Europejska Agencja Kosmiczna kończy rosyjską współpracę z łazikiem ExoMars

Europejska Agencja Kosmiczna kończy rosyjską współpracę z łazikiem ExoMars

Zapisz się do biuletynu CNN Wonder Theory. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Szef ESA powiedział we wtorek, że Europejska Agencja Kosmiczna zakończyła współpracę z Rosją w celu wystrzelenia pierwszego w Europie międzyplanetarnego statku kosmicznego.

Roscosmos i Europejska Agencja Kosmiczna współpracowały przy misji z udziałem europejskiego łazika ExoMars, zaprojektowanego w celu poszukiwania oznak życia na Marsie.

Początkiem było uruchomienie łazika we wrześniu 2022 r. powieszony w marcuZaledwie kilka tygodni po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Teraz, w wyniku wojny na Ukrainie i trwających sankcji, zarząd ESA oficjalnie zerwał więzy z Roskosmosem, napisał we wtorek dyrektor generalny ESA Joseph Asbacher. na Twitterze.

Powiedział, że więcej szczegółów na temat przyszłości misji zostanie ogłoszonych 20 lipca.

Europejska Agencja Kosmiczna rozważa bliską współpracę z NASA w przyszłości, ponieważ stało się jasne, że agencja musi „przeciąć” swoje więzi z Rosją, Ashbacher powiedział.

„Geopolitycznie rzecz biorąc, jasne jest, że musimy zerwać stosunki z Rosją, a tę decyzję podjęły państwa członkowskie” Wcześniej powiedział CNN. „Więc tak, to naprawdę niefortunne dla całej nauki, technologii i inżynierów, którzy pracowali nad tym od czterech dekad. Ale nie ma innego wyboru.”

Początkowo łazik miał wystartować w lipcu 2020 r., Ale pandemia przesunęła okno startowe z powrotem.

Znany również jako Rosalind Franklin, ExoMars jest szanowanym naukowcem, który pomógł rozszyfrować strukturę molekularną DNA, Według Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Część misji sondy obejmuje wiercenie otworów do 2 metrów w celu zebrania próbek do analizy na pokładzie. ExoMars ma podróżować Kilka kilometrów podczas swojej misji I w stanie poruszać się między 164 i 328 stóp (50 i 100 metrów) za każdy dzień marsjański, o niecałą godzinę dłuższą niż 24 godziny na planecie Ziemia, Według NASA.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *