Film wyjaśnia, dlaczego pierwsi ludzie mieli naturalnie proste zęby, a my nie

Film wyjaśnia, dlaczego pierwsi ludzie mieli naturalnie proste zęby, a my nie

Krzywe zęby są bardzo powszechne we współczesnym świecie. Dziewięć na dziesięć osób Mają przynajmniej trochę niewspółosiowości w ustach. więcej 4 miliony ludzi nosi aparaty ortodontyczne W samych Stanach Zjednoczonych. Nie wiem jak wy, ale ja wciąż czuję szok związany z moją ortodontyczną podróżą. (Nazywam to „podróżą”, więc wydaje się kapryśne i mniej destrukcyjne.)

Nie było to jednak coś, czym zajmowali się nasi przodkowie. Lubi…Absolutnie. Jak można nie doświadczyć tej naturalnej tajemnicy w czasach nowożytnych, w czasach, gdy postęp technologiczny był znacznie mniejszy?

Jak się okazuje, winowajcą może być technologia, a Wideo od Teda Eda Wyjaśnia wszystko.

Teoria dominująca w społeczności naukowej głosi, że miliony lat temu, kiedy ludzie byli łowcami-zbieraczami, ich zęby musiały pracować bardzo ciężko, aby zmielić nasiona, owoce, mięso itp. i uczynić je strawnymi.

Kiedy ludzie zaczęli włączać narzędzia, jedzenie było rozkładane, zanim dostało się do ust. Stał się drobniejszy i łatwiejszy do żucia wraz z wprowadzeniem rolnictwa, a następnie innowacji rewolucji przemysłowej.

W stosunkowo krótkim czasie (12 000 lat) zęby zasadniczo wyczyściły większość swoich „zgniatających zadań”. I chociaż początkowo zęby były w stanie przystosować się do stopniowej ewolucji zmian kulinarnych, sytuacja po prostu zmieniła się zbyt szybko, aby za nimi nadążyć. Z biegiem czasu nasze szczęki skurczyły się znacznie szybciej niż zęby, co doprowadziło do przeludnienia i…unikalny Aranżacje dentystyczne.

Pomaga to również wyjaśnić, dlaczego zęby mądrości są tak bolesne. Zanim te ostatnie zęby trzonowe wyjdą, po prostu nie ma dla nich miejsca w jamie ustnej. Dlatego wiele osób musi je usunąć chirurgicznie, aby zapobiec dyskomfortowi lub infekcji.

Teorię tę przetestowano na zwierzętach, takich jak małpy pająki i lyrax, którym podawano naturalne pokarmy stałe i pokarmy sztucznie zmiękczane. Rzeczywiście, stworzenia, które jadły miękkie pokarmy, wyewoluowały również węższe szczęki i bardziej zakrzywione zęby.

Konkluzja: Ten problem ma więcej wspólnego ze stylem życia niż z genetyką. Dlatego różni ludzie w różnych częściach świata wcale nie mają do czynienia z stłoczonymi zębami, ale raczej mają miejsce na zęby mądrości. Świadomość tego może nie zniechęca nas do miękkich pokarmów – na pewno nie sprawi, że w najbliższym czasie zrezygnuję z ciepłych, lepkich herbatników, idealnego uśmiechu i żadnych ubytków – ale zdecydowanie jest to coś do przeżuwania.

Możesz obejrzeć cały film, oparty na lekcji przeprowadzonej przez antropologa dentystycznego Richarda Scotta, mniej:

www.youtube.com

Dlaczego mamy krzywe zęby, skoro nasi przodkowie ich nie mieli? -J Richarda Scotta

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *