Wczoraj spotkała się Minister Rozwoju Gospodarczego, Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Arancha Tapia Firmy baskijskie założyły w Polsce, żeby poznać swoją sytuację Po inwazji na Ukrainę. Obecnie łącznieI założenie 52 firm w tym kraju, To W 2022 roku Kraj Basków wyeksportował 740 mln euro. Tapia w towarzystwie Wiceministra Przemysłu Mikkela Amondaraina, Dyrektora Generalnego Grupy SPRI Aitora Urzilaya oraz Dyrektora Generalnego BTI, Baskijskiej Agencji Internacjonalizacji Ainhoa Ondarzabal odwiedzają w tym tygodniu Polskę, „preferencyjną” rynek dla branży oscade.
Głównym celem wyjazdu iDowiedz się z pierwszej ręki o sytuacji baskijskich firm w Polsce I który na własnej skórze doświadczył konsekwencji inwazji na Ukrainę, zwłaszcza w zakresie zarządzania ludźmi i zarządzania emocjonalnego swoimi pracownikami.
Arancha tapia Podkreślił, że Polska jest na pierwszej linii frontu, bardzo blisko Ukrainy, na froncie wojennym, Dlatego „bardziej cierpią” z powodu całej tej sytuacji. Z tego powodu, jak wyjaśniono, chcieli pojechać do tego kraju, aby dowiedzieć się, jaka jest ich sytuacja i czy można im w jakiś sposób pomóc i uruchomić jakiś mechanizm współpracy.
Według niego sytuacja wojenna w różny sposób wpływa na firmy i zauważył pewne trudności w rekrutacji, szczególnie w przypadku mężczyzn, którzy poszli na wojnę.
Z drugiej strony Tapia, która wyjaśniła, że podczas tej wizyty skupią się również na temacie talentów, zauważyła, że istnieje drugi cel tej wizyty i choć „rozmowa o tym może być „trochę trudna”, ma ona związane z odbudową Ukrainy. W tym sensie zasugerował rolę, jaką baskijskie firmy mogą odegrać w „przyczynianiu się do tego ożywienia gospodarczego”.
W programie pierwszego dnia w tym kraju odbyło się spotkanie z baskijskimi firmami w stolicy, Warszawie. Polska jest trzynastym krajem z największą liczbą baskijskich firm, w sumie działają 52 firmy z bardzo zróżnicowanych sektorów, obsługujących głównie sektor motoryzacyjny (10), zaawansowanych technologii produkcyjnych (10) oraz budownictwo i roboty budowlane (8) .
Dzień rozpoczęliśmy od wizyty w fabryce baskijskiej firmy Onnera, która posiada fabrykę w Warszawie uzupełniającą swoją siedzibę w Onnaty. Onnera Group to międzynarodowa grupa biznesowa zajmująca się dostarczaniem rozwiązań sprzętowych do zastosowań gastronomicznych, myjących i chłodniczych.
Rząd baskijski zauważył, że gospodarka Polski jest drugą co do wielkości w Europie Wschodniej (bez Rosji) i jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Unii Europejskiej. Politykę przyciągania inwestycji zagranicznych charakteryzuje stabilność makroekonomiczna, konkurencyjne koszty pracy i bliskość głównych rynków.
Bilans handlowy między Euskadi a Polską był historycznie „całkiem dodatni”. Eksport z Kraju Basków do Polski, choć w 2020 r. nieznacznie ucierpiał z powodu przestojów spowodowanych wpływem Covida, wzrósł w latach 2021 i 2022. W 2022 roku eksport Kraju Basków do Polski wyniósł około 740 mln, czyli prawie dwukrotnie więcej niż 10 lat temu.. Czyni to z Polski dziewiątym partnerem handlowym Kraju Basków pod względem eksportu baskijskich towarów na rynek światowy.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”