Grecja: 10 naboi do uciszenia Yorgosa Karivaza | międzynarodowy

To była zbrodnia na słońcu. Grecki dziennikarz kryminalny Yorgos Karaivaz zostaje zamordowany przed swoim domem w mieszkalnej dzielnicy Alimos w Atenach. Jest około 14:30 9 kwietnia i podobnie jak inne piątki po emisji programu Fakty z Ziną W specjalnej serii Gwiazda ekranu, Karivaz, który urodził się w Drama (północno-wschodnia Grecja) i ma 52 lata, zostaje zatrzymany w parku niedaleko swojego domu, nieświadomy, że tym razem koniec jest bliski. Jego zabójca, który przybył na miejsce zdarzenia siedem minut wcześniej na motocyklu prowadzonym przez innego mężczyznę, wyciągnął pistolet z tłumikiem 9 mm (niezarejestrowany) i wykonał go z zimną krwią z samochodu. Sześć kul trafiło tułów ofiary, dwie w głowę, jedną w szyję i jedną w lewą rękę. Z autopsji wynika, że ​​strzały były w głowę z bliskiej odległości, a ostatni został zatrzymany przez napastnika na asfalcie, na którym znaleziono co najmniej 13 łusek. Tylko urzędnik, który był w parku, widział scenę. „Wszystko wydarzyło się w mniej niż 15 sekund”, powiedział ANT1. Nie wiadomo, czy jego żona i syn są w domu i czy są świadomi tego, co się dzieje, ale kamera bezpieczeństwa zarejestrowała przyjazd motocyklistów, jeden z nich w kasku, a drugi w masce, szaliku i wełnianej czapce.

więcej informacji

Tydzień później są to jedyne znane dane, na których pracuje grecka policja, nie mając pewności, że jest to bez wątpienia praca „zawodowa”. Bard, wyliczył (ktoś powiadomił napastników, kiedy dziennikarz opuścił sieć), bez wyraźnego powodu (Karivaz nigdy nie prosił o ochronę, nigdy nie zgłaszał gróźb ani nie prosił o pozwolenie na broń) i bez dowodów. Nie bierze się pod uwagę takich spekulacji opracowanych przez francuski tygodnik Marian A belgijska prasa o dwóch ostatnich dochodzeniach przeprowadzonych przez Carivas: pierwsze, dziwny spisek modelek, a właściwie kobiet z firmy, która była znaną gwiazdą telewizyjną, która oferowała swoje usługi ważnym nazwiskom politycznym i ekonomicznym; Drugie śledztwo w sprawie przyjaźni wyższych szczebli byłego dyrektora Teatru Narodowego Dimitrisa Legnadisa, oskarżonego o popełnienie napaści na tle seksualnym, prawie kosztowało Ministra Kultury pracę.

Na razie prawie idealna zbrodnia, jeden z tych przypadków, w których mógł wystąpić komisarz Costas Garretos ze słynnego greckiego pisarza kryminalnego Petros Marcares lub sam Kavairaz w jego sieci, wydaje się być jednym z najpopularniejszych przypadków w kraju z powodu skandali . To ujawnił i że według gazety ma policję Cathimerini, Dokładnie zbadaj jego komputer, podziurawiony pociskami telefon komórkowy i blog (bloko.org) O mafii, która dominuje życie nocne w Atenach.

Czy była to relacja z przestępczości zorganizowanej, jak zasugerował wiceminister bezpieczeństwa Lefteris Okonomo, myślisz, że policja? Kto nie chciałby, aby jego sekrety zostały ujawnione? Kto przeszkadza Carivazowi? Katia Macri, doświadczona dziennikarka i prezenterka telewizyjna Star TV, która znała go od dwóch dekad, usłyszała wiadomości, gdy był na antenie i musiała je opowiedzieć. „Był niezwykłym człowiekiem. Pochodził z prowincji, został dziennikarzem i spełnił wszystkie swoje marzenia” – mówi z Ateny. Był niezwykle sławny, szanowany i miał godną pozazdroszczenia karierę w prasie i telewizji. Zbadał wszystkich wielkich greckich przestępców i był bardzo godny zaufania. Wiele osób czytało jego artykuły i było świadomych jego wyglądu na ekranie ”.

Macri podejrzewa, że ​​przyczyną morderstwa była zmowa między przestępczością zorganizowaną a niektórymi policjantami. „Nikt nie wie, co mógł odkryć ani z informacjami, z którymi miał do czynienia w szczególnych przypadkach, ale przeczytałem wiele jego artykułów o podziemnym świecie przestępczości. Niektórzy z tych przestępców byli powiązani z niektórymi policjantami i działali jako sieć. Yorgos wiedział dużo o tej wymianie i wielu z nas myślało, że to On wepchnie go we krwi ”.

Wraz ze spadkiem wskaźników przestępczości zabijanie zaszokowało greckie społeczeństwo ze strony klasy politycznej – zarówno konserwatywnego premiera Kyriakosa Mitsotakisa, jak i przywódcy opozycji Alexisa Tsiprasa, którzy potępili wydarzenia i zażądali jasności co do przestępstwa – prasie, która porównała sytuację do przemocy wobec korespondentów w Meksyk lub Kolumbia, które w naturalny sposób przechodzą przez pracowników samej stacji telewizyjnej. „Wszyscy jesteśmy w szoku” – mówi Macri. Nie możemy uwierzyć, że umarł. Kiedy musiałem publikować wiadomości, starałem się kontrolować swoje uczucia. Śledzimy informacje policyjne i odbieramy telefony od setek obywateli, którzy chcą pomóc, a oni przesyłają nam nagrania wideo z kamerami bezpieczeństwa. Odpowiedź była bardzo emocjonalna. Przestępcy chcą nas przestraszyć, ale myślę, że dokonali czegoś dokładnie odwrotnego. Prosimy rząd, aby znalazł zabójców i powstrzymał tę brudną sieć. Zabili Yorgosa, ale w Grecji wciąż żyje 7 tysięcy dziennikarzy. Nie zapomnimy o nim i będziemy pracować, aby znaleźć jego zabójców ”- powiedział Maqri Maria Antoniadou, Szef Greckiego Syndykatu Dziennikarzy, jeden z pierwszych, który przybył na miejsce zbrodni, powiedział w oświadczeniu: „Ci, którzy uważają, że to sposób na uciszenie prasy, są w błędzie”.

Zabójstwo Karivaza jest czwartym tego rodzaju zabójstwem unijnej dziennikarki w ciągu ostatnich czterech lat, po zamordowaniu Daphne Caruany z Malty w zamachu samochodowym w 2017 r., Słowak Jan Kuciak i jego dziewczyna Martina Kusnerova, którzy byli znaleziony martwy na obrzeżach stolicy. Jej dom w 2018 roku i irlandzka Lyra Macy, kiedy relacjonowała protest w Derry w 2019 roku, sygnalizując niepokojący znak wolności słowa na kontynencie. Rząd grecki zapewnił, że morderstwo nie pozostanie bezkarne. Za każdym razem, gdy dochodziło do przestępstwa tego rodzaju, następowała powszechna reakcja, jak na Malcie, co doprowadziło do upadku rządu lub jak to się stało na Słowacji, co spowodowało dymisję premiera. Wydaje się, że tym razem bardziej chodzi o korupcję lub przestępczość zorganizowaną, ale fakt, że te sprawy mają miejsce w Europie, jest niepokojącym sygnałem ”- mówi dziennikarz Alfonso Armada, szef hiszpańskiego departamentu w Reporterzy bez granic (Reporterzy bez granic). Istnieje głębokie morze przeciwko dziennikarstwu, które występuje w autorytarnych reżimach, takich jak Chiny i Rosja, ale także w demokracjach, takich jak Indie, czy to, co dzieje się na Węgrzech i w Polsce. Dziennikarze stali się żywymi celami ”. Jest tylko jeden przypadek podobny do Karivaza we współczesnej greckiej historii: przypadek korespondenta Sokratesa Gioliasa, który został zastrzelony przez zamaskowanych mężczyzn 16 razy w drzwiach swojego domu przed ciężarną żoną w 2010 roku. , Sprawca nigdy nie został znaleziony.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *