Dwóch Rosjan i amerykańska Ziemia po ponad roku misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Dwóch Rosjan i amerykańska Ziemia po ponad roku misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Moskwa (AFP) – Rosyjska agencja Roscosmos ogłosiła, że ​​astronauta NASA i dwóch rosyjskich astronautów wylądowali w środę w Kazachstanie po trwającej ponad rok misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Pierwsza poprawka: Ostatnia aktualizacja:

1 minuta

„Dzisiaj o 14:17 czasu moskiewskiego (11:17 GMT) wystrzelono statek kosmiczny Sojuz MS-23 (…) na pokładzie astronautów Siergieja Prokopiewa i Dmitrija Petlina oraz astronauty NASA Francisco Rubio, który zmarł… A rok na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a Roscosmos podał w oświadczeniu: „Samolot wylądował w rejonie miasta Dżezkazgan w Kazachstanie”.

Rosyjska Agencja Kosmiczna podkreśliła w dokumencie, że „Siergiej Prokopiew i Dmitrij Petlin spędzili w kosmosie 370 dni, 21 godzin i 22 minut, co jest najdłuższym lotem w ramach programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”.

Prezydent NASA Bill Nelson powiedział, że misja stanowi „historyczny moment w eksploracji kosmosu”.

„Frank Rubio zakończył swoją 371-dniową podróż w kosmos, ustanawiając nowy rekord najdłuższego lotu kosmicznego amerykańskiego astronauty. Witaj w domu, Frank!” – napisał na X (dawniej Twitter).

Ostatni rekord Amerykanina został ustanowiony w 2022 roku przez astronautę Marka Vande Hee i wynosił 355 dni z rzędu.

Absolutnym rekordem najdłuższego pobytu w kosmosie jest rosyjski kosmonauta Walerij Polakow – 437 dni.

Rubio, który wystartował we wrześniu 2022 roku na pokładzie rosyjskiej rakiety z dwoma astronautami z tego kraju, sądził, że jego misja zajmie sześć miesięcy.

Pobyt został jednak przedłużony ze względu na uszkodzenie statku powrotnego Sojuz MS-22, który w grudniu 2022 r. uległ poważnemu wyciekowi po zadokowaniu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, prawdopodobnie spowodowanym uderzeniem małego meteorytu.

Następnie Roskosmos zdecydował się na profilaktyczną zmianę statku i wysłał na Międzynarodową Stację Kosmiczną kolejny bez załogi na pokładzie.

Sektor kosmiczny jest jednym z nielicznych sektorów, w którym istnieje współpraca Rosji i Stanów Zjednoczonych, w bardzo napiętym kontekście związanym z konfliktem na Ukrainie.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *