„Gospodarka o obiegu zamkniętym to szansa dla obszarów wiejskich”

„Gospodarka o obiegu zamkniętym to szansa dla obszarów wiejskich”

Pełniąc przez blisko dekadę funkcję Przewodniczącego Komisji Rozwoju Lokalnego i Regionalnego Międzynarodowej Unii Geograficznej, obecnie jest jej członkiem honorowym, w związku z czym Jerzy Basque był odpowiedzialny za zwołanie konferencji inaugurującej posiedzenie tego związku. międzynarodowy komitet, który odbył się kilka dni temu w Cuenca.

Wnikliwy obserwator rzeczywistości, choć poprawnie mówiący po hiszpańsku, podczas rozmowy zwrócił się do akademickiego angielskiego, aby zrównoważyć oba pojęcia, jednocześnie zmieniając swój przyjacielski i żartobliwy gest na powagę, która wymagała zmierzenia się z tak ważnym tematem, jak wyzwanie demograficzne. do przyszłej Europy. „Jeśli mówimy o 'obszarach wiejskich’, mówimy o bardzo różnych rzeczach w zależności od kraju, w którym się znajdujemy, mamy do czynienia z sytuacją o dynamice globalnej, ale także z różnymi lokalnymi przejawami. rozwoju, Hiszpania nie różni się od Polski czy Węgier, a nie tylko w prawie każdym regionie czy gminie”.

„Głównym problemem, z jakim borykamy się w Europie, jest starzenie się ludności i migracja z małych miasteczek do dużych miast w efekcie kaskadowym, który kończy się w wielkich stolicach” – wyjaśnia prof. Pasky.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu tereny wiejskie kojarzone były głównie z rolnictwem, hodowlą i leśnictwem, potem przyszła rekreacja i turystyka. Ale to nie wystarczyło, musimy cały czas szukać nowych miejsc pracy dla tych obszarów. Dziś gospodarka o obiegu zamkniętym jest oknem możliwości, ale musimy opracować strategię na przyszłość z myślą o nadchodzących dziesięcioleciach, a nie nadchodzących wyborach. Niezbędna jest długofalowa polityka strategiczna”.

W tym średnio- i długookresowym planowaniu Jerzy Baskey za kluczową uważa rolę geografii: „Strategie musimy projektować w sposób interdyscyplinarny, uwzględniając socjologię, demografię, infrastrukturę, planowanie na różnych poziomach oraz ustalanie powiązań między i regionalny, dzięki czemu do pewnego zróżnicowania na poziomie regionalnym, aby regiony były bardziej odporne na zmiany.”

Jeśli chodzi o nierównowagę regionalną, prof. Baske uważa, że ​​należy uważać na nadmierną polaryzację rozwoju, ponieważ „wielka koncentracja megamiast sprawia, że ​​czasami zapominamy o oceanie i wsiach, nawet nie zdając sobie z tego sprawy”. znaczenie tych obszarów. w systemie. Musimy pomyśleć o realnym rozwoju tych obszarów zgodnie z nowymi funkcjami, jakie pełnią jako obrzeża miast”.

Jako geograf Jerzy Baske prowadził w ostatnich dziesięcioleciach badania nad zjawiskiem migracji i starzenia się europejskiej ludności wiejskiej i uważa, że ​​stoi przed nami szansa dla obszarów wiejskich, „zmiana mentalności w zakresie chęci życia w bardziej naturalnym środowisku Wojna na Ukrainie, niedobór niektórych produktów i świadomość Rządu o zrównoważonym rozwoju Widzę przyszłe możliwości dla obszarów wiejskich W przypadku Polski wiele osób wyprowadza się z dużych miast, zwłaszcza tych, których firmy pozwalają na pracę zdalną, ale rozwój komunikacji jest do tego niezbędny. W tej chwili na obszarze około stu kilometrów wokół Warszawy obserwuje się duże zainteresowanie budową nowych mieszkań, nie tylko w weekendy. zrobić, aby epidemia była pozytywna ”.

Śledź nas na Telegramie

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *