Euskadi wspiera obecność 52 baskijskich firm w Polsce

Euskadi wspiera obecność 52 baskijskich firm w Polsce

Euskadi wspiera obecność 52 baskijskich firm w PolsceErycja

Wczoraj spotkała się Minister Rozwoju Gospodarczego, Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Arancha Tapia Firmy baskijskie założyły w Polsce, żeby poznać swoją sytuację Po inwazji na Ukrainę. Obecnie łącznieI założenie 52 firm w tym kraju, To W 2022 roku Kraj Basków wyeksportował 740 mln euro. Tapia w towarzystwie Wiceministra Przemysłu Mikkela Amondaraina, Dyrektora Generalnego Grupy SPRI Aitora Urzilaya oraz Dyrektora Generalnego BTI, Baskijskiej Agencji Internacjonalizacji Ainhoa ​​Ondarzabal odwiedzają w tym tygodniu Polskę, „preferencyjną” rynek dla branży oscade.

Głównym celem wyjazdu iDowiedz się z pierwszej ręki o sytuacji baskijskich firm w Polsce I który na własnej skórze doświadczył konsekwencji inwazji na Ukrainę, zwłaszcza w zakresie zarządzania ludźmi i zarządzania emocjonalnego swoimi pracownikami.

Arancha tapia Podkreślił, że Polska jest na pierwszej linii frontu, bardzo blisko Ukrainy, na froncie wojennym, Dlatego „bardziej cierpią” z powodu całej tej sytuacji. Z tego powodu, jak wyjaśniono, chcieli pojechać do tego kraju, aby dowiedzieć się, jaka jest ich sytuacja i czy można im w jakiś sposób pomóc i uruchomić jakiś mechanizm współpracy.

Według niego sytuacja wojenna w różny sposób wpływa na firmy i zauważył pewne trudności w rekrutacji, szczególnie w przypadku mężczyzn, którzy poszli na wojnę.

Z drugiej strony Tapia, która wyjaśniła, że ​​podczas tej wizyty skupią się również na temacie talentów, zauważyła, że ​​istnieje drugi cel tej wizyty i choć „rozmowa o tym może być „trochę trudna”, ma ona związane z odbudową Ukrainy. W tym sensie zasugerował rolę, jaką baskijskie firmy mogą odegrać w „przyczynianiu się do tego ożywienia gospodarczego”.

W programie pierwszego dnia w tym kraju odbyło się spotkanie z baskijskimi firmami w stolicy, Warszawie. Polska jest trzynastym krajem z największą liczbą baskijskich firm, w sumie działają 52 firmy z bardzo zróżnicowanych sektorów, obsługujących głównie sektor motoryzacyjny (10), zaawansowanych technologii produkcyjnych (10) oraz budownictwo i roboty budowlane (8) .

Dzień rozpoczęliśmy od wizyty w fabryce baskijskiej firmy Onnera, która posiada fabrykę w Warszawie uzupełniającą swoją siedzibę w Onnaty. Onnera Group to międzynarodowa grupa biznesowa zajmująca się dostarczaniem rozwiązań sprzętowych do zastosowań gastronomicznych, myjących i chłodniczych.

Rząd baskijski zauważył, że gospodarka Polski jest drugą co do wielkości w Europie Wschodniej (bez Rosji) i jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Unii Europejskiej. Politykę przyciągania inwestycji zagranicznych charakteryzuje stabilność makroekonomiczna, konkurencyjne koszty pracy i bliskość głównych rynków.

Bilans handlowy między Euskadi a Polską był historycznie „całkiem dodatni”. Eksport z Kraju Basków do Polski, choć w 2020 r. nieznacznie ucierpiał z powodu przestojów spowodowanych wpływem Covida, wzrósł w latach 2021 i 2022. W 2022 roku eksport Kraju Basków do Polski wyniósł około 740 mln, czyli prawie dwukrotnie więcej niż 10 lat temu.. Czyni to z Polski dziewiątym partnerem handlowym Kraju Basków pod względem eksportu baskijskich towarów na rynek światowy.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *