili przechodząc z „odstawania węgla” na „dekarbonizację”. Zatem tak, tym razem dyskusje będą toczyć się w kraju będącym producentem ropy naftowej, pod zwierzchnictwem dyrektora generalnego naftowego giganta ADNOC. Czy powinniśmy stać się bardziej pesymistyczni niż zwykle? Niepotrzebny. Lufa wygląda na pełną, ale po bliższym przyjrzeniu się może być trochę pusta. Sultan Al Jaber jest także prezesem Masdar, spółki inwestującej w energię odnawialną ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która promuje czystą energię w 40 krajach na całym świecie. Czy w tej podwójnej roli jestem zbyt optymistyczny, że Mustar powinien ważyć więcej niż ADNOC?
Czy masz odwagę negocjować z rówieśnikami?
Einstein powiedział, że szaleństwem jest robić w kółko to samo i dziwić się, że wynik nie ulega zmianie. Mam nadzieję, że tym razem świat spróbuje czegoś innego. Po porażce narracji o dekarbonizacji, która wzbudziła strach wielu krajów przed spadkiem wzrostu gospodarczego i wywołała silny sprzeciw wobec działań klimatycznych, Dubaj ma inne możliwe podejście.
Koncerny naftowe poradzą sobie z konkurencją węglową. Chcąc zastąpić go gazem, ekologowie płaczą, ale klimat się uśmiecha. Jest to rozwiązanie akceptowalne dla krajów takich jak Chiny.
Metan jest 28 razy poważniejszy niż CO2 pod względem globalnego ocieplenia, a wydobycie ropy to kolejna kwestia. Można go odzyskać i wykorzystać jako źródło energii. Aby odbudować swój wizerunek, koncerny naftowe nie zawahają się poprzeć kompromisu w tej sprawie.
Masdar wie, jak opłacalna może być energia odnawialna. Eksperci wzywają do potrojenia tego wskaźnika na całym świecie. Jest to cel możliwy do osiągnięcia podczas COP28, ponieważ daje przedsiębiorstwom naftowym możliwość dywersyfikacji. Międzynarodowa Agencja Energetyczna wzywa do corocznego podwajania wzrostu efektywności energetycznej. Kto może się oprzeć, gdy trzy czwarte światowej produkcji energii marnuje się z powodu przestarzałej infrastruktury?
Nie jest to dobra wiadomość dla przemysłu naftowego, ale dla rządów może być koniecznością, pozwalającą na zaoszczędzenie miliardów rocznie.
W Dubaju odbędzie się protest w sprawie odszkodowań dla krajów rozwijających się, które już odczuwają skutki zmian klimatycznych. Jak dotąd obietnice nie zostały spełnione.
Czy mogą to zrobić, choćby w formie inwestycji w czystą infrastrukturę? Podczas negocjacji między krajami spotykają się także sektor prywatny i organizacje pozarządowe. COP to wyjątkowe miejsce spotkań. Tworzy synergię i działa jako płyta rezonansowa dla głosów słabszych. Dziś firmy walczą o nowe, czyste i rentowne rozwiązania oraz nowe rynki zbytu w sektorze ochrony środowiska.
Ochrona środowiska staje się wreszcie korzyścią finansową. Można krytykować uzasadnienie, ale pomaga to sprawie klimatycznej.
Sytuacja jest zbyt poważna, aby ignorować COP. Ci, którzy nie mają, nie mają wagi. Jeżeli istnieje opór, a będzie, czy można go pozostawić bez odpowiedzi? Ci, którzy chcą wszystkiego, nie dostają nic. Może o połowę mniej w Dubaju, a to byłoby dużo.
Beczka oczywiście nie będzie pusta, ale zobaczymy, czy będzie do połowy pełna, czy do połowy pusta.
Picard na targach Clean Energy w Pekinie. EFE/Wu Hong
Bertrand Picard, założyciel i prezes
Impuls Słoneczny
Bertrand Picard, pionier już w pierwszej dekadzie XXI wieku, postrzegający środowisko przez pryzmat zysku, uważany jest za lidera opinii w kwestiach innowacji i zrównoważonego rozwoju. Jako prezes Fundacji Solar Impulse promuje rozwój jakości poprzez ukazywanie potencjału ekonomicznego czystych technologii. Potępiając absurdalność nadal często stosowanych dziś zanieczyszczających i nieefektywnych systemów, opowiada się za modernizacją ram prawnych w celu ułatwienia dostępu rynku do skutecznych rozwiązań. Jego głos słychać w największych korporacjach, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Komisji Europejskiej, Światowym Forum Ekonomicznym, a jego zaangażowanie przyniosło mu liczne nominacje, takie jak Champion of the Earth i Ambasador Dobrej Woli ONZ.
Twórcy Zielonej Opinii #CDO to zbiorowy blog organizowany przez
Arturo Lorena
Dyrektor ds. Środowiska i Nauki w EFEnoticias i EFEverde
To forum można swobodnie powielać, cytując jego autorów i EFEverde.
Inne fora twórców zielonych opinii (#CDO) Istnieje blog „zielonych influencerów”.
Finalista konkursu Orange Journalism and Sustainability Awards 2023 w kategorii „Nowe Formaty”.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”