Gospodarki Ameryki Łacińskiej tracą konkurencyjność w roku epidemii

Gospodarki Ameryki Łacińskiej tracą konkurencyjność w roku epidemii

Zdjęcie: Archiwum

Na konkurencyjność gospodarczą krajów Ameryki Łacińskiej wpłynął wybuch epidemii, która szczególnie dotknęła region i osłabiła poprawę odnotowaną w latach 2019 i 2020, wynika z rocznego raportu Global Competitiveness Center w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Szwajcarski Instytut Biznesu dla Rozwoju Zarządzania (IMD).

W skali globalnej liderem rankingu jest Szwajcaria, która awansowała z trzeciego miejsca, wyprzedzając Szwecję, która również poprawiła swoją pozycję, oraz Danię.

Wszystkie kraje Ameryki Łacińskiej uwzględnione w corocznym rankingu szkół studiujących dobrobyt i konkurencyjność gospodarczą 64 krajów świata straciły miejsca w stosunku do rankingu z 2020 roku.

W tym sensie w ciągu ostatniego roku kraje analizowanego regionu – Chile, Meksyk, Kolumbia, Brazylia, Peru, Argentyna i Wenezuela – spadły o trzy miejsca i przesunęły się z 54 na 57.

Największe spadki zanotowano w Chile (które w 2017 r. zajmowało 35. miejsce) i Peru, które straciło 6 miejsc na odpowiednio 44. i 58. miejsce.

Meksyk i Kolumbia straciły miejsca odpowiednio do 55 i 56, a Brazylia straciła miejsce i spadła do 57.

Jeszcze bardziej niepokojące jest miejsce Argentyny i Wenezueli, odpowiednio przedostatnie i ostatnie w rankingu, bez perspektyw na poprawę, jeśli weźmie się pod uwagę ich ewolucję w ciągu ostatnich pięciu lat.

Niskie wyniki ekonomiczne

Analiza wyników gospodarczych to analiza, w której kraje regionu radziły sobie gorzej, a Brazylia na 51. miejscu uzyskała najlepszy wynik po przesunięciu się z 56. miejsca w 2020 roku.

Jeśli chodzi o skuteczność rządu, zwycięzca prawie nie ma opozycji do Chile, które jest na 22. miejscu, chociaż jest o dwa miejsca w dół, i z wyjątkiem Peru, który znajduje się na 48. miejscu, pozostałe kraje znajdują się na samym dole rankingu: Argentyna ( 64), Wenezuela (63) Brazylia (62), Meksyk (59) i Kolumbia (58).
Pod względem efektywności biznesowej Argentyna i Wenezuela znalazły się na samym dole rankingu, wyprzedzając jedynie Chorwację.

Pod względem infrastruktury na ostatnim miejscu ponownie znajduje się Wenezuela, a najgorzej oceniane jest Peru (60).

Ranking, który w tym roku obejmuje New Country Analysis (Botswana), analizuje dobrobyt i konkurencyjność gospodarek 64 krajów w czterech szerokich obszarach: wyniki gospodarcze, efektywność rządów, efektywność biznesowa i infrastruktura.

Szwajcaria przewodzi światu

W skali globalnej Szwajcaria zajmuje pierwsze miejsce w rankingu po awansie z trzeciego miejsca dzięki międzynarodowym inwestycjom, zatrudnieniu, aspektom związanym z edukacją, finansami publicznymi i ramami instytucjonalnymi.

Na drugim miejscu znalazła się Szwecja, która awansowała o cztery miejsca w porównaniu z rankingiem z 2020 r. dzięki dobrym wynikom gospodarczym, zwłaszcza w gospodarce narodowej i zatrudnieniu.

W pierwszej piątce znalazły się Dania (3), Holandia (4) i Singapur (5), które straciły pierwsze miejsce z powodu utraty miejsc pracy, braku produktywności i wpływu kryzysu zdrowotnego na gospodarkę.

W tym sensie raport zauważa, że ​​najbardziej konkurencyjne gospodarki wyróżniają się takimi czynnikami, jak inwestycje w innowacje, zróżnicowana działalność gospodarcza i wspierająca polityka publiczna.

Hiszpania zajmuje 39. miejsce, o trzy miejsca niżej niż w ciągu ostatnich trzech lat, ze względu na zarządzanie pandemią i utrzymujące się pewne problemy strukturalne, takie jak brak cyfryzacji lub wysoka stopa bezrobocia wśród młodzieży.

Największe wzrosty w rankingu pochodziły z Jordanii, gdzie wspięła się o dziewięć miejsc na 49; Słowacja i Kazachstan awansowały o siedem miejsc do odpowiednio 50 i 35; Węgry, które awansowały o pięć miejsc, uplasowały się na 42. miejscu.

Wręcz przeciwnie, najbardziej spadającymi krajami są Arabia Saudyjska i Polska, które straciły osiem miejsc i cofnęły się na odpowiednio 32. i 47. miejsce; Jeśli chodzi o Filipiny, które spadły o siedem miejsc do 52; Kanada, Chile i Peru, które straciły 6 miejsc i zajęły odpowiednio 14., 44. i 58. miejsce.

W podziale na regiony Azja Wschodnia i Środkowa oraz Europa Zachodnia i Wschodnia wzrosły w ogólnym rankingu, podczas gdy Ameryka Północna i Południowa, Azja Zachodnia i Afryka uległy pogorszeniu.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *