W ostatnich latach branża energii odnawialnej odnotowała nieprzerwany rozwój, a Aviles umacnia się na pozycji jednego z ośrodków przemysłowych tego sektora na całym świecie. Najbardziej oczywistym przykładem jest niewątpliwie rozwój Windar Renovables, spółki z Grupy Daniel Alonso specjalizującej się w produkcji konstrukcji dla energetyki wiatrowej, ale dział Gonvarriego zajmujący się energią słoneczną i fotowoltaiką odnotowuje w ostatnich latach ogromny rozwój. Do tego stopnia, że stała się drugim w Europie producentem konstrukcji stałych i trackerów słonecznych, czyli konstrukcji metalowych, które precyzyjnie kierują panele fotowoltaiczne tak, aby wskazywały optymalną pozycję słońca, poprawiając w ten sposób ich wydajność.
W październiku ubiegłego roku firma osiągnęła poziom dwudziestu gigawatów dostarczanych na wszystkich pięciu kontynentach, z czego połowa w Europie, ale przy rosnącej obecności na rynku Ameryki Łacińskiej i Stanów Zjednoczonych. W listopadzie tego samego roku zawarli już kontrakt na elektrownię o mocy 37 MW w Kolumbii, 400 MW w Peru, 50 MW w Wielkiej Brytanii, 41 MW w Portugalii i kolejne 250 MW w Almerii, gdzie zainstalują do 12 698 podwójnych elektrowni. stoły napędowe. . W którym znajdzie się 380 000 modułów fotowoltaicznych.
W tym tempie firmie udało się podwoić swoje obroty w 2022 r. i podwoić je ponownie w 2023 r., osiągając około 220 mln euro, przy założeniu możliwości kontynuacji wzrostu w kolejnym roku 2024. „Nie dwukrotnie, ale wzrośniemy o 30–40%” – mówi Christopher Atassi, dyrektor Gonvarri Solar Steel, wyrażając pewność, że jesteśmy w stanie „wzmocnić model biznesowy”.
Zaangażowanie różnych rządów w odnawialne źródła energii ma wiele wspólnego z tym wprowadzeniem na rynek, co Corvera mogła wykorzystać dzięki nowym inwestycjom i rozmieszczeniu zakładów produkcyjnych w różnych krajach, takich jak Kolumbia i Turcja, co uzupełnia działalność w Cancian oraz utworzenie międzynarodowego łańcucha dostaw rozciągającego się do takich miejsc jak Chiny i Indie oraz Stany Zjednoczone.
Tym samym w zeszłym roku byli liderami w Europie, z bardzo ważną obecnością na rynkach takich jak Portugalia, Włochy, Niemcy, Wielka Brytania i Polska, oprócz Hiszpanii, a także przodowali głównie na rynku Ameryki Południowej, szczególnie w Peru , ale także w Chile i Kolumbii, gdzie również wkrótce będą liderem na rynku. W USA po kilku latach „impasu” „rynek bardzo mocno wraca” i mają nadzieję, że i tam uda im się dobrze pozycjonować. W kraju Ameryki Północnej zainstalowali już aż 4,2 GW.
Kilka lat temu Gonvarri zdecydowało się na produkcję konstrukcji do paneli fotowoltaicznych i fotowoltaiki, jednak dopiero w 2019 roku stało się nowym działem w strukturze grupy. Zmiana strategii wzmocniła biznes od projektowania po eksploatację konstrukcji, poprzez ich produkcję i dostawę, która coraz częściej uwzględnia coraz ważniejszy element innowacyjności.
innowacja
Ale oprócz nowych kontraktów firma osiągnęła w ostatnich miesiącach inne kamienie milowe. Najnowszy projekt zrealizowany wspólnie z Iberdrolą w Portugalii będzie pierwszym na półwyspie, w którym wykorzystana zostanie niskoemisyjna stal Magnelis XCarb firmy ArcelorMittal, która jest „poddawana recyklingowi i produkowana w sposób regeneracyjny”.
W tym miesiącu wprowadziła także na rynek nowy produkt, nową wersję swojego jednowoltowego trackera słonecznego wyposażonego w układ transmisji kardanowej, pozwalający na większą efektywność produkcji energii, redukując koszty inwestycji, np. personelu. W ten sposób firma pragnie zająć pozycję „w czołówce” sektora energii słonecznej, a aby to osiągnąć, konieczne było wzmocnienie siły roboczej, która w ciągu ostatnich dwóch lat podwoiła się, osiągając obecnie 110 pracowników, ze szczególnym naciskiem na innowacje i projekt. .z produktu.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”