Wydaje się, że złoty wiek producentów szczepionek na Covid-19 dobiega końca. Przy blisko 65% światowej populacji zaszczepionych chociaż jedną dawką leku, spadek popytu jest już zauważalny w prognozach największych koncernów farmaceutycznych, które w 2021 roku podwoiły zyski całego sektora z lat przed pandemia.
I to jest to Pfizer, BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson Zakończyli ostatni rok finansowy rachunkami o wartości 65,6 miliarda euro, podobno dzięki sprzedaży fiolek ze szczepionką przeciwko koronawirusowi. Kraj. Niektóre liczby są dalekie od oczekiwanych na rok 2022. Pfizera Szacuje się, że w roku 2022 odnotuje sprzedaż swojej szczepionki o wartości zaledwie 32 miliardów dolarów, podczas gdy w roku poprzednim uzyskała ona kwotę 36 781 milionów.
Dla tej części Za produkcję szczepionki Janssen odpowiedzialna jest firma Johnson & Johnson We wtorek ogłosiła zysk netto w pierwszym kwartale 2022 r. w wysokości 5 149 mln dolarów, czyli o 16,9% mniej niż 6 197 mln dolarów w tym samym okresie roku poprzedniego. W rezultacie Johnson & Johnson obniżył swoją prognozę światowych przychodów na 2022 rok o około 1 miliard dolarów.
Amerykański międzynarodowy koncern przestanie także prezentować swoje perspektywy sprzedaży swojej szczepionki na Covid-19 ze względu na „globalną nadpodaż i niepewność co do popytu”, choć podał, że w pierwszych miesiącach roku zarobił 457 mln dolarów. Od sprzedaży swoich butelek.
Polska nie przyjmie ani nie zapłaci za kolejne dawki
Polski Minister Zdrowia, Adama NiedzielskiegoPolska nie przyjmie ani nie zapłaci za więcej dawek szczepionki przeciwko Covid-19 – ogłosiła we wtorek. „W ostatni weekend skorzystaliśmy z klauzuli siły wyższej i powiadomiliśmy obie… Komisja Europejska „Jako główny producent szczepionek nie przyjmujemy w tej chwili tych szczepionek i nie płacimy” – wyjaśnił członek Polskiego Komitetu Wykonawczego.
Odmowa polskiego rządu dalszego pozyskiwania fiolek sygnalizuje, według słów Ministra Zdrowia, „już istniejącą walkę prawną”. Powód: Polska nie może bezpośrednio wypowiedzieć umowy na dostawy szczepionek, gdyż stronami umów są Komisja Europejska i producenci szczepionek.
Wartość kontraktu na dostawę szczepionek do Polski, której największym dostawcą jest firma Pfizer, do końca 2023 roku wynosi ponad 6 miliardów złotych, czyli około 1,4 miliarda dolarów, z czego ponad 2 miliardy dolarów odpowiadają dostawom w 2022 roku. , jak zebrano. Reutera.
Kraj ten odnotował niższy wskaźnik stosowania szczepionek niż większość krajów UE. W szczególności 59% populacji zostało zaszczepionych dwiema dawkami, a 31% otrzymało szczepionkę przypominającą. W tym samym czasie HiszpaniaDawkę podwójną otrzymało 82,3% całej populacji. Wygenerowało to w Polsce nadwyżkę butelek, z których część została już sprzedana lub podarowana innym krajom.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”