Eskalacja napięć między NATO a Rosją w związku ze zmianą globalnej dominacji

Eskalacja napięć między NATO a Rosją w związku ze zmianą globalnej dominacji

Ukraina i Polska mają wspólną granicę o długości 526 km. Przez ponad 100 dni setki tysięcy Ukraińców uciekło przed wojną. Kryzys humanitarny jest druzgocący. Jednak ci, którzy mieli rozkazy tego konfliktu wojennego, przez wiele lat przygotowywali scenariusze. A wraz z eskalacją konfliktu, rośnie stawka.

Do tej pory żadne państwo członkowskie Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) nie zostało zaatakowane przez Rosję, ani z kolei nie wzięło bezpośredniego udziału w wojnie.

Jednak szef polskiej prawicy Andrzej Duda promuje obecność wojsk NATO na swoim terytorium. To samo zrobili w ostatnich godzinach 6 czerwca przywódcy Łotwy i Litwy, Eagles Levits i Gitanas Nosida.

Na miesiąc przed ogłoszeniem przez Władimira Putina „specjalnej operacji wojskowej”, która trwała już ponad 100 dni i pochłonęła tysiące ofiar, NATO wzmocniło swoją obecność w Polsce, na Łotwie i Litwie. Nie tylko oddziały z krajów europejskich, ale także oddziały ze Stanów Zjednoczonych, twórczej siły Sojuszu, który po upadku Związku Radzieckiego promował ekspansję Ententy Wojskowej na wschód.

Faktycznie, W 1999 roku dołączyły Polska, Węgry i Czechy. Nowy sojusznik partnerów NATO przybył w 2005 roku wraz z przystąpieniem siedmiu krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Estonia, Bułgaria, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Łotwa i Litwa.

Rosja od dawna sprzeciwia się ekspansji tej militarnej grupy państw na wschód. Nie tylko dlatego, że są zagrożeniem, ale dlatego, że wiele z tych krajów było częścią Układu Warszawskiego podczas zimnej wojny. Dla Putina równowaga polityczna w Rosji nie była łatwa.

Ukraina i jej sąsiedzi

Stosunki między Litwą a Białorusią, sojusznikiem Moskwy, były napięte. Między jej przełożonymi pojawiły się otwarte krzyżówki o agresywnym tonie. Węgry, które mają prawicowy rząd, jak Polska, Ukraina i Rosja, przyłączyły się do Moskwy, aby nie ugiąć się przed sankcjami handlowymi wobec Rosji.

Rosja i Białoruś organizują wspólne ćwiczenia wojskowe 15 dni przed inwazją na Ukrainę.

Na początku lutego Stany Zjednoczone wzmocniły swoją obecność po wschodniej stronie NATO. 2 lutego 2022 r. Pentagon ogłosił tymczasowe zwiększenie liczebności wojsk amerykańskich, z czego najwięcej 1700 udaje się do Polski, a drugim krajem była Rumunia, która ma długą granicę z Ukrainą, gdzie Waszyngton wysłał tysiąc żołnierzy. .

Również przed rozmieszczeniem sił rosyjskich na Ukrainie, w Redzikowie-północnej Polsce- Rozpoczął się ostatni etap systemu rakietowego Aegis Ashore, który będzie gotowy do końca 2022 roku. Od pięciu lat w Rumunii są też rozmieszczane inne części tzw. tarczy antyrakietowej NATO.

W obliczu tego wzrostu, 1 lutego, na trzy tygodnie przed rozpoczęciem własnej operacji wojskowej, Putin ostrzegł, że Rosja jest zagrożona.

Przygotowania przed rosyjską inwazją

6 lutego 2022 r., 18 dni przed startem sił rosyjskich, minister obrony Niemiec Christine Lambrecht poinformowała prasę, że jej kraj prowadzi rozmowy z resztą członków NATO w sprawie wzmocnienia litewskich jednostek bojowych. . Litewski minister obrony Arvydas Anusauskas potwierdził te plany na swoim profilu na Facebooku.

Na Litwie przebywało około 1200 żołnierzy z innych krajów NATO, w tym połowa z Niemiec. Wzrosła przed i po inwazji rosyjskiej.

Był to efekt wieloletniej współpracy wojskowej pomiędzy najpotężniejszym europejskim partnerem NATO a jego sąsiadami w krajach bałtyckich. Mimo znacznego zwiększenia budżetu wojskowego w 2022 roku Niemcy nie mogą i nie chcą stracić gazu z Rosji. Waha się między dolaniem oliwy do ognia a badaniem możliwości braku poważnego kryzysu energetycznego.

Nowa mapa geopolityczna regionu zaczęła nabierać kształtu w 2014 roku, kiedy Ukraina doświadczyła zwrotu o 180 stopni. Z promoskiewskiego prezydenta Wiktora Janukowycza, po kilku miesiącach konfliktu wewnętrznego i próżni władzy, Ukraina zamieniła się w rząd przeciwnego znaku, na którego czele stoi Petr Poroszenko, poprzednik obecnego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Poroszenko był wynikiem zachęcania Niemiec do uprzywilejowanych stosunków z Ukrainą bez bezpośredniego konfliktu z Rosją.

Proces napięć i konfliktów nie ma prostych precedensów. Jednak w wielu artykułach i analizach ponownie mówi się o „Zachodzie”. Posługują się językiem zimnej wojny, która właściwie zakończyła się trzy dekady temu. Ale obecny scenariusz przedstawia delikatny problem: te kraje, które zostały zintegrowane z NATO od 1999 roku, nie są „zachodnie”. To nie przypadek, że językiem tym posługują się europejskie kraje założycielskie sojuszu, ponieważ Niemcy, Francja, Hiszpania, Holandia i Belgia czują, że ich udział w sojuszu atlantyckim daje im więcej praw niż nowym partnerom. Co więcej, wzrost gospodarczy krajów wschodnich, które przystąpiły do ​​Unii Europejskiej i NATO, jest w dużej mierze wynikiem dobrego biznesu firm z zachodu tego kontynentu.

Z drugiej strony idea „Zachodu” zdaje się odwoływać do widma komunizmu. Jasne jest, że Rosja nie jest ani Związkiem Radzieckim, ani Putinem wrogiem kapitalizmu.

Nowa mapa dominacji

W każdym razie od 1991 roku, kiedy upadł Związek Radziecki, Stany Zjednoczone ugruntowały swoją rolę jako jedynego mocarstwa światowego. Trzy dekady później, nawet pod przywództwem potężnego NATO, świat wykazuje zmiany w przywództwie.

Rosja może twierdzić, że czuła się zagrożona wnioskiem Ukrainy o wstąpienie do NATO. Jest jeszcze jeden element: wschód Ukrainy od 2014 roku nie jest pod kontrolą Kijowa. Wręcz przeciwnie, w regionie Donbasu, który dziś znajduje się pod kontrolą prorosyjskich milicji i wysłanych, wybuchła wojna o niemałej intensywności. wojsk przez Moskwę.

Jeśli epicentrum konfliktów stanowi Ukraina i Rosja, to krajem, który w ciągu tych trzydziestu lat najbardziej się rozwinął, są Chiny.

Przez ponad 100 dni wojny Xi Jinping unikał stania po stronie Rosji, jak chce to pokazać Joe Biden. Widać, że Pekin ma wiele umów z Moskwą, ale współzależność między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, zarówno między firmami z obu krajów, jak i w systemie finansowym i giełdzie, jest bardzo wysoka. Z alertem danych przez ośrodki badawcze Amerykanie z Ameryki Północnej: wzrost w Chinach jest bardziej dynamiczny niż w Stanach Zjednoczonych iw niedalekiej przyszłości bardzo na tym skorzysta.

Nie tylko w handlu zagranicznym. Chiny to kraj o największej liczbie patentów; Oznacza to zdolność do wymyślania i rejestrowania nowych działań, od transportu po świat cyfrowy, nadając nowy impuls przemysłowi i sprzętowi wojskowemu. Jego inicjatywa „Pasa i Szlaku” obejmuje wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy.

Pandemie, kryzysy energetyczne i żywnościowe, globalne ocieplenie, migracje spowodowane suszami, głodami, wojnami, większa koncentracja bogactwa w rękach kilku milionerów w cyfrowym świecie i nieproporcjonalne zyski kompleksu militarno-przemysłowego.

Mapa świata nie może być oglądana wyłącznie przez programy równowagi starożytnych zagrożeń militarnych. Nawet od ciężaru właściwego państw narodowych.

Chiny rosną. Ale, podobnie jak w innych mocarstwach, kapitalizm rozwija się w rękach kilku jednostek. Trudno przewidzieć, co może się wydarzyć w tej wojnie, nie tylko ze względu na to, co robią Rosja i NATO – które nie są bezpośrednio zaangażowane na polu bitwy – ale dlatego, że trudno powiedzieć, czy będą zwycięstwa militarne i porozumienia dyplomatyczne utrwalać napięcia. , i czy tak zwana wielobiegunowość ma szansę.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *