Europejscy przywódcy zobowiązują się do pracy na rzecz zapewnienia „godziwych” płac | Ekonomia

Szefowie państw i rządów Unii Europejskiej zobowiązali się w sobotę do podjęcia działań na rzecz zmniejszenia nierówności między Europejczykami poprzez podjęcie działań „w obronie godziwych płac, przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu i walce z ubóstwem”, zgodnie z deklaracją z Porto, którą podpisali szczyt zapowiadał szczyt w celu wzmocnienia społecznego filaru naprawy Unii Europejskiej po kryzysie wywołanym przez koronawirusa.

Liderzy społeczności, w tym szef hiszpańskiego rządu Pedro Sanchez, podpisali deklarację promowaną przez Europejskie Forum Młodzieży, w której priorytetowo traktuje się potrzebę tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy dla młodych ludzi.

Punktem wyjścia dla sobotniej wspólnej deklaracji był Europejski filar praw socjalnych dla Unii Europejskiej, dokument intencyjny, na który przywódcy europejscy zgodzili się w Göteborgu w 2017 r., Ale który jeszcze nie przyniósł konkretnych rezultatów.

W tym kontekście przywódcy powtarzają cele, takie jak zwalczanie ubóstwa dzieci i przeciwdziałanie ryzyku wykluczenia, na które cierpią grupy szczególnie wrażliwe, takie jak długotrwale bezrobotni, osoby starsze, niepełnosprawne lub bezdomne.

Odzwierciedla również kamień milowy w tworzeniu funduszu naprawczego po COVID-19 i wierzy, że „zbiorowa, szybka i oparta na spójności reaktywacja” zwiększy „konkurencyjność, odporność, wymiar społeczny i rolę Europy na arenie międzynarodowej” .

Liderzy potwierdzają również, że priorytetowo będą traktować działania wspierające młodych ludzi, którzy byli świadkami, jak epidemia poważnie wpłynęła na ich wejście na rynek pracy oraz ich plany edukacyjne i szkoleniowe.

W tekście stwierdza się: „Młodzi ludzie są nieodzownym źródłem dynamizmu, talentu i kreatywności dla Europy. Musimy zapewnić, aby stali się siłą napędową wszechstronnego uzdrowienia środowiska i cyfryzacji, aby pomóc w budowaniu Europy przyszłości”.

W dokumencie 27 krajów zadeklarowało zamiar dalszego pogłębiania realizacji filaru praw socjalnych „na poziomie Unii Europejskiej i na poziomie krajowym, z pełnym poszanowaniem kompetencji oraz zasad pomocniczości i proporcjonalności”.

Na konferencji prasowej po podpisaniu tej deklaracji w Porto, włoski premier Mario Draghi chciał podkreślić, że choć może wydawać się „nieistotny”, dokument ten stanowi „koniec długiej drogi w ochronie praw społecznych” i że zajęło cztery Lata, zanim stolice dojdą do porozumienia z europejskimi akcjami.

„Myślę, że ta deklaracja nie byłaby możliwa, gdyby Wielka Brytania nadal była częścią Unii Europejskiej” – powiedział Draghi, wyjaśniając zastrzeżenia do inicjatyw w tej dziedzinie wynikające z zastrzeżeń państw do scedowania uprawnień UE.

Główne nowe cele UE w zakresie zatrudnienia, zasobów i ograniczania ubóstwa oraz zmieniona tablica wskaźników społecznych w planie działania, zdaniem przywódców, będą monitorować postęp we wdrażaniu zasad filaru społecznego, biorąc pod uwagę i w ramach różnych krajowych okoliczności. Z ram koordynacji polityki w kontekście europejskiego semestru.

Prezydent Francji Emmanuel Macron świętował, mówiąc o „postępie w zakresie wynagrodzeń, równości, praw pracowników platformy itp., Które zostaną teraz włączone do procesu pracy gospodarczej i społecznej w Unii Europejskiej”. Prasa podczas przerwy na szczycie w Porto.

równość płci

Europejscy przywódcy zwracają również uwagę, że skoro epidemia pozostaje w tyle, ochrona tworzenia miejsc pracy i poprawa jakości miejsc pracy musi stać się „priorytetem”, więc ten filar powinien kierować wysiłkami na rzecz stworzenia „większej liczby lepszych miejsc pracy dla wszystkich w ramach ogólnego ożywienia”.

Kolejną kwestią, którą przywódcy podkreślili w swoim oświadczeniu, była równość płci, po tym, jak różnice między państwami członkowskimi w tej sprawie w zeszłym tygodniu skomplikowały redagowanie dokumentu.

Wreszcie 27 państw potwierdza, że ​​zintensyfikuje swoje wysiłki w celu zwalczania dyskryminacji i będzie aktywnie działać na rzecz zlikwidowania „różnic w zatrudnieniu, wynagrodzeniach i emeryturach oraz promowaniu równości i równości wszystkich ludzi w naszym społeczeństwie”.

Tak więc Węgry i Polska nie osiągnęły celu, jakim jest usunięcie z deklaracji jakichkolwiek odniesień do równowagi płci, ponieważ obaj przywódcy są zdecydowani przeciwdziałać różnicom w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

Ostateczne sformułowanie zostało jednak ograniczone poprzez usunięcie opisu równości między „mężczyznami i kobietami” oraz „płci” z ostatecznej wersji, która pojawiła się w poprzednich wydaniach.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *