Europejskim przywódcom udało się podjąć działania w celu obniżenia ceny gazu

Europejskim przywódcom udało się podjąć działania w celu obniżenia ceny gazu

27 państw próbuje przyspieszyć negocjacje w Pradze i ma nadzieję na osiągnięcie porozumienia na październikowy szczyt

Olates Hernandez

Nieformalny szczyt europejskich przywódców w Pradze dał wczoraj nowy impuls do negocjacji w sprawie obniżenia cen energii. Nie osiągnięto żadnych wniosków, ale wszystkie kraje zgodziły się, że potrzebne są „pilne” działania na szczeblu europejskim. Podkreślili, nie wchodząc w szczegóły, że mają nadzieję na przyspieszenie prac w Radzie ds. Energii w przyszłym tygodniu, aby osiągnąć ostateczne porozumienie na Szczycie Europejskim, który odbędzie się w Brukseli za dwa tygodnie.

Przesłanie Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen położyło podwaliny pod dyskusje na temat energii. W dokumencie tym Prezes Zarządu wezwał społeczność do promowania wspólnej platformy zakupu gazu – która cieszy się poparciem większości krajów – oraz do ustanowienia limitu gazu wykorzystywanego do wytwarzania energii elektrycznej. Ten środek może mieć większe poparcie niż wprowadzenie limitu na cały gaz importowany do UE, co odrzucają kraje takie jak Niemcy.

Hiszpania, jak przyznał prezydent Pedro Sanchez, „dostrzega się” w środkach proponowanych przez Komisję Europejską iz zadowoleniem przyjmuje fakt, że coraz więcej krajów woli podejmować „ambitne środki”. W tym sensie podkreślił, że ma nadzieję, że „iberyjski wyjątek”, który „pozwalał hiszpańskim konsumentom zaoszczędzić 2600 milionów”, stanie się europejskim standardem. Sanchez miał również okazję porozmawiać z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem na temat projektu Midcat i był pozytywny: „Myślę, że prędzej czy później dojdziemy do porozumienia” – podkreślił. Obaj przywódcy będą mogli zająć się współzależnością iberyjską podczas trójstronnego spotkania w Paryżu z prezydentem Portugalii Antonio Costą i przywódcą Francji przed październikowym szczytem.

alternatywne propozycje

Z kolei Belgia, Polska, Włochy i Grecja zaproponowały elastyczny korytarz cenowy, z limitem, który można by zastosować do całego importu gazu, niezależnie od jego pochodzenia i wykorzystania. Zgodnie z tekstem środek ten ustanawiałby limit „wystarczająco wysoki i elastyczny”, aby przyciągnąć dostawy do Europy i umożliwić zakupy powyżej tego pułapu „w razie potrzeby”.

Progi te będą się zmieniać w zależności od poziomu podaży z kontynentu. Dokument stwierdza, że ​​w przypadku niedoboru lub potencjalnego niedoboru limit ten zostanie zrewidowany i ta konkretna cena będzie mogła wzrosnąć o „5%”. W obliczu sytuacji niedoborów kraje te są zobowiązane do redukcji popytu, środków solidarnościowych i redystrybucji między państwami członkowskimi.

Krytyka rozprzestrzeniła się również na pakiet pomocy o wartości 200 miliardów euro ogłoszony przez niemieckiego kanclerza Olafa Schulza w celu złagodzenia wpływu podwyżek cen na niemieckie przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe. Polska podkreśliła, że ​​„niemiecki egoizm musi się skończyć”. Ze swojej strony Bruksela nalegała, aby rozwiązaniami należało się dzielić. Musimy stworzyć podstawę dla wszystkich krajów do konkurowania na tym samym poziomie, utrzymania jednolitego rynku i uniknięcia rozdrobnienia. „To niezwykle ważne” – podkreśliła von der Leyen.

W tym sensie władza wykonawcza społeczeństwa była także skłonna dać większe pole manewru dwudziestu siedmiu, aby rozszerzyć ramy pomocy publicznej na wsparcie przedsiębiorstw dotkniętych kryzysem energetycznym. W zasadzie mechanizm ten miał obowiązywać do końca roku, ale Bruksela planuje zwiększyć maksymalną zaplanowaną pomoc i zapewnić płynność przedsiębiorstwom energetycznym.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *